Україна криміналізує статеві стосунки із особами, які не досягли 16-ти річного віку

Найближчим часом в Україні будуть внесені зміни до Кримінального кодексу, які допоможуть захистити дітей від сексуальних зловживань. Законопроект №2016 від 03.02.2015 передбачає зміни до трьох статей ...

DSC07439

Галина Жовтко

Найближчим часом в Україні будуть внесені зміни до Кримінального кодексу, які допоможуть захистити дітей від сексуальних зловживань. Законопроект №2016 від 03.02.2015 передбачає зміни до трьох статей Кримінального кодексу: до 153 статті (Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом), 155 статті (Статеві зносини з особою, яка не досягла 16-ти літнього віку) та 156 статті (Розбещення неповнолітніх).

Статистика органів внутрішніх справ та звіти громадських організацій показують, що проблема сексуальних зловживань та експлуатації дітей в Україні існує. У 2015 році на національну дитячу “гарячу лінію”, яка працює на базі Центру «Ла Страда-Україна», надійшло 38,5 тисяч дзвінків, з них 19,3% – дзвінки, які стосуються статевого виховання.

Згідно із запропонованими у законопроекті змінами до статті 155 КК України, криміналізуються добровільні статеві зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, вчинені повнолітньою особою. Таким чином, встановлюється мінімальний вік статевого повноліття, що відповідає рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини.

“Ми передбачаємо, що найбільше нерозуміння буде саме цієї статті. Відповідно до конвенції Організації Об’єднаних Націй стосовно захисту прав дитини чітко сказано, що дитиною вважається громадянин чи особа, яка не досягла 18-ти літнього віку. Коли вступають у зносини з дитиною 14-16 років, до 18-ти років, то наше законодавство передбачає проведення відповідної медичної експертизи стосовно фізіологічних можливостей дитини, чи досягла вона, чи не досягла статевої зрілості. Але часто це стосується чисто психологічних моментів, які не дають можливості дитині оговтатися, зрозуміти, що з нею відбувається”, – повідомила на прес-конференції народна депутатка Ірина Луценко.

Україна ще у 2012 році ратифікувала Конвенцію Ради Європи №201 “Про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства”.  У ній передбачено, що кожна сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення криміналізації заняття діяльністю сексуального характеру з дитиною, яка не досягла передбаченого законодавством віку для заняття діяльністю сексуального характеру. Кожна сторона має визначити вік, до досягнення якого забороняється займатися діяльністю сексуального характеру з дитиною. Сьогодні в чинному Кримінальному Кодексі України такого віку не  встановлено і замість цього використовується поняття “статева зрілість”.

“Статева зрілість – поняття фізіологічне, і вона визначається на основі судово-медичної експертизи. І виходить, що ця статева зрілість є основною ознакою, яка дозволяє або забороняє займатися сексом з дитиною. І ця статева зрілість, як результат встановленої медичної експертизи, ні в якій мірі не враховує ані психологічний, ані моральний, ані духовний розвиток дитини. Фактично, законодавство дивиться сьогодні на дитину як на певний об’єкт”, – заявила Президентка ГО «Ла Страда-Україна» Катерина Левченко.

Як пояснила Марина Легенька, юристка, одна з авторок законопроекту, навіть коли вдається притягнути особу, яка скоїла злочин відносно дитини до відповідальності, то ця відповідальність в деяких аспектах дуже мала і вступає у вузьку колізію з іншими нормами кримінального права.

“Якщо ми говоримо про 153 статтю (Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом), то наразі відповідальність становить до 7 років, а по статі зґвалтування ця відповідальність становить  до 12 років. Хоча, якщо вдуматися у саму проблему, то, на мою думку, і на думку спеціалістів у цій сфері, якраз насильницьке задоволення пристрасті неприродним способом може завдати більшої травматизації для дитини, ніж зґвалтування. Надзвичайно важливо і потрібно узгодити ці норми між собою і посилити відповідальність за цією статтею”, – зазначила Марина Легенька, юристка, одна з авторок законопроекту.

Як повідомила на прес-конференції Ірина Луценко, минулого тижня депутати Верховної ради вже проголосували за прийняття цього законопроекту у першому читанні.

Депутатка зачитала уривок зі статті газети Факти про те, як зараз оговтуються після пережитого на окупованих територіях неповнолітні дівчатка та хлопчики. Багато з дівчаток завагітніли у 13-14 років.

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще