Українські правозахисники відзначають Всесвітній день “права знати”

29 вересня українська мережа захисників права на доступ до інформації приєдналася до міжнародного руху Всесвітнього дня “права знати”, який щороку відзначають 28 вересня. Спільно правозахисники ...

право

Громадський Простір

29 вересня українська мережа захисників права на доступ до інформації приєдналася до міжнародного руху Всесвітнього дня “права знати”, який щороку відзначають 28 вересня. Спільно правозахисники обговорили актуальні питання права на доступ до інформації в Україні, визначили проблеми, які на сьогодні існують, та окреслили подальші кроки з забезпечення реалізації вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

В рамках круглого столу учасники обговорили такі ключові на сьогодні питання:
- дотримання Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
– способи оскарження порушень «права знати» та їх ефективність;
– наповнення сайтів органів влади публічною інформацією.

Так що ж заважає в повній мірі запрацювати закону про доступ? – Саме це намагалися з’ясувати правозахисники.

Один із ключових експертів у сфері доступу до публічної інформації, автор декількох посібників Дмитро Котляр вважає, що хоча в Україні вже більше 3 років працює Закон “Про доступ до публічної інформації”, завдань в плані впровадження на практиці вимог закону залишається багато. Для Дмитра Котляра цей день є водночас і святом, і нагадуванням, що це постійна робота, і що прийняття закону не є самоціллю. Прийняття закону, на його думку, є лише першим кроком.

За словами Ірини Кушнір, Представника Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Конституційному Суді, інститут права на доступ до публічної інформації в Україні недорозвинений, незважаючи на те, що закон працює вже майже 4 роки.

“З одного боку у нас не досить активне суспільство, – вважає Ірина Кушнір, – з іншого боку — досить часто звучать відмови від державних органів різних юрисдикцій у доступі до інформації. Є системні проблеми, які викликані недоліками законодавства. Є проблеми системного характеру, які пов’язані з філософією чиновників. З права на доступ до публічної інформації починається право на ефективну участь суспільства у державному регулюванні, у державних справах, у праві на свободу вираження поглядів”. 

Правозахисники погоджуються, що право на інформацію має реалізовуватися в його повноті, оскільки доступ до інформації є одним з ключових елементів для демократичної побудови суспільства.

Довідка

Міжнародний день “права знати” відзначають щороку, починаючи з 28 вересня 2002 року, відколи дану ініціативу було підтримано на міжнародній конференції в Софії, присвяченій свободі інформації. В цей день було створено Мережу адвокатів на захист права на інформацію — глобальну коаліцію зі сприяння права на доступ до інформації для всіх людей та заохочення впровадження переваг відкритого, прозорого і відповідального врядування. Відтоді члени Мережі вирішили ознаменувати цей день як час обміну ідеями, стратегіями, та успішними історіями у сфері впровадження законів про надання доступу до інформації, а також реалізації справді прозорого врядування.

Детальніше про Всесвітній день “права знати”:
www.access-info.org
www.freedominfo.org
www.foiadvocates.net

Автор : Олександр Ярощук


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині