Чому громадам важливо розвивати міжнародне міжмуніципальне партнерство

1457 договорів про побратимство із зарубіжними муніципалітетами підписали територіальні громади станом на 2023 рік. Такі дані ГО «Товариство дослідників України». За оцінками експертів, така ...

Додано:
ngo.tdu

big_image_3770c88f211c4216ca6e3bc2b8606f0d
Чому громадам важливо розвивати міжнародне міжмуніципальне партнерство

1457 договорів про побратимство із зарубіжними муніципалітетами підписали територіальні громади станом на 2023 рік. Такі дані ГО «Товариство дослідників України». За оцінками експертів, така кількість міжнародних партнерств громад є низькою, якщо брати до уваги євроінтеграційний процес, в якому територіальні громади відіграють одну з ключових ролей, і який вимагає здійснення докорінних політичних, соціально-економічних, правових та інституційних реформ, спрямованих на розбудову розвинутої і сталої демократії та ринкової економіки.


Особливості правового регулювання вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві обговорили в Яворівській громаді Львівської області народні депутати України, представники Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, органів державної влади, місцевого самоврядування та їх асоціацій, вітчизняних і міжнародних організацій, експерти.

Організатори – Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за сприяння та підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).

Особливу увагу учасники приділили законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві» (№ 9450).

«Співробітництво громад та регіонів з міжнародними побратимами – один зі стовпів євроінтеграції, – зазначив народний депутат України Віталій Безгін. – Розраховуємо, що одразу після бюджетних питань він (ред.: проект закону № 9450) має розглядатись у першому читанні та надати органам місцевого самоврядування нові можливості, що відповідають європейським стандартам. Той в випадок, коли всі сторони згодні в необхідності відповідних законодавчих змін. Між читаннями проект буде надіслано до Єврокомісії для аналізу на повну відповідність у термінології».

Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав Негода закликав громади активізувати роботу з налагодження міжнародного міжмуніципального партнерства. За його словами, таке партнерство – це не лише економіка.

«Україна є кандидатом у члени Європейського Союзу. Від територіальних громад багато залежить те, наскільки ми, як країна, будемо розвиватися, наскільки країна буде демократичною. І рухаючись до ЄС, громади повинні адаптуватися, навчитися використовувати інструменти ЄС, навчитися комунікувати, налагоджувати партнерства, щоб обмінюватися досвідом, знаннями», – зазначив керівник Офісу Конгресу.

Він також звернувся з пропозицією до народних депутатів України передбачити в законопроекті №9450 фінансову підтримку для розвитку мережі міст-побратимів.

«Якщо ми хочемо результативності від імплементації законопроекту після його прийняття, якщо ми хочемо допомогти громадам у налагодженні міжнародного партнерства, вважаю, що необхідно передбачити норму щодо фінансової підтримки громад саме для розвитку мережі їх міжнародної співпраці. Для громад така підтримка дуже важлива і це дасть поштовх розвитку такого партнерства. Україна повинна бути присутня в Європі щодня – доносити інформацію, нести свою культуру, знання. І громади можуть стати потужними провідниками України в Європу», – додав В’ячеслав Негода.

Керівник ГО «Товариство дослідників України» Павло Остапенко представив статистичні дані щодо міжнародного партнерства громад. За його словами, станом на 2022 рік 275 громад уклали 1223 договори про побратимство з міжнародними муніципалітетами 53 країн. В 2023 році вже 356 громад налагодили партнерство з 1457 муніципалітетами 61 країни.

«Це не повний список. Багато громад не повідомляють про свої партнерства ні медійно, ні на запити. Але в цілому – це досить мало», – сказав Павло Остапенко.

Найбільше партнерів в українських громад у Польщі – 555. В Угорщині – 128, Німеччині – 121, Румунії – 83, Словаччині – 56, Литві – 55, Чехії – 42, США – 31, Франції – 29.

Найактивнішими серед громад у налагодженні партнерства є Берегівська громада Закарпатської області – 64 міста-побратими; Одеська – 40; Київ – 39; Івано-Франківська громада – 26; Житомирська громада – 24; Львівська – 24; Ужгородська – 23; Луцька – 21; Вінницька – 20; Хмельницька – 20.

Павло Остапенко нагадав, що на порталі «Децентралізація» представлена рубрика «Партнерство задня відновлення та розвитку», де громади можуть знайти всю необхідну інформацію, яка допоможе у налагодженні міжнародного міжмуніципального співробітництва.

Щодо партнерства регіонів, то, за даними «Товариства дослідників України» 19 областей мають 46 партнерств в 10 країна світу.

Почути більше думок з круглого столу «Особливості правового регулювання вдосконалення участі місцевого самоврядування у міжтериторіальному та транскордонному співробітництві» можна у відеозаписі заходу:

 

 

Джерело: Пресцентр ініціативи “Децентралізація”.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Архітектура з турботою: житловий комплекс, який за підтримки ЄС збудують для ВПО в Житомирі, матиме надсучасне укриття

Триває набір до Молодіжного клубу ANTS

Запрошення стати учасником Мережі партнерів ANTS

Незламність пришвидшує перемогу: в Тернополі відбувся всеукраїнський форум громадянського суспільства

«Безпека кожного українця – понад усе!»: Відновлення приміщення Солоницівської пожежної охорони

Як військові дії впливають на захист прав людини?