Як згуртувати громаду: кейс Юр’ївської ініціативи

Громада селища Юр'ївка Дніпропетровської області є яскравим прикладом того, як можна згуртуватися, впровадити інноваційні методи надання медичної допомоги та навіть запровадити власні традиції.Селище ...

09

Громадський Простір

Громада селища Юр’ївка Дніпропетровської області є яскравим прикладом того, як можна згуртуватися, впровадити інноваційні методи надання медичної допомоги та навіть запровадити власні традиції.

Селище міського типу Юр’ївка Дніпропетровської області знаходиться в аграрному краї, де немає великих підприємств. Доходи у селищі з населенням близько 6000 осіб, в тому числі і півтисячі внутрішньо переміщених осіб, невеликі.

Ініціативна група активних жителів, яка згодом перетворилася на громадську організацію, за три роки відремонтувала місцеву амбулаторію, закупила сучасне медичне обладнання, відкрила спеціальний кабінет з масажним “кріслом-3D”, а також започаткувала туристичний рух та фестиваль. Це стало можливим через локальну ініціативу, підтриману Міжнародною організацією з міграції та Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Лисунець (2)

Про досвід впровадження таких змін у Юр’ївській громаді Громадському Простору розповіла Яна Лисунець, керівниця громадської організації “Надійна Сила”.

Почали із навчання, щоб згодом відновити місцеву амбулаторію

Ініціативна група на початку вирішила провести опитування місцевих жителів, щоб визначити, що першочергово вимагає змін. І найболючішим питанням виявилося погане медичне обслуговування сільського населення.

На фото: представники Міжнародної організації з міграції, органів влади та ініціативної групи Юр’ївської громади

На фото: представники Міжнародної організації з міграції, органів влади та ініціативної групи Юр’ївської громади

Як писати проекти та як отримувати фінансову підтримку тоді ще ніхто не знав. На допомогу прийшли саме громадські організації, зокрема, експерти Західноукраїнського ресурсного центру. “Ми працювали над написанням проектів, навчалися. Звісно, спочатку ми були не обізнані в цьому, але тепер вже знаємо як треба писати проекти, для чого ми їх пишемо і як ми їх реалізовуємо”, – розповідає Яна.

Власне перший проект ініціативної групи «Модернізація сільської медицини – запорука здорової та інтегрованої громади» у 2014 році був підтриманий представництвом Міжнародної організації з міграції, а згодом за сприяння GIZ і за фінансової підтримки ЄС у 2016 році для 2 медичних амбулаторій закуплено сучасне лабораторне обладнання та меблі, створено соціальну платформу, де місцеві жителі та внутрішні переселенці долучаються до вирішення проблем громади.

“Донор виділив кошти нашій громаді в сумі близько мільйона гривень”. Усі заходи були спрямовані на згуртування та розбудову громади селища Юр’ївка.​

На фото: Реконструкція Юр'ївської амбулаторії — 2015 рік (до) і 2016 рік (після)

На фото: Реконструкція Юр’ївської амбулаторії — 2015 рік (до) і 2016 рік (після)

 Вже після завершення цього проекту збільшилася відвідуваність місцевої лікарні, і не через те, що люди частіше почали хворіти.

За короткий час вдалося зробити капітальний ремонт приміщення місцевої амбулаторії, придбати сучасне лабораторне обладнання, меблі і навіть відкрити масажний кабінет із масажним “кріслом-3D”.​

“Населенню громади стало затишно та зручно в цьому приміщенні. У нас з’явилися інноваційні послуги, що знайшли своє місце в обслуговуванні населення. І за статистичними даними, у нас зменшилася захворюваність на психічні розлади, опорно-рухового апарату, збільшилася кількість лабораторно обстежених”, – каже керівниця ГО “Надійна Сила”.

«Моя хата більше не скраю»

Перші результати вразили – люди повірили, що спільно можна досягти змін, з’явилося бажання включатися та працювати далі на розвиток громади.

“Зараз люди більше розкриваються – і все це, весь проект, починаючи з 2015 року, дав поштовх людям, щоб вони побачили, що ми не одні у своїй громаді, квартирі, домі, школі – ми всі одна сім’я і повинні один одному допомагати”.

Проектна діяльність Юр’ївської громади набрала нових обертів. У 2017 році ініціативна група перетворилася на справжню громадську організацію та розпочала черговий проект зі згуртування громади «Барви твого життя».

Так, у громаді відкрився туристичний рух – закуплено намети, спальні мішки, казан та інше приладдя, а також започатковано нову традицію – фестиваль танцю.​

На фото: молодь Юр’ївської громади у туристичному поході

На фото: молодь Юр’ївської громади у туристичному поході

“Фестиваль і туристичний рух – посприяли соціальній згуртованості, гармонійному життю людей, підняттю фізичного і духовного розвитку громади. Цим самим ми формуємо здоровий спосіб життя, у нас проводяться туристичні походи, у яких беруть активну участь школярі та люди різних вікових категорій”, – додає Яна.

Тренінги у селищі тепер звична справа

Місцеві жителі, які спочатку насторожено сприймали перші тренінги, тепер залюбки їх відвідують. Результат себе виправдав. Тепер це звична справа. “На наступні тренінги вже люди самі телефонують: коли в нас буде тренінг, що ми будемо робити?».

“Зі своєї сторони, я не тільки чекаю коли до мене приїдуть і дадуть якийсь тренінг, я сама реєструюся на навчальні заходи. Я постійно моніторю всі сайти для громадських організацій, адже вони дають інформацію. Використання таких платформ як «Громадський Простір» та «Гурт», де ми можемо взяти повну інформацію, є цінним для нас і ми за це вдячні. Ми також отримуємо на пошту щоденну розсилку, якою користуємося”, – ділиться досвідом Яна.

Зупинятися на досягнутому громада не збирається

Тільки разом з громадськістю, органами місцевого самоврядування за допомогою грантової підтримки можна досягати успіху у розбудові рідного краю. Донорська підтримка – це добре та важливо, однак громада вже знає, що й своїми силами можна багато чого зробити.

Тепер активісти готові до того, щоб втілювати наступні ініціативи в життя, зокрема планується створити простір для відпочинку дітей початкових класів, а також оснастити актову залу, щоб там міг діяти ляльковий театр.

“Проект став чудовою нагодою в розвитку соціальної інфраструктури селища, підвищилася якість надання соціальних послуг – ми впровадили інноваційні послуги, започаткували природознавчий туризм, відкрили фестиваль танцю і це буде не тільки на період проекту, а залишиться для нас далі”, – переконана керівниця ГО “Надійна Сила”.

 

Робота з текстом  Галина Жовтко, транскрибування – Анастасія Шевченко


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест