Тест на небайдужість Україна пройшла. Презентовано Зелену книгу Благодійності 2014

Сьогодні у Києві презентували третій випуск «Зеленої книги української благодійності - 2014». Дослідження підготовлено на базі національного експертного опитування «Стан розвитку благодійності в ...

зелена книга благодійності

Галина Жовтко

Сьогодні у Києві презентували третій випуск «Зеленої книги української благодійності – 2014». Дослідження підготовлено на базі національного експертного опитування «Стан розвитку благодійності в Україні – 2014», проведеного Асоціацією благодійників спільно з ІАЦ «Громадський простір» у травні-червні 2015 року.

В опитуванні взяли участь більш ніж півсотні експертів у різних сферах благодійності, волонтерства, корпоративної соціальної відповідальності, державні і громадські діячі, журналісти, науковці з усієї України.

Згідно із дослідженням, негайного законодавчого рішення потребують питання щодо надання податкових пільг соціально відповідального бізнесу, впровадження SMS-благодійності та унормування збору благодійних коштів через скриньки.

Як показало опитування, приблизно 5-10% українського суспільства регулярно та системно займаються благодійною та волонтерською діяльністю.

А найбільш ефективним і актуальним інструментом пошуку та збору фінансових ресурсів для здійснення благодійної діяльності на сьогодні є проведення благодійних акцій та використання комунікаційних можливостей соціальних мереж.

Найефективнішими проектами, які спрямовані на вирішення конкретних суспільних проблем, визнано Волонтерський центр на Фролівській, Волонтерське об’єднання “Повернись живим” та Благодійну програму “День щастя”.

Такі інтернет-ресурси як Асоціація благодійників України, Український форум благодійників та Громадський простір, згідно із опитуванням, експерти найчастіше відвідують, щоб отримати інформацію про стан розвитку благодійності та волонтерства. “1+1″ (у т.ч. ТСН), телеканал СТБ та Українська правда (у т.ч. УП Життя) – найбільш регулярно та систематично подають інформацію про благодійне та волонтерське життя в Україні (серед друкованих, електронних видань, ТБ та радіо).

Благодійні та волонтерські організації (формальні чи неформальні), що здійснювали свою діяльність в Україні у 2014 році максимально ефективно, публічно та прозоро для українського суспільства – серед лідерів:Українська біржа благодійності, Міжнародний благодійний фонд «Карітас України», Волонтерське об’єднання/Благодійний фонд «Крила Фенікса», Волонтерський центр “Кожен може допомогти” на Фролівській 9/11″, Благодійний фонд «Таблеточки», Міжнародний Альянс Братської Допомоги.

Серед відомих публічних осіб, які активно особисто брали участь у благодійних акціях, експерти відзначилиСергія Притулу (1 місце), який обійшов Марину Порошенко і Анжеліку Рудницьку (2 місце), таСвятослава Вакарчука (3 місце).

Олександр Олійник, член Правління Асоціації благодійників України: “У нас достатньо організоване доброчинне середовище, ми маємо дуже багато, за різними статистичними оцінками, понад десяток тисяч різноманітних організацій, які зареєстровані за різним статусом, ми маємо сотні тисяч людей, які займаються цією діяльністю, відповідно маємо неформальні спільноти. Тому ми дійсно володіємо достатньо потужним організаційним потенціалом для того, щоб покращувати ту ситуацію, де ми здійснюємо свою діяльність, для того, щоб ми могли робити це більш ефективно…але щоб ми реально впливали на те, що відбувається в Україні, то нам треба знати, що реально в цій країні відбувається.”

Алла Прунь, виконавчий директор ІАЦ “Громадський Простір”: “Якщо ми говоримо про 2014 рік, а ми якраз говоримо саме про 2014 рік і благодійність, то атмосфера того періоду в мене асоціюється зі словом небайдужість, якщо хочете, торжество небайдужості. Бо це передумова передумов – і благодійності, і волонтерства, і того, що ми сьогодні Україна, краща Україна. Спрацював “ефект мурашника”, коли кожен ефективний у своїй справі, у своїй зоні відповідальності. Це те, що зробило нас унікальними.

