Як у Словаччині отримати грант – розповідь експерта

Гранти — найважливіше джерело фінансування громадських організацій. Про особливості та переваги грантової системи Словаччини Громадському Простору розповів член Європейського керівного комітету з ...

Словаччина

Громадський Простір

Гранти — найважливіше джерело фінансування громадських організацій. Про особливості та переваги грантової системи Словаччини Громадському Простору розповів член Європейського керівного комітету з питань молоді, експерт словацької громадської організації “Ювента” Томаш Пешек.

Які є відмінності та особливості грантової системи Словаччини порівняно з системами інших країн ЄС?

Загалом у Словаччині доволі просто знайти необхідні ресурси для фінансування власних заходів, за умови якщо приділити цьому питанню достатньо часу.

На загал в Словаччині є декілька можливих способів отримання грантового фінансування. Один з них – система, що працює за підтримки Міністерства молоді Словаччини. Це, переважно, гранти для молодіжних громадських організацій. Інший спосіб отримання коштів також здійснюється на рівні держави, проте механізм фінансування дещо відрізняється. Цей спосіб полягає в тому, що держава перераховує 2 відсотки від податку на прибуток на потреби громадським організаціям. Ці кошти спрямовуються всім громадським організаціям, незалежно від їх сфери діяльності. Цей відсоток з податку на прибуток перераховують фізичні особи та юридичні особи, причому останні мають можливість зазначити – кому конкретно вони бажають перерахувати ці кошти.

Хто визначає як і кому перераховувати цей “податок”?

Отримання цих коштів залежить від того, чи може організація переконати відповідні компанії надати ці кошти саме їм. Таким чином, система діє на рівні платник податку — організація публічного права.
Окрім цього компанії можуть створити власні фонди та перераховувати відсоток з податку в цей фонд. Вони ж самі визначають кому перерозподілити цей грант.

Які ще є джерела грантового фінансування, до яких найактивніше звертаються громадські організації зі Словацької Республіки?

Ще одне ефективне джерело фінансування — гроші ЄС, наприклад через програму Erasmus+.

Ми також намагаємося створити місцеві та локальні фонди. Стимулюємо місцеву владу створювати запити на гранти. Це довгий процес лобіювання та децентралізації, що має поступово просуватися. Необхідно переконати місцеві органи влади у важливості того, що може бути зроблено на місцях з такою допомогою, а також те, які переваги можуть бути надані у довгостроковій перспективі місцевим громадам.

На який термін надаються гранти і на що конкретно?

За схемою, що запроваджена Міністерством молоді, гранти надаються не на конкретний проект, а на діяльність організації. Термін, на який надаються гранти на діяльність організацій складає 3 роки, хоча за невиконання умов грантового договору, грант може бути скасовано. Важливою умовою продовження фінансування є надання організацією щороку відповідних фінансових звітів.

Автор : Олександр Ярощук


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест