67,6% українців вважають, що діти-сироти можуть становити загрозу для суспільства — дослідження

Благодієвий фонд «Клуб Добродіїв» презентував результати нового всеукраїнського соціологічного дослідження про наставництво та підтримку дітей з досвідом сирітства: “Наставництво в Україні: ...

_harbovskiy_21 (1)
67,6% українців вважають, що діти-сироти можуть становити загрозу для суспільства — дослідження

Благодієвий фонд «Клуб Добродіїв» презентував результати нового всеукраїнського соціологічного дослідження про наставництво та підтримку дітей з досвідом сирітства: “Наставництво в Україні: упередження, виклики, потреби”, здійсненого за підтримки ЮНІСЕФ Україна. 

Дослідження виявляє глибинні причини та стереотипи, які заважають розвитку наставництва в Україні, демонструє яку підтримку готові надавати українці дітям з досвідом сирітства та чого очікують самі підлітки. 

Так, за результатами дослідження більшість опитаних українців досі упереджено ставляться до дітей з досвідом сирітства. 67,6% респондентів вважають, що вихованці інтернатів можуть нести загрозу для суспільства  через схильність до ризикованої та асоціальної поведінки (кримінал, правопорушення, відчуженість).  Серед основних загроз також називають: непідготовленість до самостійного життя, конфліктність, схильність до наркоманії, алкоголізму та інших залежностей, поширення інфекційних захворювань.  

Опитування також показало, що українці найчастіше уявляють підтримку дітей-сиріт як одноразову матеріальну допомогу. 69,1% респондентів назвали фінансову або матеріальну допомогу найдоречнішою формою підтримки дітей-сиріт. Натомість про наставництво знають набагато менше людей – лише 12,5% опитаних добре розуміють, що таке наставництво. Багато хто плутає його з усиновленням, опікунством чи навіть духовним наставництвом. 

«Наставництво — це чи не єдиний шанс для підлітків з досвідом сирітства мати безпечного дорослого поруч, адже вони мають нульові шанси на всиновлення. Відгук українців на ефективну підтримку дітям-сиротам є.  Тож як тільки наставництво стане зручним і зрозумілим державним сервісом для широкого загалу, ми впевнені, що тисячі підлітків з досвідом сирітства отримають таку підтримку. І саме це стане базою для формування альтернативного позитивного сценарію їх майбутнього, вирвавшись з бідності та інших складних обставин. Дослідження і результати пілотного проєкту Клубу Добродіїв стануть важливим елементом для формування дієвих та ефективних інструментів для системи Наставництва», – Марія Тодорчук, засновниця та голова Клубу Добродіїв. 

mentorship-relis-1 (2)_compressed

Наразі лише 18% українців прямо заявили, що готові стати наставниками для дитини з досвідом сирітства, 43% опитаних вказали, що не готові взяти на себе таку роль. Інші вагаються: приблизно 38% мають сумніви щодо власної готовності, хоча й визнають важливість наставництва і кажуть, що їм потрібна додаткова мотивація.

Серед основних бар’єрів українці назвали страх не впоратися, брак знань і досвіду у спілкуванні з підлітками, а також побоювання не знайти спільної мови з дитиною. Багатьох хвилює, чи вистачить у них власного терпіння і психологічної стійкості. Згадують і про практичні труднощі – від фінансових витрат і браку часу до бюрократії в офіційній програмі наставництва. 

mentorship-relis-2 (2)_compressed

Щоб почути голоси тих, для кого програми наставництва — це шанс на альтернативний сценарій майбутнього, до дослідження залучили самих підлітків з досвідом сирітства. У опитуванні взяли участь вихованці інституційних закладів, дитячих будинків сімейного типу, патронатних родин, студенти-випускники інтернатних закладів, а також молодь, яка вже мала досвід наставництва. З ними провели глибинні інтерв’ю та фокус-групи. 

Серед головних якостей наставників, які вони відзначають як ключові, — доброзичливість, турбота, вміння слухати та готовність поділитися спільним часом. А найкращі спогади, пов’язані з наставниками, часто стосуються простих моментів, як-от: прогулянок, спільного відпочинку, пікніків, святкування подій та невимушеного спілкування.

Дослідження “Наставництво в Україні: упередження, виклики, потреби” вже доступне для перегляду та завантаження, та стане в нагоді для всіх, хто працює у темі наставництва та прагне системних змін у підтримці дітей та підлітків з досвідом сирітства.

 

Про дослідження 

Комплексне всеукраїнське соціологічне дослідження «Наставництво в Україні: упередження, виклики, потреби» проводила компанія Active Group у такі етапи: якісний (методами фокус-групових дискусій (ФГД) – групи та глибинних інтерв’ю – 27 інтерв’ю – географія проведення: Київ, Ужгород, Одеса. Кількісний: міське населення України у віці 18-60 років, 2000 респондентів (методом самозаповнення анкет в межах національної системи онлайн-панелі «SunFlowerSociology» ). 

Про Клуб Добродіїв 

Клуб Добродіїв – це благодієвий фонд, який створює значущі життєзміни для українських підлітків. З початку повномасштабної війни Клуб Добродіїв підтримав понад 300 000 дітей та підлітків по всій Україні. У грудні 2023 року фонд відкрив “Місце Сили” – трансформуючий простір для підтримки, відновлення та розвитку стійкості підлітків під час війни. Наразі фонд працює, щоб створювати інструменти для формування емоційно стійких та успішних особистостей, які зможуть рухатися у майбутнє з розумінням себе та світу навколо.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

DOCU/СВІТ: фільми про перемогу добра

У Львові відбулася публічна розмова «Зберігачі пам’яті. Історії про російсько-українську війну»

Менська громада готується до «зеленого» відновлення: громадськість пропонує зміни до Плану розвитку

Молодіжне підприємництво в дії: оголошено переможців програми «Компанія»

Попри війну, 64% людей в Україні вважають свій населений пункт безпечним

Молодь Чернігівщини стає рушієм змін в своїх громадах