Проведення дослідження факторів, які допомагають громадам створювати більш здорове середовище

ЗАВЕРШЕНО

Зафіксувати у Google календарі!


тренінг, воркшоп, майстер клас, навчання, освіта
Проведення дослідження факторів, які допомагають громадам створювати більш здорове середовище

Назва проєкту  

“Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні” (Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я»)

Назва послуг 

Дослідити фактори, які допомагають громадам створювати більш здорове середовище

Спосіб вибору 

Конкурсний  

Місце  

19 пілотних громад Львівської, Полтавської, Дніпропетровської, Рівненської області.  

Термін дії контракту  

Грудень 2023 – травень 2024

 Технічне завдання  

  1. Вступ 

Неінфекційні захворювання (НІЗ), які включають серцево-судинні захворювання (ССЗ), рак, діабет, хронічні респіраторні захворювання та психічні розлади відповідають за 84% всіх смертей в Україні (2017).  В рамках Програми швейцарського співробітництва в Україні на 2020 – 2023 роки, Швейцарська агенція розвитку та співробітництва (SDC) підтримує впровадження проєкту «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ) в Україні » (далі – Проєкт). Метою інвестицій SDC в охорону здоров’я є надання громадянам України більш рівного та стійкого доступу до якісних та доступних послуг первинної медико-санітарної допомоги з акцентом на профілактику захворювань, зміцнення здоров’я  та промоцію більш здорового способу життя. Цей Проєкт сприятиме забезпеченню розвитку потенціалу на національному та регіональному рівнях у п’яти пілотних регіонах: Львівській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Херсонській областях. Загальною метою Проєкту є зменшення впливу факторів ризику на здоров’я людини, зниження захворюваності та смертності від НІЗ серед населення України.

В 2021 році україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» разом з Західноукраїнським ресурсним центром розпочав активності на рівні пілотних громад відібравши 20 основних і 5 резервних в громад в Львівській, Рівненській, Полтавській, Дніпропетровській та Херсонській областях шляхом відкритого конкурсу. Відбір відбувався шляхом отримання мотиваційного листа, якій описує мету участі громади в проєкті, меморандуму про співпрацю ключових стейкхолдерів (місцевої адміністрації, медичних закладів, закладів освіти) та проведення інтерв’ю з командами.

З початком повномасштабного вторгнення активності в Херсонській області не були впроваджені в повному обсязі і було прийнято рішення підтримати резервні громади 4 областей. Одна з громад Дніпропетровської області відмовилася від участі в проєкті, так як вони були поруч із зоною активних бойових дій і не могли в повному обсязі впроваджувати активності.

Таким чином, активно робота впроваджувалася в 19 наступних громадах:

Рівненська область

  1. Дядьковицька громада
  2. Здолбунівська громада
  3. Гощанська громада
  4. Бугринська громада
  5. Демидівська громада

Полтавська область

  1. Диканська громада
  2. Полтавська громада
  3. Лубенська громада
  4. Козельщинська громада
  5. Котелевська громада

Львівська область

  1. Стрілківська громада
  2. Ралівська громада
  3. Дрогобицька громада
  4. Сокільницька громада
  5. Самбірська громада

Дніпропетровська область

  1. Васильківська громада
  2. Покровська громада
  3. Софіївська громада
  4. Межигірська громада

Після відбору громад команди експертів здійснили візити, щоб розповісти представникам громад про цілі, завданні проєкту, основні засади профілактики та контролю НІЗ, обговорити співпрацю в рамках проєкту. Кожна громада заповнила «барометр здоров’я» надавши статистичні дані стосовно ключових показників щодо здоров’я в громаді (кількість населення громади, поширеність неінфекційних захворювань та факторів ризику, інфраструктура для підтримки здоров’я, програми промоції здоров’я) та провела опитування населення стосовно знань, поведінки та практик щодо неінфекційних захворювань та факторів ризику. Результати опитування та статистичних даних обговорювалися з ключовими стейкхолдерами, а фасилітували обговорення експерти команди Західноукраїнського ресурсного центру та регіональні координатори україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я». На основі результатів обговорення громади визначили пріоритети для програми міні грантів і для подальшої роботи щодо покращення здоров’я населення.

Команда проєкту та експерти ЗУРЦ провели серію тренінгів та робочих зустрічей з обміну досвідом для пілотних громад проєкту: проєктний менеджмент, як комунікувати питання здоров’я в громаді, як адвокатувати питання здоров’я в громаді, тощо. 100 шкіл пілотних громад були залучені до роботи за напрямком «Здорова школа», проводили оцінку за методологією «Індекс здоров’я школи», отримували від проєкту обладнання для харчоблоків, брали участь в тренінгах та подіях для освітян.

Команда Ukraine Active підтримувала школи та пілотні громади у зміні підходів до уроків фізичної культури та організації активного дозвілля на рівні громад. В Стрілківській, Здолбунівській та Лубенській громадах громад було організовано 3 фестивалі здорового способу життя «Здоров’я Fest”.

Представники медичних закладів громад брали участь в навчанні, організованим проєктом з покращення навичок комунікації з пацієнтами щодо профілактики захворювань та здорового способу життя.

В 2022 році в партнерстві з БФ «Бібліотечна країна» розпочався напрямок «Здорові бібліотеки», за яким були відібрані 33 бібліотеки в пілотних громадах. Бібліотекарі проходили навчання щодо питань здоров’я, організовували різноманітні заходи. За підтримки проєкту були обладнані «куточки здоров’я» в бібліотеках – інформаційні стенди з обладнанням (ваги, тонометри, глюкометри), придбано обладнання для занять спортом та сучасні книги українською мовою на тему здоров’я.

Всі 19 громад взяли участь в конкурсі міні грантів і отримали від 15 000 до 25 000 швейцарських франків на реалізацію різноманітних активностей для покращення здоров’я населення. Частина громад додатково залучила фінансові ресурси від інших донорів на проєкти у сфері громадського здоров’я та робили власні інвестиції.

Представники громад брали участь в різноманітних подіях – конференціях, школах і курсах, організованих командою проєкту «Діємо для здоров’я».

Планується, що громади будуть заповнювати «барометри здоров’я» та проводити опитування в громадах, щоб оцінити ефективність своїх зусиль та спланувати активності на наступний період.

  1. Ціль та завдання 

Ціль: дослідити фактори, які допомагають громадам створювати більш здорове середовище і які сприяють розвитку «Здорової громади».

Завдання:  

  • Оцінити ключові досягнення пілотних громад у впровадженні програми міні-грантів;
  • Дослідити, які активності, організовані командою “Діємо для здоров’я” сприяли тому, щоб громади стали “більш здоровими” і чому.
  • Дослідити, які внутрішні фактори сприяли тому, що  громада впроваджує ефективні заходи та програми профілактики НІЗ;
  • Дослідити, які додаткові активності не передбачені програмою міні-грантів впровадили пілотні громади у сфері громадського здоров’я та що сприяло можливості їх впровадження; 
  • Дослідити, які активності що не були проведені командою “Діємо для здоров’я” могли би посилити потенціал громад у впровадженні програм профілактики неінфекційних захворювань;
  • Оцінити власний внесок громад у впровадженні програм і активностей у сфері громадського здоров’я (кількість програм, тематика, кількість виділених коштів та залучення інших ресурсів);
  • З’ясувати, чи були відмінності участі в активностях за статтю (хлопці/дівчата, чоловіки / жінки), віком (діти молодшого/середнього/ старшого шкільного віку, 40+, 60+), регіоном та місцем проживання (сільська / міська місцевість). Якщо так, то які інтервенції виявилися найбільш ефективними для чоловіків 40+, для людей 60+, для сільських мешканців та мешканців з віддалених населених пунктів, дітей шкільного віку тощо);
  • З’ясувати, які комунікаційні канали виявилися найбільш ефективними для поширення інформації про НІЗ для різних груп населення громади;
  1. Обсяг роботи  

Активності: 

  • Оглянути та доопрацювати опитувальник, який використовували громади для оцінки ситуації стосовно факторів ризику серед населення громад.
  • Оглянути та доопрацювати «барометр здоров’я» громад.
  • Оглянути та надати коментарі до опитувальника стосовно фізичної активності, яке буде робити команда Ukraine Active.  
  • Проконсультувати громади щодо проведення опитування, збору та аналізу даних (дистанційно). 
  • Розробити детальну методологію проведення дослідження щодо факторів, які допомагають громадам створювати більш здорове середовище. Пропонується проведення аналізу даних 19 громад (звіти громад, дані опитувань, статистичні дані, звіти по моніторингових візитах) та якісного дослідження яке передбачає відвідування щонайменше 5 громад з 19 пілотних і проведення індивідуальних та/або групових інтерв’ю з ключовими стейкхолдерами (в тому числі – експерти ЗУРЦ, координатори напрямку  “Діємо для здоров’я”, експерти БФ “Бібліотечна країна”). Запропонувати індикатори для вибору громад, в яких буде проведено якісне дослідження (можливі: найбільша кількість проєктів та активностей з профілактики НІЗ, виділення фінансування на програми профілактики НІЗ з власних ресурсів). 
  • Провести порівняльний аналіз результатів, отриманих громадами на початку проєкту з поточними результатами. Окреслити основні висновки. 
  • Підготувати звіт з висновками та рекомендаціями за результатами дослідження англійською та українською мовами. 
  • Презентувати основні знахідки команді проєкту, представникам громад, ключовим стейкхолдерам.
  1. Етичні засади 

Контрактер має використовувати загальні керівні принципи для забезпечення етичної безпеки  під час проведення дослідження: 

  • Конфіденційність
  • Поінформована згода 
  • Врахування шкоди та користі
  • Конфлікт інтересів 
    1. Ключові результати  

Завдання має бути виконане в період  грудень 2023 – травень 2024. Таблиця внизу описує ключові результати, які очікуються: 

Результати  

Терміни 

   

Рекомендації щодо доопрацювання опитувальника для громад та «барометра здоров’я громад»

10 січня 2024

Рекомендації щодо опитування стосовно фізичної активності, підготовленого командою Ukraine Active

Консультація для громад стосовно проведення опитування та заповнення «барометра здоров’я» (онлайн)

Детальна методологія щодо проведення дослідження (опис методології)

Проведення дослідження

Звіт за результатами дослідження українською та англійською мовами

Презентація результатів дослідження

28 лютого 2024

 

30 січня 2024

 

 

30 січня 2024

 

30 березня 2024

30 квітня 2024

30 травня 2024

 

 

Фінальні звіти мають бути подані українською та англійською мовами. 

Вимоги до виконавця:

  • Офіційно зареєстрована організація, або ФОП.
  • Щонайменше три роки підтвердженого досвіду в проведенні досліджень у сфері громадського здоров’я.
  • Наявність персоналу, який має досвід проведення досліджень у сфері громадського здоров’я та відповідну освіту.

Будь ласка, надайте: 

  1. Технічну пропозицію, яка містить короткий опис підходів до розробки та проведення дослідження. 
  2. Детальний бюджет дослідження.
  3. Резюме керівника дослідження та ключового персоналу. 
  4. Портфоліо подібних завдань, які виконувалися виконавцем із посиланням на звіти. 
  5. Реєстраційні документи організації-виконавця, або ФОП.
  6. Рекомендації від партнерів, для яких виконувались аналогічні дослідження.

Будь ласка, надішліть документи до 20 грудня, 2023 на адресу [email protected]

З приводу питань, можна звертатися до Марини Браги, Координаторки з питань комунікації щодо зміни поведінки проєкту “Діємо для здоров’я” [email protected]   


Останні публікації цього розділу:

ГО «Так Штаб» запускає новий набір на програму відновлення Taktion для мешканок Київської, Чернігівської та Житомирської областей

Конкурс на відбір консультантів/ок (часткова зайнятість)

Тендер щодо запиту цінових пропозицій на закупівлю товарів

Тендер на закупівлю поліграфічних послуг

Послуги із надання адміністративного супроводу

Тендер на послуги з відео-зйомки та монтажу