“Бачу справи твої, людино!”: картину з Майдану представили у Києві

На виставці Олександра Мельника представили картину з Майдану 2013–2014 років. "Бачу справи твої, людино!" – картина, що була разом із народом під час революційних подій у країні 2013–2014 років, як ...

photo_2023-09-22_12-29-10
“Бачу справи твої, людино!”: картину з Майдану представили у Києві

На виставці Олександра Мельника представили картину з Майдану 2013–2014 років. “Бачу справи твої, людино!” – картина, що була разом із народом під час революційних подій у країні 2013–2014 років, як і її автор – художник Олександр Мельник, який вийшов на майдан Незалежності з перших днів протесту в листопаді 2013 року. Разом з іншими роботами картину було представлено на однойменній виставці в Національному музеї Тараса Шевченка.

Історичну тематику у творчості Олександра Мельника нерозривно пов’язано з проблемами війни і миру. І саме цю картину було створено у 2001 році для першої антивоєнної, миротворчої виставки митця. А з 2018 року робота “Бачу справи твої, людино!” як експонат зберігається в Музеї Майдану. 

“Виходити з картиною я почав у грудні 2013-го вже після першого побиття протестувальників. Тоді на Майдані було чимало моїх друзів та колег. Я запропонував їм виходити на протести зі своїми роботами, щоб ми як художники також заявили, що ми тут. Спочатку я просто тримав картину в руках над головою, але стояти так цілий день було непросто. Тож я прикріпив до неї держак і приходив на віча вже так”, – розповідає Олександр Мельник. 

Перед одним із перших віч, які відбувалися на майдані Незалежності, з іншого боку полотна Олександр Мельник написав: “Ви прекрасні! Я вас люблю” Так художник хотів підтримати протестувальників.

_dsc5125

“Ця картина була посилом для обох сторін – протестувальникам я признався в любові, а очі було звернено до силовиків як заклик до їхнього сумління. Бо Господь бачить усе, що ми робимо та чим живемо”, – каже він.

18 лютого 2014 року художника було поранено: три гумові кулі влучили в голову, спину та ногу, і ще три поцілили в картину. Після того, як полотно потрапило до Музею, його відреставрували, а сліди куль вирішили залишити як пам’ять про ті події.

Передчуття війни під час Майдану було дуже сильним. Художник розповідає, що тоді в одному з інтерв’ю останнім питанням було: “Як ви думаєте, чим це все закінчиться?”

“І я сказав: дуже боюся, що як завершиться олімпіада (зимові Олімпійські ігри в Сочі 2014 року. – Авт.), то у Путіна буде розв’язано руки й він дуже активно втрутиться сюди. На жаль, так і сталося”, – згадує митець.

Він переконаний, що як на Майдані, так і тепер мистецтво здатне допомагати та змушувати людей мислити: “Мистецтво нині є підтримкою нашої антивоєнної та миротворчої політики. Тільки в комплексі політичних, дипломатичних, мистецьких і культурних заходів наші заклики будуть дієвими і світ нас чутиме”.

photo_2023-09-22_12-29-20_3_0

Виставка “Бачу справи твої, людино!” триватиме в Національному музеї Тараса Шевченка до 7 жовтня. 

Більше про Олександра Мельника та його творчість можна переглянути у документальному фільмі “Олександр Мельник. Бачу справи твої, Людино!”.

 

Світлини: Національний музей Тараса Шевченка, Ольга Дюжаєва; газета “День”

 

Джерело: Національний музей Революції Гідності.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal