Як зареєструвати факт народження чи смерті на окупованих територіях

Олександра Дворецька, координаторка БФ «Восток-SOS», розповіла у коментарі Громадському Простору про те, як буде проходити процедура реєстрації факту народження та смерті на тимчасово окупованих ...

Дворецька Олександра

Громадський Простір

Олександра Дворецька, координаторка БФ «Восток-SOS», розповіла у коментарі Громадському Простору про те, як буде проходити процедура реєстрації факту народження та смерті на тимчасово окупованих територіях згідно із законопроектом № 3171.

О.Д.: Зараз до кінця процедура незрозуміла. У законопроекті, що розглядається Верховною Радою з подання Кабінету Міністрів України процедура виглядає як звернення до суду, але передбачається спрощена процедура, скорочена процедура розгляду цієї справи. В законопроекті до першого читання було питання про те, що документи подані людиною, для отримання свідоцтва про смерть або свідоцтва про народження будуть розглядатися впродовж 24 годин і судом виноситися рішення. Рішення повинні виноситися одразу, тобто якщо рішення позитивне, то людина може піти в той же день в орган ведення реєстру і отримати таке свідоцтво. Але є критика зі сторони судової влади щодо того, що за період 24 години вони не мають можливості перевірити надані факти, можливо їм треба зробити якісь додаткові запити до МВС…і цього недостатньо. Тому, скоріш за все, процедура буде продовжена …але вона буде коротша ніж зараз. Зараз розгляд таких справ триває близько 2-2.5 місяців. А люди не можуть весь цей час перебувати і чекати на свої документи. Часто, що стосується свідоцтва про смерть, то люди можуть виїхати і проживати вже на контрольованій території. Що стосується свідоцтва про народження, то вони вимушені залишати свою дитину на території окупованій, виїжджати, оформляти, повертатися і тільки тоді мати змогу вивезти цю дитину на законних підставах. Ця процедура довга та доволі складна.

Г.П.: Чи обов’язково потрібно виїжджати із окупованої території, щоб отримати документи?

О.Д.: Так, у будь-якому судовому порядку вам потрібно бути присутніми, потім просто забрати цю заяву і прийти до ведення реєстру. Без присутності батьків або родичів, якщо це стосується свідоцтва про народження, таке рішення не може бути виконане. І про те, що ми казали – така скорочена процедура важлива для того, щоб людина робила виїзд один раз, а не декілька разів. Поштовим способом подати заяву зараз неможливо, те саме що й представництво по довіреності.

Г.П.: Якщо якась особа не може виїхати з окупованої території, то вона не може отримати документи жодним іншим способом?

О.Д.: Якщо людина не може виїхати, то вона без звернення до суду не зможе це зробити. Якщо вона втратила документи, то їй спочатку треба відновити документи, а потім вже звертатися до суду. Але це індивідуальні випадки, які потрібно також вирішувати на рівні індивідуальному. Тобто цей  підхід стосується людей, які можуть покинути територію, але ми хочемо створити для них умови, щоб ця процедура була зрозумілою та більш простою. Це не для тих людей, які не можуть виїхати через якісь обставини.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині