Як театр допомагає дітям пережити війну: історія ГО «Дієвці культури Збаражчини»

«Дієвці культури Збаражчини» — молода громадська організація, яка розвиває сферу культури на Тернопільщині та реалізує ініціативи з підтримки дітей у час війни.24 лютого 2022 року мало стати ...

slider_ГП_2022(187)

Громадський Простір

«Дієвці культури Збаражчини» — молода громадська організація, яка розвиває сферу культури на Тернопільщині та реалізує ініціативи з підтримки дітей у час війни.

24 лютого 2022 року мало стати офіційною датою реєстрації організації, однак почалася війна. «До 24 лютого ми підготували всі документи, але розпочалася повномасштабна війна. Організацію ми зареєстрували вже тоді, коли відкрилися реєстри», — розповідає Марія Бороздіна, керівниця організації ГО «Дієвці культури Збаражчини».

Сьогодні підтримка закладів культури у громаді є одним із фокусів діяльності організації. За півтора року команді вдалося реалізувати вже кілька культурно-мистецьких проєктів. 

 

362631811_259730230140900_176118086396322084_n

Команда ГО «Дієвці культури Збаражчини» брала участь у «Школі громадських ініціатив», яку проводила Спілка «Громадські ініціативи України» в рамках проєкту «Організаційний розвиток громадських організацій в умовах воєнного стану»

 

Для дітей, зокрема дітей військовослужбовців та з числа внутрішньо переміщених осіб, команда провела захід до «Дня батька». У співпраці з місцевими волонтер(к)ами та партнерськими ГО, було організовано ярмарок та концертну програму. 

«Тоді на заході ми зібрали більш як 60 000 гривень на допомогу нашим військовослужбовцям та військовослужбовицям, — каже Марія Бороздіна. — Для нашої громади це непоганий результат».

 

355021540_659033599594568_3514167918460305206_n

Захід до Всеукраїнського дня батька на центральному майдані Збаража, 18 червня 2023 року. Фото: Збаразька міська рада

 

«Україна — РОДИНА» — ще один проєкт організації, який вдалося реалізувати наприкінці 2022 року завдяки стипендійній програмі надзвичайної допомоги для працівників культури від Goethe-Institut. 

«Ми проводили заходи у маленьких селах нашої громади, — розповідає керівниця ГО «Дієвці культури Збаражчини». — Зазначу, що це був період, коли ми всі жили в екстремальних умовах, тому їздили з генератором в багажнику. Коли не було світла, то підключали апаратуру з генератора, а на підвіконники ставили свічки. Саме так в нас відбувалися заходи. В оголошеннях ми завжди писали, що захід відбудеться за будь-яких обставин. У цей період нам вдалося підсилитися та адаптуватися».

 

329362754_1839225366434531_9130494034667672640_n

Під час реалізації проєкту «УКРАЇНА – РОДИНА» було проведено 5 культурно – мистецьких заходів у населених пунктах Збаразької громади. Фото: ГО «Дієвці культури Збаражчини»

 

Наприкінці 2023 року команда ГО «Дієвці культури Збаражчини» реалізувала проєкт «Мандрівна казка». Менторську та фінансову підтримку організація отримала завдяки проєкту “Інституційний розвиток громадських організацій в громадах України”, що реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED). 

Мета проєкту «Мандрівна казка» — через театральне мистецтво допомогти дітям, які стали свідками бойових дій, дітям військовослужбовців, а також усім іншими, які перебувають у стані стресу через постійні повітряні тривоги та військові дії, пережити отримані травми та налагодити діалог.

«У проєкті за сприяння «Громадських ініціатив України» ми промотували Дитячий драматичний театр села Розношинці», — зазначає Марія Бороздіна. 

Сьогодні у театрі під керівництвом режисерки Світлани Музі задіяно близько 20 дітей віком від 7 до 16 років. Щорічно діти здійснюють театральні постановки, але у них зазвичай немає можливості їздити в інші населені пункти громади, щоб ділитись своєю майстерністю. Завдяки проєкту «Мандрівна казка» діти отримали підтримку та упродовж жовтня – грудня здійснили мандрівку населеними пунктами громади, де продемонстрували глядачам виставу за п’єсою-казкою Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»

 

395180364_310630541717535_2911184750500514443_n

Дитячий театр с. Розношинці здійснив мандрівку населеними пунктами громади: м. Збараж, с. Нижчі Луб’янки, с. Кобилля, с. Максимівка та с. Розношинці. Фото: ГО «Дієвці культури Збаражчини»

 

«Насправді, у нас дуже мало дитячих театрів, а тут завдяки проєкту нам вдалося зробити гарні костюми й декорації та здійснити покази. Діти задоволені. Також під час проєкту ми зібрали кошти для дітей, батьки яких загинули на війні та до Дня Святого Миколая закупили подарунки для 16 дітей дошкільного та шкільного віку нашої громади. На жаль, маємо більше 50 загиблих на війні та багато зниклих безвісти», — розповідає Марія Бороздіна. 

У команді ГО «Дієвці культури Збаражчини» переконані, що такі проєкти не лише допомагають дітям  справитись із стресом під час війни, але й сприяють популяризації театрального мистецтва та створенню нових дитячих театральних колективів у громаді. 

Марія Бороздіна зазначає, що сьогодні закладам культури складно вижити, тому громадські організації шукають можливості їх підтримати, реалізуючи різні грантові програми: «Галузь культури в Україні обмежена фінансуванням. На державні структури грантові кошти ніхто не дає. Тому намагаємось через такі громадські організації допомагати нашим закладам культури виживати». 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще