Таємничі підземелля Рівного

Рівне отримає атракційну візитівку європейського зразка - місто виграло грант Європейського Союзу на реалізацію проекту «Таємничі підземелля Рівного». На місці нещодавно розкопаного підземного міста ...

fc8ab126-88dd-11e8-b344-5254a2021b2b

Громадський Простір

Рівне отримає атракційну візитівку європейського зразка – місто виграло грант Європейського Союзу на реалізацію проекту «Таємничі підземелля Рівного». На місці нещодавно розкопаного підземного міста у парку Шевченка постануть дві атракційні квест-кімнати з мультимедійним інтерактивним оснащенням. 

Проект «Таємничі підземелля Рівного» розроблено управлінням культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Головна мета – зберегти та популяризувати історію і культурну спадщину Рівного. Перетворити це на захопливе дійство. Через квестову гру залучити до вивчення історії міста якомога більшу кількість його жителів, а також привабити більше туристів.

Фахівці зійшлися на думці, що об’єкт повинен максимально зберегти свою автентичність. Фінансова підтримка ЄС уможливить проведення робіт провідними фахівцями з реставрації та музеєфікації задля консервації та захисту виявлених споруд від руйнування, а також створить можливості для проведення додаткових археологічних та історичних досліджень.

Таємниче підземелля

Місцеві мешканці давно задавались питанням, чому в парку Шевченка постійно провалюється грунт. І от після чергового обвалу асфальту, таки взялися до розкопок. 

Довгий час про підземне місто, таємничі тунелі, якими помережено Рівне, лише здогадувались, переповідали історії. І врешті – легенда знайшла своє підтвердження. Після розчищення заваленого асфальту, дослідники та волонтери виявили підземні кімнати.

 

Про підземні ходи у 1886 році писав у своїй повісті “Діти підземелля” і Володимир Короленко. Праобразом місця подій є саме Рівне – місто, де письменник жив і навчався.

Історичні версії знахідки

Місце, де знайдено підземелля, мало вхід в “середньовічний” тунель. Розповідають, що він з’явився через забаганку князя Станіслава Любомирського. 

В 1723 році у володіння Любомирських переходить місто Рівне. Княжа родина починає розводити комплекс на своєрідному штучному острівці. Для полювання Любомирському розбудували розлогий “Сад розваг”, а дорогою до нього – розкішний виноградник. Тож подейкують, що князь вирішив під ним же й зробити винний льох. У кінці 1790-х років архітектор Жакоб Бурґіньйон на замовлення князя будує підземні кімнати. 

Про що говорять розкопки?

“Більшість експертів сходиться на тому, що підземелля було перебудовано в різні часи. Його найстаріший фрагмент можна ідентифікувати 16-17 століттям”, – розповідає Тарас Максименко, начальник управління культури та туризму.

Наразі підземелля розглядають як тунель Любомирського. Адже раніше дослідник та архітектор Петро Ричков говорив про існування таких таємних ходів, опираючись на старі мапи 18-го століття. 


Також є велика вірогідність, що на цьому місці була територія стародавнього поселення, де збереглися залишки споруд різних історичних періодів.


Досі тривають дослідження усіх фрагментів, ведуться експертизи. І хтозна, про скільки ще дивовижних загадок нам доведеться почути. І чи не піде історія України в несподіване русло.

“Тут міг би бути асфальт”

Історики та активісти міста долали великий скепсис, розпочавши розкопки у 2016 році. А тепер це пам’ятка архітектури з підтвердженим статусом. 


У Рівному немає достатньої кількості цікавих об’єктів історико-культурної спадщини. Тому це підземелля дуже важливо перетворити в атракційний майданчик, який стане візитною карткою міста.


“Тут буде атракційний комплекс”

Не традиційний музейний формат, а самодостатня атракція з навчально-розважальним змістом. 

Унікальний туристичний об’єкт рівняни побачать вже за 2 роки.  

Фундаменти древніх мурів накриють археологічним вікном з вмонтованою системою світло-звукового шоу. Таким чином, рівняни та гості міста щовечора спостерігатимуть за древньою археологією, яка переливатиметься різними кольорами під звуки музики.

 

Комплекс буде інклюзивним. Його облаштують пандусами для людей з інвалідністю. 

 

Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні створено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні. 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

  • Роськое Наследие

    Вже 2020 рік… Таємничі підземелля Рівного мокнуть під дощами.
    Завжди креативний Тарас Максименко три роки обіцяє нині одне, а завтра – інше…
    Все
    схоже на якусь оборудку, де в пам’ятці культури всенародного значення,
    за кошти ЄС та бюджету міста постане чиясь приватна комерційна
    квест-кімната. Хоча недавно мова йшла зовсім про інше.
    Читайте про це у статті “Рівне засноване не в 1283 році, а набагато раніше”

    Та
    і цікаво, де ділись дослідження Стріленко, які показували, що
    підземелля у Рівному закладені більше тисячі років тому? Де первісний
    проект реконструкції у парку Шевченка, який чудернацьки зник.
    Про нього стаття “Рівне матиме туристичний об’єкт, що стане родзинкою світового рівня (ВІДЕО)”

    Напевно
    вірно піднімають питання київські журналісти у статті “Славних прадідів
    великих правнуки погані – про що говорять таємничі підземелля Рівного?”
    Можливо громаді Рівного, державі та органам ЄС треба розібратись з викрутасами місцевих чиновників?