Адвокаційний проєкт для ВПО буде реалізовано у Закарпатській області

Закарпатська область прийняла до себе велику кількість ВПО. За оперативними даними мобільних операторів в області станом на 01.01.2024 перебувають понад 300 тис. внутрішньо переміщених осіб, які ...

Додано:
Natalia_Krivoruchko

1000128303_65b932ca68a70
Адвокаційний проєкт для ВПО буде реалізовано у Закарпатській області

Закарпатська область прийняла до себе велику кількість ВПО. За оперативними даними мобільних операторів в області станом на 01.01.2024 перебувають понад 300 тис. внутрішньо переміщених осіб, які внаслідок російсько-української війни перемістилися на територію Закарпаття. Органами соціального захисту населення районних військових адміністрацій, виконавчими органами територіальних громад та працівниками Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) області інформація про 134 554 особу (в тому числі 43 414 дітей, 4 588 осіб з інвалідністю, 18 056 осіб похилого віку) внесена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Міністерство соціальної політики України.

Близько 30 000 ВПО перебувають безпосередньо у місті Ужгороді, а ще 18 000 ВПО – у другому за розмірами місті Закарпаття – Мукачево.

З загальної кількості ВПО, що перемістилися до Ужгорода та Мукачево, значна кількість мешкають у різноманітних місцях тимчасового проживання (далі – МТП). 

Як засвідчує проведений аналіз, більше 50% ВПО, які мешкають у МТП, неодноразово стикалися із діями керівництва / адміністрації МТП, які порушують честь та гідність ВПО, їхні права.

На засіданнях Ради з питань ВПО при Закарпатській обласній державній адміністрації та Координаційної Ради з питань ВПО міста Ужгорода розглядалися конкретні кейси ВПО, які проживають у МТП і які скаржилися на наступні дії так званих «комендантів» МТП:

  • безпідставний вхід до кімнат родин ВПО, під час їхньої відсутності;
  • погрози щодо виселення з МТП у разі «неправильного» поводження;
  • погрози щодо заборони користуватися кухнею та холодильником, якщо люди будуть повертатися до МТП після 22.00;
  • погрози щодо зачинення вхідних дверей до МТП, якщо ВПО будуть повертатися після 22.00.

Список погроз можна продовжувати. Проте опитування ВПО показало, що:

  • майже ніхто не знає, яку посаду насправді займають так звані «коменданти» МТП;
  • майже ніхто не знає ПІБ та контактні телефони так званих «комендантів»;
  • у загальнодоступних місцях відсутня інформація про графік роботи МТП;
  • ніхто не розуміє, хто є відповідальним за чергування у МТП з метою, наприклад, відкриття дверей після 23.00 тощо.

Ситуація, що склалася у місцях тимчасового проживання, призводить до значної кількості конфліктів між ВПО та місцевими мешканцями, загостренню морально-психологічного стану, зростанню непорозумінь та звинувачень.

“Ми розглядали певні кейси з некоректними діями керівництва МТП щодо ВПО на своїх засіданнях. На жаль, люди бояться робити публічні заяви через острах подальших дій з боку адміністрації закладів. Місця тимчасового проживання не повинні стати гєтто для ВПО. Саме тому реалізація адвокаціного проєкту «Взаємоповага і підтримка: права ВПО у місцях тимчасового перебування» дозволить підвищити рівень обізнаності ВПО про свої права, перебуваючи у МТП“, – зазначила авторка проєкту і Голова Ради з питань ВПО при Закарпатській обласній державній адміністрації Криворучко Наталя.

Проєкт буде супрооджуватися проведенням інформаційних заходів, встановленням інформаційних стендів в МТП та переглядом документальних фільмів в рамках діяльності Кіноклубу документальних фільмів.

Проєкт впроваджується завдяки підтримці Мережі DOCU/CLUB, що фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France.

Думки, висновки чи рекомендації належать автор(к)ам та упорядникам/-цям цієї публікації та не обов’язково відбивають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автор(к)и та упорядники/-ці. 

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи