Житло – проблема №1 вимушених переселенців з Криму

За офіційними даними, більше 7 тисяч кримчан покинули територію півостора та переселились на материкову частину України. Проте за неофіційними, оскільки не всі проходять реєстрацію, - уже більше 15 ...

Крим

Галина Жовтко

За офіційними даними, більше 7 тисяч кримчан покинули територію півостора та переселились на материкову частину України. Проте за неофіційними, оскільки не всі проходять реєстрацію, – уже більше 15 тисяч. Кількість вимушених переселенців буде значно зростати, повідомляють громадські активісти Криму.

Майже в усіх областях уже створено штаби, які мають опікуватися людьми із Криму, проте вимушені переселенці стикаються з тим, що багато чиновників відносяться до цього занадто формально, діючи лише в межах наказу, – зазначив Олександр Болтян, член правління фонду “Український Крим”.

Кожен 5-й переселенець із Криму – дитина. Офіційно, у Києві – 2111 тис. кримчан, у Львівській області зареєстровано 1400 сімей (неофіційно – більше 3000 тисяч), у Луцьку – 140 сімей (неофіційно – більше тисячі). За словами експертів, не всі вимушені переселенці з Криму реєструються, тому точних даних немає.

Ключовими проблемами для вимушених переселенців з Криму є житло, працевлаштування та фінанси.

Для вирішення цих питань, а також для розробки пропозицій для органів влади та самоврядування України, міжнародних організацій, та для консолідації зусиль кримчан-громадян України, що були змушені виїхати на материкову частину, 23 травня буде проведено Перший Всеукраїнський з’їзд вимушених переселенців з Криму. Захід відбудеться на базі Національного Університету “Києво-Могилянська Академія”, за підтримки Адміністрації Президента України.

До організаційного комітету входять представники громадських організацій “Союз вимушених переселенців”, “Український дім”, “Альменда”, ініціативних груп “Кримська діаспора”, “КримSOS” і “Кримська хвиля”, благодійних фондів “Біженці з Криму”, “Кримські біженці”, “Український Крим”, місць компактного проживання вимушених переселенців та інших структур.

Більшість кримчан зараз турбує те, як отримати житло, зазначив Анатолій Засоба, голова громадської організації “Кримська діаспора”: “Коли збереться робоча група, комітети обговорять найбільш реальні сценарії розвитку подій з вирішення житлового питання, вироблять конкретні пропозиції до влади, то вже від імені Всеукраїнського з’їзду вимушених переселенців буде прохання, можливо вимога, рухатися саме в цьому напрямку“.

Кожна робоча група та комітети (приблизно 5-7) будуть займатись окремими найбільш актуальними проблемами. Кожен комітет включатиме лідера групи (із числа вимушених переселенців), професійного модератора, експертів (громадські організації, профільні міністерства) та тих, на кого орієнтована дана діяльність – вимушених переселенці з Криму. Робочі групи та комітети будуть відкриті також для ЗМІ.

Андрій Щекун, голова громадської організації “Український дім” про проблеми вимушених переселенців та Всеукраїнський з’їзд:

У кінці з’їзду планується ухвалення резолюції, що міститиме рекомендації, прохання чи вимоги до органів влади від імені вимушених переселенців з Криму. Планується, що ухвалювати рішення на з’їзді будуть делегати з числа вимушених переселенців, яких оберуть громадські організації, фонди та ініціативні групи, жителі місць компактного проживання, які виїхали на материк. Далі – направлення резолюції у відповідні структури.

До участі у заході запрошено представників органів виконавчої влад та органів самоврядування, народних депутатів України, громадські організації, що опікуються проблемами вимушених переселенців.

Згідно з Положенням про вибори на з’їзд від громадських організацій, фондів та ініціативних груп може бути обрано до 5 делегатів, від мешканців місць компактного проживання – по 1-му делегату від 50 переселенців, але не більше 5-ти від кожної такої групи кримчан.

Скани бланків із заявками на участь делегатів Оргкомітет з’їзду проситьнадсилати до 20 травня 2014 року на електронну адресу:[email protected]. Текст положення про вибори делегатів на з’їзд і визначення його учасників та бланки у електронному вигляді можна знайти на сайті: 911sevastopol.org.

Микола Подоляко, голова правління благодійного фонду “Біженці з Криму”, звернувся до Кабміну, з проханням налагодити роботу щодо мінімальної соціальної адаптації всіх громадян, потерпілих від воєнного вторгнення:

Він також закликав власників готелів по можливості допомогти вимушеним переселенцям із житлом, як, наприклад, це зробив готель “Братислава” у Києві.

Сергій Ковальський, координатор “Євромайдан-Крим”, звернувся до кримчан, які залишились на території півострова підтримати кримських татар 18 травня, у 70-ту річницю Депорта́ції кри́мських тата́р – примусового виселення кримськотатарського населення, проведеного НКВС 18 травня 1944 року.

Серед інших проблем кримчан, які залишилися на півосторові, є нестача ліків, оскільки аптеки напівпорожні через відсутність поставок.

Також експерти нагадали про екологічну ситуацію у Криму – Росія “дерибанить” все та вбиває наші біоресурси – вирубуються дерева, викопуються піски, не ведеться контроль за басейном Чорного моря, не контролюється природозаповідний фонд. За словами Миколи Подоляко,Україна володіє унікальним генофондом рослинного та тваринного світу у Криму. Одне із найдревніших дерев, якому 2200 років, знаходиться у Криму на мисі Сарич.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще