Відповідальність та солідарність: карантин у Великій Британії

У зв’язку з поширенням респіраторної коронавірусної інфекції ситуація у Великій Британії розвивається досить стрімко. Ще трохи більше тижня тому британці та, зокрема, лондонці продовжували жити ...

Слайдер ГП, NEWWW(33)

Громадський Простір

У зв’язку з поширенням респіраторної коронавірусної інфекції ситуація у Великій Британії розвивається досить стрімко. Ще трохи більше тижня тому британці та, зокрема, лондонці продовжували жити звичайним життям. Мільйони поспішали на роботу, йшли до школи чи університетів. Ввечері можна було насолодитися вечерею у ресторані та випити пінт пива у пабі, сходити на виставу чи підтримати улюблену футбольну команду на стадіоні.

Однак, з кожним днем повідомлення, які надходили від уряду, свідчили про те, що ситуація є складною, екстраординарною та вимагатиме надскладних управлінських рішень, які матимуть вплив на життя абсолютно кожного жителя Великої Британії.

woman-in-white-long-sleeve-jacket-shopping-for-fruits-3962291

Фото  pexels

Варто зазначити, що політика (у сенсі policy) британського уряду за цей короткий проміжок часу змінювалася поступово від достатньо м’якої – загальні рекомендації щодо дотримання гігієни (часто мити руки) та окремо для осіб, із притаманними для хвороби симптомами (мали телефонувати на вказаний номер для отримання медичної допомоги) – до більш обмежувальної.

Громадян покроково закликали переходити на дистанційну роботу з дому, виходити на вулицю лише у разі нагальної потреби, наприклад, для здійснення покупок у магазині чи аптеці, дотримуватися правил самоізоляції у разі виникнення симптомів та звертатися за медичною допомогою лише у разі суттєвих ускладнень та виникнення безпосередніх загроз життю. Вразливим верствам населення, які мають хронічні хвороби, особливо людям похилого віку, переконливо рекомендовано залишатися вдома наступні 3 місяці. Рішення щодо закриття шкіл було прийнято лише минулої п’ятниці. Водночас школи залишаються відкритими для дітей працівників професій, які є соціально необхідними в даних критичних умовах, таких як медиків, правоохоронних органів, журналістів тощо. Місця проведення дозвілля, такі як театри, паби, кафе, спортзали також закрилися від п’ятниці.

20200323_191714

Переважна більшість лондонців дослухалися і залишалися вдома. Вулиці Лондона помітно з кожним днем ставали все пустішими. Однак, з огляду на те, що на даному етапі зазначені звернення уряду носили рекомендаційний характер і враховуючи сприятливу теплу погоду та свято Дня матері, яке традиційно у Великій Британії припадає на третю неділю березня, на вулицях, у парках, на дитячих майданчиках можна було спостерігати скупчення людей, які насолоджувалися довгоочікуваними теплими весняними днями. За таких умов рекомендацією про необхідність дотримання відстані у 1,5-2 метри між людьми було знехтувано.

Саме ці обставини, у поєднанні з невтішними статистичними даними, які невпинно свідчать про щоденне зростання кількості захворілих, особливо у Лондоні, призвели до запровадження жорстких обмежувальних заходів. Ввечері 23 березня Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, на відміну від попередніх днів, коли він виходив на щоденну пресконференцію, звернувся до нації у телезверненні.

Від вчора, 23 березня, запроваджуються жорсткі обмежувальні заходи, які покликані мінімізувати шляхи поширення хвороби, зменшити кількість захворілих і тим самим зменшити одночасне навантаження на Британську систему охорони здоров’я NHS, яка окрім надання невідкладної допомоги ураженим коронавірусом, має продовжувати лікувати осіб, які потребують регулярної медичної допомоги.

Обмежувальні заходи полягають у наступному:

  • виходити з дому можна лише для
    1. здійснення необхідних покупок і якомога рідше;
    2. заняття фізичними вправами один раз на день самостійно чи з членом сім’ї (біг, катання на велосипеді тощо);
    3. звернення за меддопомогою чи надання допомоги особам, які немічні і потребують піклування;
    4. добирання на та з роботи, лише якщо це вкрай необхідно;
  • заборонені будь-які зібрання осіб у кількості більше аніж 2 особи (якщо ваша мама живе у іншому місті, то така зустріч неможлива; якщо хочете зустрітися з другом чи подругою, який/а проживає окремо – це теж неможливо);
  • закриття будь-яких магазинів, в т.ч. магазинів одягу та електро-техніки, окрім продуктових та аптек;
  • закриття спортивних майданчиків, бібліотек, дитячих майданчиків, церков усіх конфесій;
  • заборона проведення суспільних заходів, зокрема і обрядів, таких як весілля, хрещення тощо (відвідування похорон дозволяється);
  • поліція отримала право здійснювати контроль за дотриманням вищезгаданих правил, зокрема шляхом накладення штрафів та розгону скупчення осіб.

Зазначені заходи впроваджуються строком на три тижні і за потреби можуть бути переглянуті у будь-який момент.

За таких обставин Парламент Великої Британії продовжує свою роботу, оскільки на порядку денному перебувають нагальні законопроекти, пов’язані з протидією пандемії.

Такі обмежувальні заходи є своєчасними, оскільки Британія за оцінками експертів відстає від Італії за ступенем поширення вірусу на 2-3 тижні. Тому, їх запровадження має попередити повторення надкритичної ситуації, в якій, на превеликий жаль, наразі перебуває Італія.

Варто зазначити, що паралельно з обговоренням методів стримування та протидії вірусу, у суспільстві порушуюються питання щодо доцільності та меж обмеження прав та свобод громадян. Ліберальні цінності, повага до основоположних прав та своб людини, демократія є стовпами британського суспільства, тому, на думку експертів, мають бути створені дієві механізми контролю дій уряду, які б попередили надмірне втручання та обмеження прав та свобод громадян. Такі фахові дискусії можна почути як на телебаченні, так і у провідних друкованих британських виданнях.

Окрім безпрецендентних дій уряду, спрямованих на зменшення кількості хворих, підтримку фінансової та економічної стабільності країни, у суспільстві можна спостерігати значне поширення актів доброти і піклування про інших. За теперішніх обставин особливе місце займають медичні працівники NHS, які знаходяться на передовій боротьби з вірусом.

Наприклад, мережа ресторанів швидкого харчування Pret A Manger запровадила безкоштовні напої та 50% знижку на харчування для медичних працівників.

Pret

Мережі супермаркетів запроваджують визначені години вранці до відкриття магазинів, щоб медичні працівники могли повноцінно скупитися. Так само вводяться спеціальні години для літніх людей, для того щоб мінімізувати їхній контакт з населенням та надати можливість придбати товари першої необхідності. На жаль, в ці дні купівля продуктів для багатьох перетворилася на справжній квест.

Приємно спостергіти з якою швидкістю змінюється та адаптується до нових реалій бізнес сектор. Оскільки замовлення доставки продуктів є досить поширеним у Лондоні, певна мережа супермаркетів проводить аналіз бази даних своїх клієнтів для того, щоб виявити осіб, які є найбільш вразливими та потребують допомоги. Окремо запроваджують телефонну лінію підтримки, куди такі особи можуть звернутися та отримати допомогу в розміщенні замовлення купівлі продуктів. Таким чином, все робиться для того, щоб допомогти іншим, щоб полегшити незручності, сприченені обмежувальними заходами.

NHS

 

Також у соцмережах наберає обертів флешмоб #ClapForOurCarers із закликом 26 березня о 20 год. вечора вийти на балкон або відкрити вікно та поаплодувати усім лікарям, медсестрам, сімейним лікарям NHS за надскладну роботу, яку вони виконують заради усіх нас. 

На особистому рівні я маю гарних знайомих британців респектабельного віку, з якими познайомилася ще за часів шкільних обмінів у 90-х. Тоді я, школярка з Полтави, приїздила до Британії як зараз прийнято називати з ознайомчим візитом (study tours).

20160326_202622

Фото з архіву Юлії Климко-Оверченко

Коли новини про поширення вірусу у Британії стали невідворотними, я звичайно була дуже стурбована про своїх знайомих та їх можливість здійснювати покупки. Однак вони мене запевнили, що їхні сусіди попіклувалися про них і відразу запропонували допомогу з покупкою продуктів на регулярній основі.

Дуже хочеться сподіватися, що мешканці острова поставляться з усією серйозністю до нових правил і нарешті усвідомлять, що ризик заразитися коронавірусом може спіткати кожного, а не лише людей похилого віку, як було прийнято вважати раніше. У пресі почали з’являтися репортажі про достатньо молодих людей, навіть 20 і 30-річних, уражених вірусом, які перебувають в лікарнях в реанімаційних відділеннях. Це достатньо серйозна зміна у сприйнятті питання щодо інфікування коронавірусом, оскільки вже стає очевидним, що будь-хто може стати носієм вірусу та наражати на небезпеку інших. Тому, вкрай важливо дотримуватися правил, піклуватися про себе та близьких, та обмежити контакти з оточуючим світом. Ми маємо залишатися вдома, щоб вберегти життя інших!

 

Для Громадського Простору Юлія Климко-Оверченко (Лондон, Велика Британія)

Менеджерка порталу «Європейський Простір» (2007-2008 рр.), магістр із зовнішньої політики та дипломатії ЄС університету Коледж Європи (Брюгге, Бельгія).


 

Громадський Простір запустив серію публікацій #COVID19 — Світ реагує — про ситуацію в інших країнах. У нашому фокусі — практики, ініціативи та успішні кейси для реагування на кризу.

 


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини