Захистити права тих, для кого дім став чужим

Після незаконної анексії Криму у березні 2014 року ситуація з дотриманням прав людини на півострові з року в рік тільки погіршується: переслідування, викрадення, тортури активістів, неправомірні ...

DSC09067

Громадський Простір

Після незаконної анексії Криму у березні 2014 року ситуація з дотриманням прав людини на півострові з року в рік тільки погіршується: переслідування, викрадення, тортури активістів, неправомірні обшуки та арешти, вимушене громадянство, переслідування інакодумців, тиск на ЗМІ, прихована депортація, обмеження свободи мирних зібрань та багато іншого.  

Хтось не зміг залишитись там. Хтось не зміг залишити Крим. Але ті кримчани, що мають проукраїнську позицію, сьогодні зазнають дискримінації в обох випадках. З одного боку – переслідування активного населення півострова окупаційною владою. З іншого – неготовність України вирішувати проблеми кримчан, що живуть на території материкової України.  

Аби спільно долати наслідки конфлікту та знаходити нові рішення найскладніших проблем, дві організації об’єднали свої зусилля та допомагають кримчанам в рамках Проекту ЄС: Європейський центр захисту прав людини (EHRAC) з Лондона та Регіональний центр прав людини (РЦПЛ) з Києва.  


«Анексія Криму і наступні порушення прав людини – нав’язування громадянства, порушення прав внутрішньо переміщених осіб – є одними з найгостріших та найскладніших ситуацій у Європі», – заявив професор Філіпп Ліч, директор EHRAC. 


Так типовою проблемою є відсторонення проукраїнського населення від політичної участі. Наразі громадяни України не можуть бути обраними або призначеними в органи місцевої влади Криму, допоки вони не відмовляться від українського громадянства. 

Прийшовши в Крим, окупаційна влада фактично змусила всіх змінювати паспорти. Потім застосувала російське законодавство у всіх сферах. Політичну участь дозволили лише тим, хто відмовився від українського громадянства. Тепер бути обраними або призначеними в органи місцевої влади з українським паспортом стало неможливим. Таким чином, громадяни з проукраїнською позицією в Криму більше не впливають на свою долю.

Комікс створено Регіональним центром прав людини

Негаразди з політичною участю продовжились і на материковій частині. Однією з проблем, з якою стикаються тисячі кримчан в Україні, є відсутність доступу до місцевих виборів. Через неготовність української системи до роботи з наслідками конфлікту, люди не можуть реалізовувати свої права: у 2015 році жителі півострову разом з сотнями тисяч інших переселенців не змогли проголосувати на місцевих виборах через наявність кримської прописки. З цього приводу, РЦПЛ подав заяву в Європейський суд з прав людини від імені трьох кримчан.

Справу в Європейському суді передали на комунікацію всього за 2 роки. Оскільки справи там розглядаються достатньо довго, то це можна уже назвати перемогою.  Ця справа стала однією з перших справ, які підіймали питання порушення прав ВПО з Криму. 

На стадії комунікації до роботи приєдналася команда EHRAC. У разі позитивного рішення по справі, якщо Суд визнає порушення прав ВПО, Україна буде змушена в найкоротші терміни виправити ситуацію та припинити дискримінацію кримчан.

 На фото – Анастасія Мартиновська, голова Регіонального центру прав людини

«Незважаючи на те, що окупація сталась ще у 2014 році, проблема з внутрішньо переміщеними особами і досі не отримала системного вирішення. Україна не була готова до такого виклику, а тому продовжує робити помилки, які ми – громадянське суспільство – не можемо ігнорувати», – говорить кримчанка  Анастасія Мартиновська, голова Регіонального центру прав людини. 

Тому окрім надання безоплатної правової допомоги тим, хто постраждав внаслідок окупації, метою проекту є зміцнення експертного потенціалу юристів, що працюють на міжнародному рівні, захищаючи права людей. Значний досвід Європейського центру захисту прав людини (Лондон) в роботі з конфліктними темами, підтримка зв`язку української команди з Кримом, а також їхній спільний експертний потенціал – дають можливість вирішувати справді важливі проблеми. 

Важливим елементом для вирішення особливо складних проблем є аналітична база. Саме тому в рамках проекту було підтримано найбільшу онлайн базу матеріалів РЦПЛ про окупацію Криму precedent.crimea.ua, за допомогою якої міжнародна спільнота може більше дізнатись про ситуацію з правам людини в Криму. 

 

Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні створено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні.   


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині