“Бачу справи твої, людино!”: картину з Майдану представили у Києві

На виставці Олександра Мельника представили картину з Майдану 2013–2014 років. "Бачу справи твої, людино!" – картина, що була разом із народом під час революційних подій у країні 2013–2014 років, як ...

photo_2023-09-22_12-29-10
“Бачу справи твої, людино!”: картину з Майдану представили у Києві

На виставці Олександра Мельника представили картину з Майдану 2013–2014 років. “Бачу справи твої, людино!” – картина, що була разом із народом під час революційних подій у країні 2013–2014 років, як і її автор – художник Олександр Мельник, який вийшов на майдан Незалежності з перших днів протесту в листопаді 2013 року. Разом з іншими роботами картину було представлено на однойменній виставці в Національному музеї Тараса Шевченка.

Історичну тематику у творчості Олександра Мельника нерозривно пов’язано з проблемами війни і миру. І саме цю картину було створено у 2001 році для першої антивоєнної, миротворчої виставки митця. А з 2018 року робота “Бачу справи твої, людино!” як експонат зберігається в Музеї Майдану. 

“Виходити з картиною я почав у грудні 2013-го вже після першого побиття протестувальників. Тоді на Майдані було чимало моїх друзів та колег. Я запропонував їм виходити на протести зі своїми роботами, щоб ми як художники також заявили, що ми тут. Спочатку я просто тримав картину в руках над головою, але стояти так цілий день було непросто. Тож я прикріпив до неї держак і приходив на віча вже так”, – розповідає Олександр Мельник. 

Перед одним із перших віч, які відбувалися на майдані Незалежності, з іншого боку полотна Олександр Мельник написав: “Ви прекрасні! Я вас люблю” Так художник хотів підтримати протестувальників.

_dsc5125

“Ця картина була посилом для обох сторін – протестувальникам я признався в любові, а очі було звернено до силовиків як заклик до їхнього сумління. Бо Господь бачить усе, що ми робимо та чим живемо”, – каже він.

18 лютого 2014 року художника було поранено: три гумові кулі влучили в голову, спину та ногу, і ще три поцілили в картину. Після того, як полотно потрапило до Музею, його відреставрували, а сліди куль вирішили залишити як пам’ять про ті події.

Передчуття війни під час Майдану було дуже сильним. Художник розповідає, що тоді в одному з інтерв’ю останнім питанням було: “Як ви думаєте, чим це все закінчиться?”

“І я сказав: дуже боюся, що як завершиться олімпіада (зимові Олімпійські ігри в Сочі 2014 року. – Авт.), то у Путіна буде розв’язано руки й він дуже активно втрутиться сюди. На жаль, так і сталося”, – згадує митець.

Він переконаний, що як на Майдані, так і тепер мистецтво здатне допомагати та змушувати людей мислити: “Мистецтво нині є підтримкою нашої антивоєнної та миротворчої політики. Тільки в комплексі політичних, дипломатичних, мистецьких і культурних заходів наші заклики будуть дієвими і світ нас чутиме”.

photo_2023-09-22_12-29-20_3_0

Виставка “Бачу справи твої, людино!” триватиме в Національному музеї Тараса Шевченка до 7 жовтня. 

Більше про Олександра Мельника та його творчість можна переглянути у документальному фільмі “Олександр Мельник. Бачу справи твої, Людино!”.

 

Світлини: Національний музей Тараса Шевченка, Ольга Дюжаєва; газета “День”

 

Джерело: Національний музей Революції Гідності.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку