Жодні інші реформи у Польщі не дали такого успіху як децентралізація

Систему місцевого самоврядування в Польщі можна вважати зразковою моделлю для концепції реформи місцевого самоврядування в Україні, бо саме завдяки децентралізації Польща змогла вступити в ЄС та ...

Кшиштоф Становскі

Галина Жовтко

Систему місцевого самоврядування в Польщі можна вважати зразковою моделлю для концепції реформи місцевого самоврядування в Україні, бо саме завдяки децентралізації Польща змогла вступити в ЄС та НАТО. Українці без цієї реформи не зможуть отримати те, заради чого був Майдан – не зможуть реально впливати на владу. У Любліні триває Конгрес Ініціатив Східної Європи – і Koło Aktywnościпродовжує знайомити з головними темами та меседжами конгресової спільноти.

У рамках Конгресу Ініціатив Східної Європи польські та українські експерти обговорили особливості польської системи самоврядування та визначили необхідні зміни системи самоврядування України.

Кшиштоф Становські, Голова Фонду Міжнародної Солідарності, зауважив, що Україна, думаючи про реформи, хоче опиратись більше на досвід Польщі, а не на досвід Німеччини чи на досвід США, і це пов’язано з тим, що є багато спільного між Україною та Польщею.

“Я останні роки займаюсь тим, що “роздаю” гроші на проекти, які несуть реальні зміни. Багато цих проектів народились в Любліні, але це не тільки через те, що границя ближче, але через те, що тут є певна традиція, свій досвід самоуправління. Ми показали, що можна щось змінити реально”.

Кшиштоф Становські зазначив, що досягнення Майдану будуть марним, якщо не буде введена реформа децентралізації в Україні. Адже ціль Майдану була не висунути якусь партію у владу, а щоб громадяни могли впливати на владу.

За словами Голови Фонду Міжнародної Солідарності, нещодавно Президент Польщі відправив делегацію в Україну з метою провести наради щодо реформ.

Читайте також інтерв`ю Koło Aktywności з Кшиштофом Становські: Реформи треба проводити швидко
Войчех Вільк, Воєвода Люблінського воєводства, депутат Сейму РП V і VI каденції, зауважив, що найважливішою серед усіх реформ для Польщі є реформа самоуправління, завдяки якій країні протягом 25 років вдалось стати дійсно незалежною, вступити в ЄС та НАТО. Воєвода порекомендував Україні скористатися цим досвідом.

Артур Собон, Керуючий справами міста Красника, депутат Сеймика Люблінського воєводства, також зазначив, що жодні інші реформи не дали такого успіху як децентралізація у Польщі. І тепер самоуправління є частиною польської держави, з’явилась так звана “ідеологія самоуправління”.

Павел Прокоп, Голова Програмної Ради, Фундатор та Голова Фонду Менеджерських Ініціатив, вважає, що у Польщі все вийшло, оскільки була проведена розумна приватизація та всі партії були згодні із курсом йти у ЄС та НАТО. Саме так виглядав шлях Польщі у ЄС, і Україна має звернути на це увагу.

В Україні уже є міста які, незважаючи на недосконалу систему місцевого самоврядування, намагаються запозичити добрі практики у польських міст. Наприклад, у Івано-Франківську задіяно 12 проектів з міжнародної технічної допомоги, розповів начальник управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської радиБогдан Білик.

Серед найбільших проблем, за словами Б.Білика, є: економічна неспроможність громад реалізовувати власні повноваження (за останні 10 років Україна отримала 30 тис. сільських рад, але немає господарств, які б наповнювали бюджет); недостатньо ресурсів у бюджеті; зарплата у конвертах; проблеми із підбором кадрів (на зарплату у 100 доларів важко знайти висококваліфікованих спеціалістів).

Наразі децентралізація в Україні знаходиться на тому ж рівні, що і була при попередній владі.

Джерело : Koło Aktywności-Polska&Ukraina


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще