Атестація педагогічних працівників: особливості процедури

Як саме проводити атестацію педагогічних працівників у 2023/2024 роках, як проводити чергову атестацію та позачергову за ініціативою працівника або ініціативою керівника? Відповідає експерт Програми ...

Додано:
havrylenkova

Vocational education concept vector illustration.
Атестація педагогічних працівників: особливості процедури

Як саме проводити атестацію педагогічних працівників у 2023/2024 роках, як проводити чергову атестацію та позачергову за ініціативою працівника або ініціативою керівника? Відповідає експерт Програми U-LEAD.

Щоб пояснити громадам особливості організації та проведення атестації педагогічних працівників у 2023/2024, Програма U-LEAD організувала спеціальний захід та запросила до роботи з громадами свого експерта, фахівця органу управління освітою Сергія Дятленка.

До заходу приєдналося понад 300 представників громад з Донецької, Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської областей. Експерт надав роз’яснення щодо умов і порядку присвоєння кваліфікаційних категорій, педагогічних звань та організації роботи атестаційних комісій.

Попри складні умови та воєнний стан, громади і далі надають освітні послуги. Атестація педагогічних працівників є важливим моментом у цьому процесі. Вона необхідна для підтвердження рівня освітніх послуг. Програма U-LEAD зі свого боку організовує заходи, присвячені роз’ясненням щодо проходження атестації відповідно до нових умов, та не припиняє підтримувати громади країни”, – зазначив Максим Ткач, керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Донецькій області.

Сергій Дятленко під час свого виступу акцентував увагу на тому, що атестація є обов’язковою для всіх, хто займає посади педагогічних та науково-педагогічних працівників. Обов’язковою вона є відповідно до Переліку таких посад, затверджених Постановою КМУ від 14 червня 2000 р. N 963. Він наголосив, що атестуються усі, незалежно від обсягу педагогічного навантаження, кількості навчальних предметів та форми трудового договору.

Далі експерт надав роз’яснення щодо атестації педагогічних працівників, що працюють, та новопризначених. Розповів про чергову атестацію, позачергову атестацію за ініціативою працівника та за ініціативою керівника.

Чергова атестація має проводитися не рідше як раз на п’ять років. Вона може бути перенесена не більше як на рік через обставини, що не залежать від волі працівника та перешкоджають проходженню. У такому випадку за педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації.

Позачергова атестація може проводитися за ініціативою працівника та/або за однією з таких умов: визнання працівника переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, наявності у працівника освітньо-наукового / освітньо-творчого, наукового ступеня чи успішного проходження сертифікації. Умовою є те, що такий працівник підвищував кваліфікаційний рівень за останні п’ять років перед атестацією та має відповідний педагогічний стаж щоби претендувати на вищу категорію.

Позачергова атестація за ініціативою керівника проводиться у разі зниження якості педагогічної діяльності педагогічним працівником. Але не раніше як за три роки після попередньої атестації.

Результати атестації педагогічних працівників поширюються на все педагогічне навантаження, яке мав вчитель, за умови проходження курсів із предметів, що викладаються не за спеціальністю. А також на все довантаження в міжатестаційний період, без умов проходження курсів”, – зазначив Сергій Дятленко.

За його словами, педагогічні працівники, що обіймають декілька посад, атестуються за кожною з них. Графік атестації за різними посадами може збігатися, а може різнитися.

Також, як наголосив експерт, для присвоєння кваліфікаційної категорії педагогічний працівник має відповідати професійному стандарту, водночас мають бути витримані умови, визначені Положенням для можливості такого присвоєння.

 
 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку