ЦЗВЛ: можна почати життя практично з нуля і теж стати успішними

Ольга Семенова - координаторка з працевлаштування Центру зайнятості вільних людей. У приміщенні Будинку вільних людей вона розповіла Громадському простору про особливості пошуку роботи та ...

Ольга_Семенова

Громадський Простір

Ольга Семенова – координаторка з працевлаштування Центру зайнятості вільних людей. У приміщенні Будинку вільних людей вона розповіла Громадському простору про особливості пошуку роботи та перекваліфікації внутрішньо переміщених осіб, а також про життя новоствореної громадської організації.

Г.П. Олю, розкажіть із чого почалася ваша організація, в кого виникла ідея і як довго вона вже існує?

Ольга: ЦЗВЛ – це одна з організацій, які виникли на ПостМайданівській хвилі. Почалося це все з одного оголошення-заклику у фейсбуці. Наталя Швайковська написала: хлопці, такі справи, що є ситуація – потрібна робота тим, хто цю роботу втратив через участь в акціях Майдану. З цього все й почалося. Спочатку була невелика команда із чотирьох людей, зараз команда трохи більша і більше ста волонтерів по всій Україні, плюс регіональні представництва. Це було під час Майдану, тією зимою почалась організація.

Г.П. Чим ви займаєтеся?

Ольга: ЦЗВЛ – це організація альтернативна державному центру зайнятості. Ми допомагаємо переселенцям і хлопцям після АТО із працевлаштуванням.

Більше восьми тисяч людей отримали адресну допомогу

Г.П. Чи є у вас приблизна статистика – скільком людям вам вдалося допомогти за цей час?

Ольга: Так-так. Всього у нас було більше десяти тисяч звернень за існування 1,5 роки, із них більше восьми тисяч людей отримали адресну допомогу. Сюди відноситься і працевлаштування, і програми навчання, перекваліфікації, різноманітні курси.

Настав новий період в їхньому житті і це якраз є поштовхом, щоб замислитися – а може я готовий спробувати щось нове?

Г.П. Чи готові переселенці змінювати свою кваліфікацію для того, щоб адаптуватися до життя в громаді? 

Ольга: Дуже часто так. Вони розуміють, що настав новий період в їхньому житті і це якраз є поштовхом, щоб замислитися – а може я готовий спробувати щось нове?

Г.П. Якийсь новий шанс отримати в житті, так?

Ольга: Так. Причому незалежно від віку – люди після 40-ка, 50-ти років готові йти на курси, на курси, в тому числі з IT-технологій, бізнесу-інкубатору (у нас є свій проект з бізнес-інкубатору для переселенців)…

Г.П. На які професії частіше змінюють?

Ольга: Дуже різні, тут питання в тому, що ми поки весь спектр професій не можемо охопити – ми як волонтерська організація маємо в розпорядженні певний ресурс і наших партнерів, які готові для переселенців надавати ці послуги – в основному це фінансова сфера (до прикладу, бухгалтерія, 1С), IT-сфера (до прикладу, створення інтернет-магазину, SEO, SMM, інтернет-реклама), HR-школа (напрямок рекрутинг – підбір персоналу, навчання персоналу) – це те, чому ми навчаємо переселенців. Також бізнес-інкубатор для людей, які готові спробувати себе, реалізувати свою ідею і стати підприємцями. Інші напрямки трохи менші, але їх теж дуже багато.

Багато хто кидається, в першу чергу, шукати тимчасову роботу

Г.П. Які професії шукають найчастіше? Чи є тут теж статистика?

Ольга: Статистика є, більша частина – робочі спеціальності, якщо для людини це перший переїзд, тобто вона щойно виїхала, до прикладу, із зони АТО або із Криму – багато хто кидається, в першу чергу, шукати тимчасову роботу, можливе підпрацювання, аби якось тут закріпитися, аби хоча б якийсь прибуток в найближчий час почати отримувати. Нехай це будуть незначні кошти – їм потрібний деякий час на адаптацію базову, найпростішу, після цього вони часто повторно до нас звертаються – вже готові шукати постійну роботу з іншим рівнем відповідальності, з більшою заробітною платнею. Саме тоді виникає питання про те, що їм потрібно чомусь довчитися або їм потрібна орієнтація на ринку праці, щоб знайти цю роботу вже іншої якості та рівня.

Г.П. Чи знаєте ви історії успіху, коли переселенцям вдається не тільки змінити професію, а справді закріпитися, побудувати своє життя в новій громаді?

Ольга: Ми такі історії спеціально збираємо і публікуємо на нашому порталі. Одна із найяскравіших – це картини, які ви у нас бачите, художниці, її теж звати Ольга. Вона переселенка – це так, щоб далеко не ходити за історіями успіху. Вона відкрила свою невелику художню школу, надає послуги дітям і дорослим. Але вона не одна, в нас є контакти всіх цих людей – ми їх запрошуємо на мотиваційні зустрічі для інших переселенців. Вони розповідають про те, що можна почати життя практично з нуля і теж стати успішними.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Г.П. Хто розповідає переселенцям про нові професії, де ви знаходите цих людей, які готові ділитися своїм досвідом?

Ольга: Ми шукаємо партнерів серед організацій, серед тренерів, серед спеціалістів в цій сфері, які готові бути волонтерами, навчати інших, тобто приділяти частину свого часу робочого чи особистого на те, щоб навчити інших.

Г.П. Чи ви зареєстрована громадська організація?

Ольга: Так, рік тому організація офіційно зареєструвалась.

Г.П. Як вам вдається шукати фінансову підтримку? Наскільки це легко для нової організації? 

Ольга: Умовно нова, тому що за рік є певний вже досвід, тобто офіційної діяльності як громадської організації. Є певні  гранти, які вдалося отримати і реалізувати, проекти із досить відомими донорами – Save the Children, USAID, в тому числі ми беремо участь з нашими партнерами в проекті USAID – це хаб, який діє із серпня.

Г.П. Чи виникали труднощі, можливо, бюрократичного чи іншого характеру із тим, щоб заснуватися як нова організація?

Ольга: Я цей етап не застала, але зареєстрували. Є особливості не дуже простого фінансового адміністрування неприбуткових організацій, тому що ми неприбуткова організація відповідно, але це поточні операційні моменти.

Не боятися звертатися за допомогою

Г.П. Щоб ви сказали тим переселенцям, які приїхали в нову громаду, але перебувають у стані відчаю, опускають руки?

Ольга: Хочу сказати, що якраз не варто опускати руки. Потрібно навпаки – вірити в себе, вірити в можливості, це завжди новий шанс, це завжди нові знайомства, нові контакти. Завжди є небайдужі люди, в нашій організації, в інших організаціях – потрібно не боятися звертатися за допомогою, її можна отримати – завжди можна стукати в нові двері і отримати відповідь.

Г.П. Як зконтактуватися із Центром зайнятості вільних людей? 

Ольга: Нас можна знайти у всіх соціальних мережах – Вконтакті, у Фейсбуці – Центр зайнятості вільних людей, є також наш портал однойменний, гугл-пошук видає. Є телефони гарячої лінії, у нас є регіональні представництва у містах, ми відкрили офіси –  Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Краматорськ, Львів. Тобто практично всю Україну ми охоплюємо, в Києві центральний офіс, тут зокрема гаряча лінія – 067-507-09-30, 066-500-35-75. Телефонуйте, будь ласка, гаряча лінія постійно працює, ми завжди перетелефоновуємо, готові до контакту, ми ділимося контактами партнерів – в тому числі, якщо комусь потрібно житло, якщо комусь треба виїхати із зони АТО, якщо комусь потрібна допомога сім’ї, допомога родичам, ще якісь кризові ситуації – теж можна нам телефонувати, ми завжди знайдемо як допомогти.

Г.П. Тобто ви допомагаєте не лише з перекваліфікацією, а й в таких ситуаціях?

Ольга: В таких ситуаціях ми знаємо партнерів, які можуть допомогти. Суть хабів, і зокрема чому ми сидимо тут всі разом – єдине вікно, ви можете звернутися до нас сюди і отримати комплексну допомогу – людина не бігає, де їй отримати теплий одяг на зиму, а де їй знайти роботу – все за однією адресою якраз може тут отримати.

Автор:  Любов Єремічева, Галина Жовтко


Тематика публікації:                 

Останні публікації цього розділу:

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини