Від соціального підприємництва до системного: досвід Фонду Шваба

Гільде Шваб у статті "Від соціального підприємництва до системного: як досягти сталих змін" (From social entrepreneurship to systems entrepreneurship: how to create lasting change) розповідає про ...

Слайдер ГП (11)

Громадський Простір

Гільде Шваб у статті “Від соціального підприємництва до системного: як досягти сталих змін” (From social entrepreneurship to systems entrepreneurship: how to create lasting change) розповідає про досвід діяльності Фонду Шваба, який у 2018 році відзначив свою 20-ту річницю. Пропонуємо Вам переклад матеріалу та посилання на звіти організації. 

***

Двадцята річниця діяльності Фонду Шваба в 2018 році стала визначальним моментом, нагодою, щоб оцінити, наскільки далеко просунулося соціальне підприємництво за останні два десятиріччя. Ми з чоловіком, Клаусом Швабом, започаткували Фонд із соціального підприємництва, оскільки відчули, що почав з’являтись особливий, більш підприємливий, підхід до вирішення проблем бідності, захисту і збереження довкілля та інших соціальних викликів. Ми спостерігали появу нового покоління соціальних підприємців, котрі спрямовували свою енергію, ресурси, креативність та зусилля у боротьбі за справедливість на пошук нових шляхів досягнення реальних змін.

Проте дуже часто, особливо напочатку, вони працювали майже непоміченими в своїх країнах. Зазвичай, їм було складно достукатись до можновладців високого рівня, які могли б підтримати їхні зусилля чи допомогти у розширенні діяльності, також у них, час від часу, виникали непорозуміння з владою, донорами, ЗМІ та громадянським суспільством. Саме тому Фонд Шваба співпрацював з медіа, компаніями, що проводять дослідження та відбір з усього світу, й організовував національні та регіональні конкурси «Соцпідприємець року» з метою популяризації концепції соціального підприємництва. Найкращі з моделей були поміченими та отримали визнання світових лідерів на заходах Всесвітнього економічного форуму.


Гільде Шваб

 

Після двох десятиліть діяльності в спільноті Фонду Шваба вже є майже 350 провідних соцпідприємців із 66 країн, котрі демонструють істотний прогрес в різних сферах: відновлюваній енергетиці, охороні здоров’я, розвитку сільських територій, навчанні для подальшого працевлаштування, розширенні доступу до вищої освіти.

Гільде Шваб 1

 

Сьогодні ситуація кардинально змінилась: всі визнають потребу в новітніх підходах. Соціальні інновації підіймаються на провідні позиції в міжнародному порядку денному. Експериментування з політиками та розповсюдження успішно випробуваних моделей зростає у всьому світі; розробляються більш інклюзивні, стійкі моделі ведення бізнесу та більш ефективні, надихаючі підходи для сприяння соціальному розвитку.

До Всесвітнього економічного форуму та Фонду Шваба регулярно звертаються уряди та міжнародні організації, які хочуть запозичити досвід соцпідприємців. Вони досліджують моделі нашої мережі, намагаючись зрозуміти, які середовища, політики та партнерства є більш сприятливими для досягнення довготривалого успіху. Усвідомлюючи важливість цієї інформації, ми задокументували нововведення в політиках, які уможливлюють подальші соціальні інновації, в нашому звіті «Основні принципи розширення соціальних інновацій».

Великі корпорації, що надихнулись моделлю спільних цінностей, також прямують цим шляхом. Вони навчились у руху соціальних інновацій, як будувати власні соціальні бізнес-моделі та створювати дочірні компанії, враховуючи соціальний вплив і керуючись принципами інклюзивності, оскільки закладати ці принципи в основу своїх бізнес-послуг. 

Ми висвітлювали моделі корпоративних соціальних інновацій, можливості та діяльність лідерів цієї галузі у звіті «Соціальні інновації: посібник досягнення корпоративних та соціальних цінностей»

Наразі соцпідприємці нашої спільноти, як і багато інших колег та партнерів, визнають обмежені можливості зростання однієї організації. Наші потреби занадто складні та всеохоплюючі, причини вкорінені в історичні, політичні та культурні передумови, можливі рішення проблем надто обмежуються застарілими правилами та спотворюються владними структурами, тому у звіті «По-за межами організації: як соцпідприємці створюють системні зміни» ми почали окреслювати більш системні шляхи співпраці.

Ми також поглиблюємо знання разом із нашою спільнотою та провідними мислителями під час навчального модулю для управлінців «Лідерство задля системних змін» в Гарвардському університеті. Наприклад, організація Nidan, про яку ми згадували у звіті, виступає ініціатором і засновником інституцій громадянського суспільства, які допомагають бідним та маргіналізованим спільнотами співпрацювати задля досягнення цілей, згуртовує їх. В той час, як велика кількість організацій прагнуть працювати за моделлю будуйуправляйпередавай (англ. BOT, build–operate–transfer — одна з інвестиційних моделей фінансування проектів — ред.), Nidan заглиблюється на інший рівень: вони працюють зсередини, створюючи лідерські й управлінські структури паралельно з основною діяльністю адвокацією та наданням послуг.

Організація Nidan заснувала Національну асоціацію працівників роздрібної торгівлі, яка провела успішну адвокаційну кампанію з прийняття National Street Vendors Act у 2014 році в Індії — першого в світі всеохоплюючого закону, що регулює вуличну роздрібну торгівлю.

З усіх наведених вище причин ми повинні розглядати соціальні інновації як екосистему для учасників-новаторів із спільною метою, якщо ми дійсно хочемо, щоб моделі соціального підприємництва та інтрепренерства (англ. intrapreneurship — підприємницька діяльність всередині великих організацій — ред.) змінили державне управління, бізнес та громадянське суспільство на глобальному рівні.     

Тому наглядова рада Фонду Шваба вирішила адаптувати напрямки діяльності організації з урахуванням масштабів та складності соціальних викликів, ландшафту соціального підприємництва, що динамічно еволюціонує, та зосередити увагу на спільних зусиллях з просування системних соціальних змін. Ми запроваджуватимемо декілька стратегічних нововведень у процес відбору, а також започатковуємо три нові номінації, спрямовані на розбудову інклюзивної громади. Ми сподіваємось, що спільними зусиллями зможемо збудувати платформу для більш вагомих та сталих змін.      

Наглядова рада також призначила доктора Франсуа Боніччі головою Фонду Шваба, щоб просувати цю нову візію, сприяти еволюції стратегії організації, враховуючи здобутки останніх двадцяти років. В процесі пошуку кандидата ми акцентували увагу на обранні того, хто зможе бути водночас лідером та партнером для членів нашої спільноти, яка постійно розширюється, та активно просувати здобутки у цій галузі. Франсуа лікар, професор та в минулому засновник і директор Центру соціальних інновацій та підприємництва Берта в Кейптаунському університеті.

Ми натхненні тим, яку роль відіграватиме Фонд Шваба у зростанні спільноти та розширенні партнерств протягом третього десятиріччя своєї діяльності, в той час, як оновлена візія, стратегія, програми та нові види лідерства прискорюватимуть системний вплив соціальних інновацій у всьому світі. 

……………………………………………………..

Джерело
Автор: Гільде Шваб
Переклад: Ірина Гузій


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови