5 питань щодо кар’єрного шляху в фармацевтиці: відповіді успішних жінок сфери
18 березня 2019 року пройшла третя зустріч серії Women Career Meetup – «Жінки у Фармацевтичній сфері». Мета зустрічі – надихнути дівчат-школярок, їхніх батьків та студенток обирати професії ...
Додано:
CSRUSER
18 березня 2019 року пройшла третя зустріч серії Women Career Meetup – «Жінки у Фармацевтичній сфері». Мета зустрічі – надихнути дівчат-школярок, їхніх батьків та студенток обирати професії відповідно до своїх справжніх вподобань.
Зустріч була організована – ГС «STEM Коаліція» та ініціативою Дівчата STEM, CSR Ukraine спільно з iHUB в рамках програми «Технологічний Пакт для розвитку жінок в STEM компаніях», що реалізується за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
До панельної дискусії було запрошено успішних жінок у сфері Фармацевтики, які відповіли на найактуальніші питання, поділились власним досвідом роботи в даній сфері. Спікерками зустрічі стали: Юлія Волосовська – директор з розвитку та запуску нових препаратів фармацевтичної компанії Teva, Оксана Денченко – інженер-технолог, керуюча дільниці з випуску м’яких лікарських форм фармацевтичної компанії Дарниця, Юліана Ялинська – менеджер з комунікацій біофармацевтичної компанії Takeda в Україні, Білорусі, Молдові.
ЯКИМ БУВ ВАШ ПРОФЕСІЙНИЙ ШЛЯХ?
Професійний шлях Юлії та Оксани розпочинався з бажання бути лікарями. Зокрема, Юлія хотіла стати педіатром, але в свій час їй порадили вступати на Фармацевтику при тому, що хімію вона не надто любила. Проте, вирішила спробувати свої сили, і вже впродовж навчання захопилась цією сферою, а одразу після завершення її взяли на роботу в фармацевтичну компанію Фармак більшою мірою завдяки її чудовим знанням англійської мови. Там вона пропрацювала 5 років на посаді інженера з пошуку субстанцій. Далі її запросили на посаду менеджера з опрацювання перспективного портфелю в компанію Teva, де вона працює і нині.
Оксана ще в школі навчалась в біологічному класі, а відмінно пройшовши етапи олімпіад в старших класах вступила до Національного аграрного університету (нині НУБІП), де вивчала захист рослин та біоекологію. А так як її сестра працювала в компанії Дарниця, то після навчання Оксана вирішила спробувати себе в фармацевтиці, працюючи з м’якими речовинами на дільниці. Формулу успіху Оксани – займатись тим, що справді подобається. «Якщо у вас буде мотивація досягнути чогось в цій сфері, якщо у вас горітимуть очі, то вас точно помітять, і ваша кар’єра піде догори», – зазначає Оксана. Закінчивши другу вищу освіту вже для професійної діяльності, вона розуміла наскільки важливо постійно розвиватись і вдосконалювати свої навички в своїй сфері.
Кар’єрний шлях Юліани Ялинської дещо інший. Вона має юридичну та економічну освіту і її майбутня робота мала базуватись в одній з компаній Великої четвірки, проте вона обрала інший шлях. Спершу працювала менеджером з розвитку, потім була директором відділу в одній компанії. Але вона розуміла, що будь-яка робота має бути вчасно оплачена. І одного разу так сталось, що Юліана не отримала її вчасно, а в той же період їй запропонували роботу в фармацевтичній компанії Takeda асистентом відділу маркетингу. І хоч спершу вона не дуже хотіла дану роботу, навіть періодично жалкувала, але далі зрозуміла, що це все досвід, який привів її туди, де вона є зараз, і зробив її саме такою, яка вона є. «А 1 місяць чи 1 рік – це взагалі ніщо, малесенький шматок життя, що просто допомагає зрозуміти себе», – стверджує Юліана.
ЯКІ НАВИЧКИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ У ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ СФЕРІ?
Спікерки вважають, що основне – це бажання чогось прагнути. Освіта університету – це лише база, справжній досвід ви отримуєте лише на роботі. Також успішні жінки зазначили, що сфера фармацевтики надзвичайно широка. І працювати в ній можна як провізором в аптеці, так і на складах, звідки йде дистриб’юція або безпосередньо в фармацевтичних компаніях. Також дівчата можуть знайти себе і в ІТ секторі фармацевтичних компаній, адже там потрібні фахівці, у відділах розробок, PR, службах забезпечення. Оксана зазначила, що 50% топ-менеджерів компанії Дарниця – це жінки. Юліана також підтвердила, що і в компанії Takeda, приблизно 55% топ-менеджерів є жінками, до того ж подібна ситуація спостерігається і в Білорусі та Молдові.
Також, учасниці панельної дискусії зазначили, що дуже важливо вміти себе адекватно оцінювати. Тобто якщо у вас нема необхідної освіти, навичок, досвіду роботи, але ви хочете дуже високу зарплату одразу – то так не вийде. Потрібно постійно вдосконалюватись, попрацювати, набратись досвіду, а далі вже продавати себе дорожче. А якщо ж ви гарний фахівець – то не потрібно недооцінювати себе, і занижувати свою справжню ціну.
ЯКА ЗАРОБІТНА ПЛАТА У ПРАЦІВНИКІВ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ СФЕРИ?
Спікерки також поділились інформацією про зарплати у фармацевтичній сфері. Але спершу всі учасники зустрічі висловили свої припущення про середню заробітну плату, на їх думку – це приблизно 580 доларів / місяць. Спікерки зазначили, що на початку професійного шляху приблизно така сума і є. Можливо, в аптеках трохи нижча. Проте в фармацевтичних компаніях з часом вона може збільшитись і в 2, і в 3, і в 4 рази. Це залежить від досвіду, навичок, посади.
ДЕ МОЖНА НАБРАТИСЬ ДОСВІДУ ТА ЗНАНЬ У ФАРМАЦЕВТИЦІ ШКОЛЯРАМ ТА СТУДЕНТАМ?
Спікерки зазначили, що фармацевтичні компанії можуть підписувати договори з університетами для проходження практики в них, також в деяких компаніях є стажування, або ж можливість просто сходити на екскурсію та власними очима побачити, як працює дана сфера. Компанії дуже позитивно ставляться до того, що до них приходять молоді фахівці, адже це чудова можливість «виростити» цю людину в компанії і зробити її справжнім професіоналом. До того ж, в самій компанії можна буде спробувати себе в різних відділах і напрямах роботи.
ЯКІ ПЕРСПЕКТИ РОЗВИТКУ СФЕРИ У МАЙБУТНЬОМУ?
Щодо перспектив сфери Фармацевтики в майбутньому, успішні жінки налаштовані дуже позитивно. Адже це швидко-ростучий ринок, який щороку зростає в середньому на 10%. За останній рік ринок фармацевтики в Україні виріс на 19%. І нині наш фармацевтичний ринок сягає 2,5 млрд доларів. Інші країни будуть інвестувати в нас. Також спікерки зазначають, що межі розвитку фармацевтики нема, адже загалом сфера охорони здоров’я є дуже актуальною. Більш того, це важливо для фармацевтичних компаній – не лише думати про прибуток, а й робити добру справу – забезпечувати здоров’я нації.
Наостанок, спікерки зазначили, щоб бути професіоналом сьогодні і в майбутньому важливою навичкою є вміння адаптуватись до змін, мінливих умов, адже світ постійно змінюється, тому потрібно постійно розвиватись, пробувати, отримувати досвід. Зокрема, Юліана каже, що для сучасного фахівця важливими є три -само – саморозвиток, самоосвіта, самодисципліна. Жінки стверджують, що кожен з нас є тим самим чарівником в нашому житті, який допомагає досягати успіху.
_____
Дівчата STEM – це програма, спрямована на подолання гендерних стереотипів серед молоді та залучення більшої кількості дівчат до технічних спеціальностей. Щороку Центр “Розвиток КСВ” обирає ТОП-20 Надихаючих жінок у STEM, які менторять дівчат 14-24 років з усієї України протягом трьох місяців. Програма реалізується за підтримки компанії SAP. Детальніше про проекти в рамках ініціативи – https://www.facebook.com/divchataSTEM
STEM Коаліція – це платформа для об’єднання компаній, навчальних закладів, асоціацій, експертних організацій, муніципалітетів та ЗМІ заради підвищення якості STEM-освіти в Україні. Основними напрямками роботи є: розвиток технологічної грамотності освітніх закладів, збільшення кількості дівчат та жінок у STEM до 30%, розвиток зв’язків школа-компанії; університет-компанія.