Сьогодні тут зібралися благодійна та медіа спільноти… ми маємо далі ефективно працювати разом, тримати цей тандем, робити видимою роботу сотень, тисяч небайдужих, щоб медіа-простір отримував зараз більше конструктиву і позитиву.. Згадайте, коли відкриваєте соціальні мережі, а на вас з усіх сторін потік такого нашого звичаєвого політичного негативу.. Так, ніхто не каже, що в нас усе добре, війна закінчилась, всі політики раптом стали некорумпованими і діють на благо країни, проте ми не можемо забувати уроки постпомаранчевого періоду… коли всі повернулися до своїх справ, наче зробивши свою роботу. Актив небайдужих продовжує свою боротьбу, різну і по-різному, і робить це завзято, хоча б тому, що умови вже не ті, ресурси вже не ті – а держава ще та. Кажуть, Україна зараз тестується: проходить тест на політичну зрілість, самоідентифікацію, прозорість процесів… Але мені здається, що вона точно пройшла один тест – це тест на небайдужість. І власне, з чим я вас-нас вітаю”.

Марина Антонова, голова Правління МБФ «Україна 3000»: “За цей рік ми навчилися створювати відносини довіри. Коли ви гроші даєте практично незнайомим людям, і ви, звичайно, ризикуєте, але цей ризик вартий того. Тому що у 90% випадків ці гроші дійсно, з нашого досвіду цього року, дійсно йдуть на важливі справи. Це вміння довіряти один одному – це великий урок, який від благодійного середовища можуть взяти всі інші середовища нашої країни”.

____________________________________

ГП: Що першочергово потрібно вдосконалити у благодійній сфері України?

Катерина Соболева-Зоркіна, директор з розвитку та комунікацій Асоціації благодійників України:

“Якщо говорити про законодавство, то це дійсно те, чим зараз займається Український Форум Благодійників, це те, що хоче впровадити й Асоціація Благодійників України – це те, чого в Україні немає, або працює недосконало. Це, в першу чергу, SMS-благодійність – дуже зручний, дуже простий і дуже ефективний метод збору благодійних пожертв, який є у всьому світі….По-друге, усі ми бачимо, що відбувається із благодійними скриньками. … Минулого року з величезним відривом на першому місці були благодійні скриньки, цього року – благодійні акції, а благодійні скриньки відзначили всього три людини. Настільки люди зневірилися в благодійних скриньках… Люди кажуть – раніше жебракували жебраки, а зараз жебракують благодійники. На хвилях волонтерського руху активізувалися шахраї, які збір у благодійні скриньки, найпростіший метод, використовують у своїх цілях”.

ГП: Чого наразі не вистачає у благодійній сфері України?

Олександр Максимчук, президент Асоціації благодійників України:

Я думаю, що у момент росту, завжди не вистачає інформації та професіоналізму у тих, хто це робить. Я не маю на увазі весь сектор, я маю на увазі нових особистостей, нові структури, які з’явилися. Емоційно вони роблять дуже класні швидкі речі – волонтерство, все, що стосується допомоги армії, але час диктує перехід цього всього на системність, на постійні рейки. Тому, я думаю, що вже відчувається проблема у цих людей, структур до системної роботи”.

ГП: У світовому рейтингу благодійності Україна дуже повільно просувається. За останні два роки – 102 та 103 місця. Наскільки об’єктивними є ці дані?

“Існує технологічна проблема. Справа в тому, що останній зріз по благодійності у світі робився у березні 2013 року. Ви згадайте березень 2013 року… де була Україна? Яка була ситуація!? Я сподіваюся, що у наступних дослідженнях… вже 2014 року Україна підвищиться у цьому рейтингу. У світовому рейтингу великим визначальником є фінанси. У волонтерстві Україна була десь на 40-х місцях у 2013 році. Якщо зараз будуть відбуватися дослідження, то результати будуть значно вищими”.

 

Зелена Книга Української Благодійності 2014

Довідково:

Зелена книга (англ. Green Paper) – документ, що містить аналіз (моніторинг) сьогоднішнього стану у визначеній суспільній сфері і має на меті розпочати процес громадського обговорення з обумовленої тематики. Як правило, результатом таких консультацій згодом стає упорядкування офіційної Білої книги, у якій результати суспільної дискусії узагальнені у формі практичних рекомендацій та пропозицій.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині