Медвин у прозі: триває літературний конкурс імені Івана Дубинця

До 15 березня 2021 року триває Літературний конкурс імені Івана Дубинця на кращі прозові твори, в яких згадувалося б село Медвин чи Медвинське антибільшовицьке повстання 1919-1922 рр. Присвячений ...

Листівка - Конкурс ім. Івана Дубинця
Медвин у прозі: триває літературний конкурс імені Івана Дубинця

До 15 березня 2021 року триває Літературний конкурс імені Івана Дубинця на кращі прозові твори, в яких згадувалося б село Медвин чи Медвинське антибільшовицьке повстання 1919-1922 рр. Присвячений він 118-річчю з Дня народження українського громадського діяча, публіциста, науковця, учасника Медвинського антибільшовицького повстання, автора книги спогадів «Горить Медвин» Івана Дубинця. 

Про важливість конкурсу розповідають журі та організатори:

коменти до конкурсу Дубинця (6)

письменниця, журналістка, співробітниця Українського інституту національної пам’яті,
журі Літературного конкурсу імені Івана Дубинця

«Велика історія починається з маленьких краєзнавчих розвідок, які, як шматочки мозаїки, допомагають нам позбуватися білих плям. І дуже приємно бачити, що в Медвині інтерес до свого минулого не згасає, а набуває все більш розмаїтих форм. Минулого року ми відзначали 100-річчя Медвинського повстання і Український інститут національної пам’яті присвятив повстанському рухові 1920-х років окрему виставку. А цього року ми підтримуємо літературний конкурс імені Івана Дубинця, який далі підтримуватиме вогонь цікавості до своєї історії. Дуже хочеться, щоб такі ініціативи множилися, бо саме живий інтерес до свого минулого є запорукою протистояння російським та радянським міфам про “буржуазних націоналістів” і “куркулів” та “неправильних  українців, які самі не розуміють свого щастя”, якими й досі живиться “ностальгія за СРСР”. І запорукою нашої незалежності» — розповідає Наталка Позняк-Хоменко.

 

коменти до конкурсу Дубинця (4)

історик, менеджер культурних проєктів, співзасновник громадських організацій “Український альянс”, “НавколоНас. UA”, автор виставкових проєктів про українське військо,
журі Літературного конкурсу імені Івана Дубинця

«Участь у літературному конкурсі, який популяризує особистість громадського діяча та публіциста Івана Дубинця та події пов’язані з визвольними змаганнями за незалежність українського народу, є важливим кроком як для його конкурсантів, так й для членів журі. 

Сьогодні, як і 100 років тому, триває війна не тільки на полі бою, а й в інформаційному просторі. Після приходу більшовицьких окупаційних військ століття тому ми зазнали поразки на всіх фронтах. Зараз відбуваються аналогічні події. Росія знову загарбує наші території, намагається заволодіти суспільною думкою українців. Ініціатива проведення конкурсу дозволить задіяти одну з головних видів боротьби — силу пера, яка виведе героїчні події з тіні, тим самим спровокує пробудження українського духу свободи для більшої частини населення. Завдяки популяризації нашої історії та культури ми витіснимо ворога з нашої території та голів» — підкреслює Андрій Гуменюк.


коменти до конкурсу Дубинця

письменник, журналіст, співзасновник освітніх ініціатив “Медвин. Повстання”, “Кошиць і Богуслав”, учасник Товариства дослідників України, співробітник ІАЦ “Громадський Простір”,
журі Літературного конкурсу імені Івана Дубинця

«За два роки роботи над проєктом “Медвин. Повстання” вдалося вивести інформацію про Медвинське антибільшовицьке повстання на всеукраїнський рівень. Чого тільки вартує відкриття Інститутом національної пам’яті виставки про селянські повстання “Воля України або смерть” у Києві на Майдані незалежності 14 жовтня 2020 року. Поряд із Холодноярським повстанням, Медвинське згадується, як одне з ключових у 1919-1921 роках. Проведено низку заходів, знято документальний фільм, створено пересувну виставку, веломаршрут тощо. Тому для ще ширшої популяризації інформації є логічним продовженням проведення літературного конкурсу на честь одного з очевидців повстання Івана Дубинця. Завдяки праці “Горить Медвин” ми знаємо значно більше про перебіг повстання» — відзначає Віталій Ніщименко.

 

коменти до конкурсу Дубинця (1)

літературознавиця, співзасновниця освітньої ініціативи «Медвин. Повстання»,
засновниця Літературного конкурсу імені Івана Дубинця

«В одному спогаді, надрукованому в газеті української діаспори “Свобода”, друг Івана Дубинця, український громадський діяч в американській еміграції Анатолій Гудовський згадував, як колись закидав Івану Дубинцю, що в США він як науковець міг би й краще влаштувати своє життя, на що Іван Варфоломійович йому відповів: «Я — політичний емігрант і приїхав до Америки не для того, щоб робити кар’єру. Тому хочу в міру моїх сил попрацювати для української справи, розкривати світові страхіття большевизму». 

Так і було: автор книги “Горить Медвин”, учасник Медвинського повстання, оунівець, геолог і археолог, громадський діяч Іван Дубинець майже не залишав для себе навіть часу — все віддавав Україні. Останні роки життя, проведені в США, він невтомно збирав свідчення про Голодомор, аби надрукувати книгу документальних доказів про нього, організовував разом з іншими українцями в Америці різноманітні заходи: маніфестації проти повернення до СССР втікачів звідти, акції у роковини сталінських репресій та Голодомору. Допомагав Івану Багряному видати його роман “Сад Гетсиманський”, брав участь у дебатах, доводячи, що українці і росіяни — не один народ, об’єднував довкола себе українську діаспору. Звісно, володіючи неабияким літературним талантом, як і винятковою дослідницькою прискіпливістю, він міг би написати й опублікувати не одну свою книжку, мав можливість побудувати наукову кар’єру і забезпечити собі заможне життя. Однак питання власної слави турбувало його найменше. Немов відчуваючи, що йому судилося прожити ще небагато, Іван Дубинець пожертвував всього себе українській справі.

Було б несправедливо, якби про цього скромного і, водночас, відважного й талановитого українця невдовзі всі забули — і в Україні, і серед українських діаспорян. Саме тому освітня ініціатива “Медвин. Повстання” заснувала літературний конкурс імені Івана Дубинця. Сподіваємося, що він не лише поверне з забуття цього видатного українця, а й посприяє новому художньому осмисленню буття його рідного Медвина» — пояснює Марина Гогуля.

 

коменти до конкурсу Дубинця (2)

краєзнавиця, т. в.о. директора Музею історії Богуславщини, наукова співробітниця,
журі Літературного конкурсу імені Івана Дубинця

«Сподіваюся, літературний конкурс відкриє Медвин для багатьох мешканців України та заохотить наших талановитих літераторів дізнатися більше про Медвинське повстання і закарбувати його у своїй прозі. Очікую на цікаві і несподівані твори» — зазначає Ніна Левченко.

 

Нагадуємо, що до участі до 15 березня 2021 року приймаються малі прозові твори довільного жанру (есей, новела, оповідання, нарис, мемуари тощо). У конкурсі візьмуть участь тексти, що відповідатимуть вимогам:

  • обсяг твору – до 1180 слів;
  • мова твору – українська;
  • у творі має згадуватися Медвин або Медвинське повстання.

 

Більше про конкурс тут.

 

Медвинське антибільшовицьке повстання (1919–1922) — збройний виступ лояльних до Української Народної Республіки мешканців Медвина та сусідніх сіл проти російської окупації та встановлення на їх теренах влади совітів.

 

Організатори конкурсу: освітня ініціатива «Медвин. Повстання», спільно з Українським інститутом національної пам’ятіФундацією імені Івана БагряногоТовариством дослідників України, громадською організацією «Молодь вТренді»Музеєм історії Богуславщини.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили безкоштовні онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?