“Скасуйте це негайно!” – найгірші Закони України’2012

Правозахисники склали список законів, що найбільше обмежують права людини. Негайно скасувати або докорінно змінити - такий вирок винесли експерти щодо семи найневдаліших законів 2012 року. ...

Мовний майдан

Громадський Простір

Правозахисники склали список законів, що найбільше обмежують права людини. Негайно скасувати або докорінно змінити – такий вирок винесли експерти щодо семи найневдаліших законів 2012 року.

Презентуючи результати дослідження, правозахисники наголошували на тому, що всі ці закони ще на етапі проходження були гостро розкритиковані громадськістю та міжнародними інституціями. Проте вони були прийняті, незважаючи на протести і голодування як у випадку, наприклад, “мовного” закону. Експерти вважають, що чинна Верховна Рада повинна вжити заходів, аби виправити ситуацію.

Список ухвалених у 2012 році законів, що найбільше обмежують права людини, склав “Центр громадянських свобод” на основі опитування експертів:

Закон України “Про всеукраїнський референдум”
Прийнятий 06. 11. 2012 р.

Цей Закон надає владі безпрецедентні можливості маніпуляції під час прийняття ключових для держави рішень, адже механізм референдуму прописаний таким чином, що повністю контролюється владою. За умови, коли ЦВК лояльна до Президента України, у нього тепер є можливість змінити або навіть скасувати Конституцію України.

– Цей закон, прийнятий старою Радою вже після виборів, стоїть (в даному списку – ред.) відособлено, тому що такого рівня загрози, такого інструмента встановлення диктатури, в якому від початку до кінця закладені механізми брутальної фальсифікації, нічого подібного за 20 років незалежності Україна ще не знала”, – каже Тарас Шамайда, представник руху добровольців “Простір Свободи”.


Закон України “Про засади дежавниї мовної політики”

Прийнятий 03. 07. 2012

Закон спростовує суть Європейської хартії регіональних або міноритарних мов, покликаної захищати такі мови, а не встановлювати статус мов і порядок їхнього застосування.

 Учасники акції протесту під Українським домом

 – Закон спрямований на розширення застосування саме російської мови і “фрагментацію” України за мовною ознакою, – коментує Юлія Тищенко, Голова ради Незалежного центру політичних досліджень. -“Не пройшло ще й року від набуття чинності цього Закону, а ми вже бачимо тенденції, які вказують на те, що в деяких регіонах інтегративна функція української мови втрачається. Але реального забезпечення інтересів і прав різних груп мовних і національних меншин цей законопроект не приніс”.

Закон України “Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”
Ухвалений 02. 10. 2012 р.

Закон передбачає загрозу порушення права на приватність через надмірність і невизначеність мети збору інформації про особу. Належних гарантій захисту цих даних при цьому не надається. Крім того, положення закону недостатньо продумані, що спричинить велику кількість колізій під час спроб його реалізації, деякі вимоги є невиконуваними, – вважає Олександр Павліченко, представник Уповноваженого з питань дотримання прав у галузі інформаційного права. Наприклад, паспорт, що має отримати дитина від народження, має містити її підпис. Сумнівним також є питання щодо необхідності вміщення фотографії немовляти, вигляд якої зміниться до неупізнаваності вже за кілька місяців.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель”

Ухвалено 04. 07. 2012 р.

Закон призводить до зменшення відкритості та прозорості держзакупівель. Де-факто це означає значні втрати для державного бюджету України, що будуть неефективно використані на тендерних закупівлях. Експерти оцінюють ці втрати у 30 млрд. грн.

 

Колапас екологічного законодавства
 

Як вважають експерти, до 2012 року Україна мала вдале і навіть прогресивне екологічне законодавство. Проте 2012 рік став переломним завдяки цілій низці законів, таких як:

Закон України “Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції”
Ухвалено 06. 09. 2012 р.

 Будівельний майданчик четвертого енергоблоку ХАЕС

 Питання будівництва окремих обєктів промисловості зазвичай не регулюються на рівні Законів, вважають експерти. Даний же Закон прийнятий скоріше для того, щоб легітимізувати будівицтво обєкта, проти якого виступає місцеве населення, експертна і міжнародна спільноти. Адже те, чи потрібні ці обєкти Україні – питання спірне, про ще вже писав Громадський Простір.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення”

Зкон спрощує процедуру вилучення земель природно-заповідного фонду національного та міжнародного значення. Як наслідок, природно-заповідний фонд, особливо цінні землі, кількість природних територій загрожує значно зменшитись, а відведені ділянки будуть використовуватися з метою, не повязаною з охороною довкілля.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні”

Ліквідуючи територіальні органи Мінприроди, цей Закон загрожує рунуванням системи реалізації державної політики в масштабах всієї країни. Це призведе до числених порушень права на безпечне довкілля, доступу до інформації, участі у прийнятті рішень з питань довкіля, користування природними ресурсами тощо. Вже зараз підприємства не мають з ким погоджувати, наприклад, обсяги викидів в навколишнє середовище. А вся іформація, якою розпоряжалися ліквідовані Управління, перестає бути доступною, адже немає органу, кому вона належить.

“Жоден з цих законів, на жаль, не набув серйозного розголосу в ЗМІ. Проте систему екологічного контролю та екологічного законодавства взагалі повернули на 20 років назад, вважає Олексій Василюк, заступник Голови Національного Екологічного Центру України. – Ми втратили здобутки, які 20 років формувалися”.

Довідка:
Дослідження було проведено Центром Громадянських Свобод у формі письмового опитування експертів. Закони, які отримали найбільшу кількість балів, представлені як такі, що становлять загрозу для дотримання прав і свобод людини в Україні. Результати представлені без присвоєння місць.

Фото: Громаський Простірxaec.org.ua


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині