Сінзіана Пояна: Енергія та потенціал українського громадянського суспільства — справді надзвичайні

Сінзіана Пояна відповідає за підтримку громадянського суспільства в Представництві Європейського Союзу в Україні. Вона працює в інституціях ЄС протягом останніх 10 років. Раніше Сінзіана брала участь ...

Слайдер ГП, копія(8)

Громадський Простір

Сінзіана Пояна відповідає за підтримку громадянського суспільства в Представництві Європейського Союзу в Україні. Вона працює в інституціях ЄС протягом останніх 10 років. Раніше Сінзіана брала участь у створенні низки неурядових організацій та мереж у Румунії та в інших країнах. Отримала ступінь магістра публічної політики в Центральноєвропейському університеті в Будапешті.

Про пріоритети та бачення ЄС щодо взаємодії з українським громадянським суспільством, а також про нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ТИ” — розповідає в інтерв’ю для EUProstir Сінзіана Пояна, керівниця програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

 

87020050_2590547161163815_510881098524262400_o (1)

 

“Відчуваю дуже сильний зв’язок з тим, що робить громадянське суспільство”

 

— Як ми знаємо, ви розпочали свою кар’єру в громадянському суспільстві. Розкажіть про свій досвід у громадському секторі до того, як стали керівницею програми з питань підтримки громадянського суспільства у Представництві ЄС в Україні.

— Я приєдналася до команди Представництва ЄС у вересні минулого року, тож, в Україні я віднедавна. Однак, протягом останніх 5 років я займалась питаннями, пов’язаними з громадянським суспільством у всіх країнах Східного партнерства, включаючи і Україну. Розпочала свою кар’єру в громадянському суспільстві, тому ця тема дуже дорога моєму серцю. І відчуваю дуже сильний зв’язок з тим, що робить громадянське суспільство. Я румунка, це також, гадаю, дає певний рівень зв’язку з Україною та цілями тут.

Я почала займатися волонтерською діяльністю у дуже молодому віці. Це дало можливість отримати доступ до курсів англійської мови у моєму маленькому містечку в Румунії. По суті, я була волонтеркою у місцевій громадській організації, яка працювала на захист прав дітей з інвалідністю в нашій громаді. Відтоді відчуваю причетність до того, як громадянин бачить відповідальність за побудову своєї громади, взаємодію з нею, намагаючись визначити проблеми та рішення — саме як окрема особистість.

 

“Досвід, який я отримала, навчаючись бути громадянкою у своїй громаді, через власну громадську роботу, впливає на те, як я бачу громадянське суспільство” 

 

Численні активності — залученість ще з 17 років, зокрема, до питань екології  — були дуже локальними, невеликими, але, мабуть, всі вони ставали частиною громадянської освіти і, зрештою, відповідальності перед моєю громадою. Досвід, який я отримала, навчаючись бути громадянкою у своїй громаді, через власну громадську роботу, впливає на те, як я бачу громадянське суспільство. І йдеться саме про це — про відповідальність, яку кожен із нас несе за покращення наших громад та життя людей довкола.

 

87495394_2593834800835051_942036188011692032_o (1) 

“Якщо говорити про українське громадянське суспільство, то, безперечно, це про енергію, яка є тут: потенціал для зростання, соціальних інновацій та залучення”

 

— Ви уже кілька місяців в Україні. Яке враження справляє українське громадянське суспільство сьогодні?

— Якщо говорити про українське громадянське суспільство, то, безперечно, це про енергію, яка є тут: потенціал для зростання, соціальних інновацій та залучення. Навіть дорогою на це інтерв’ю я помітила групу молодих людей. Як я зрозуміла, вони були незадоволені тим, що авто припарковано на тротуарі. Вони фотографували номерні знаки. Гадаю, аби повідомити про незаконне паркування, щоб ці авто не заважали проходу. Тож, бачиш такі речі, таку енергію — долучатися до громадського життя, робити свій внесок, покращувати його. І це справді є надзвичайним —  не лише для регіону географічно, але і за будь-якими міжнародними стандартами.

Нещодавно в Брюсселі я мала зустріч з колегами, які залучені до подібної роботи (підтримка громадянського суспільства — Ред.)  в інших країнах світу. ЄС має близько 130 делегацій по всьому світу. Тож якраз ділилася тим досвідом, який є в Україні щодо розвитку громадянського суспільства — і він справді, справді особливий. Говорячи про інновації, енергію, мотивацію до участі, і навіть якщо це не прийшло одномоментно, то і про солідарність також. Якщо брати рівень громад, я зустрічаю тут багато людей, які хочуть покращити ситуацію і для своїх співгромадян. Готові ставати на захист когось, за справедливість. Це вражає. Однозначно, тут багато наснаги, яка випливає і з того, чого вдалось досягти громадянам України та українському громадянському суспільству.

 

“Моя головна місія тут — реалізувати бачення, яке ЄС має щодо взаємодії з громадянським суспільством у всій своїй зовнішній діяльності” 

 

— На які аспекти ви — як менеджерка з підтримки громадянського суспільства для ЄС, плануєте зосередити свою діяльність в Україні?

— Я відповідаю за підтримку громадянського суспільства в Представництві ЄС. Моя головна місія тут — реалізувати бачення, яке ЄС має щодо взаємодії з громадянським суспільством у всій своїй зовнішній діяльності. З цього погляду, у нас є декілька пріоритетів, яких ми дотримуємо і які потрібно так чи інакше привносити і у відносини з Україною.

Звичайно, в Україні існує кілька рівнів політики, які нам потрібно враховувати. Перш за все, у нашій взаємодії ми керуємося потребами громадянського суспільства: за умови, що взаємодія з громадянським суспільством є важливою частиною просування демократичного управління, сприяння верховенству права, а також побудови життєстійкого суспільства. Суспільства, яке може витримати зміни і яке може включатись на шляху сталих змін. Це така загальна мета. Моє особливе завдання полягає в тому, щоб побачити, як ми розробляємо програми, як визначаємо точки входу суспільства для роботи з нами, над тим, що ми називаємо policy dialogue, консультуванням громадянського суспільства. А також — як ми фінансуємо організації громадянського суспільства, який тип організацій ми підтримуємо.

 

 

— Уточніть, будь ласка, про які саме пріоритети ЄС йдеться?

— В цілому, у нас є три основні пріоритети — забезпечити сприятливе середовище для організацій громадянського суспільства, упевнитися в тому, що є достатньо громадянського простору для громадян та організацій — для їхнього залучення до громадського життя. Другий пріоритет — це підтримка організацій громадянського суспільства в залученні до діалогу з урядом на національному, регіональному або місцевому рівнях. Третій — створити більше можливостей для організацій громадянського суспільства, аби вони могли досягати свого ключового мандата та виконувати свою роботу.

 

“У нас є три основні пріоритети — забезпечити сприятливе середовище для організацій громадянського суспільства… підтримувати діалог між організаціями громадянського суспільства та урядом… створити більше можливостей для організацій громадянського суспільства”

 

Наразі в Україні ми маємо значне фінансування, яке виділяється з нашої двосторонньої допомоги Україні — для організацій громадянського суспільства. Більша частина призначена для розвитку потенціалу. Тут ми маємо також великі проєкти, які займаються субгрантингом, особливо поза Києвом, для підтримки менших, молодих організацій. Проте також фінансуються і великі організації в Києві, які працюють у різних сферах: антикорупція, права людини, децентралізація, енергетичні питання, екологія, спорт. Дуже широкий спектр сфер.

 

86717662_2590585004493364_7980043377632608256_o

 

“Ми нещодавно запустили нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ти”

 

— Підтримка ролі громадянського суспільства через комунікації є також важливою.  Останні кампанії ЄС були дуже успішними в Україні.

— Так. До речі, для підтримки та просування ролі громадянського суспільства в Україні ми нещодавно запустили нову комунікаційну кампанію “Громадянське суспільство — це ТИ”. Кампанія покликана підвищити обізнаність українців про роботу організацій громадянського суспільства та позитивні результати, які вони приносять своїм громадам. Ми будемо розповідати про деякі ініціативи та людей, що стоять за ними — людей, які вкладають свій час, зусилля та ресурси, щоб змінити світ на краще. Я сподіваюся, що їхні приклади спонукатимуть молодих людей по всій Україні бути ще більш громадсько свідомими та брати участь у громадській діяльності у своїх громадах. Запрошую всіх відвідати сайт кампанії www.goznamy.org.ua (#GOZNAMY) та стежити за нашими соціальними мережами, де ми незабаром оголосимо челендж для громадянського суспільства.

 

 

Повністю читайте інтерв’ю на сайті Європейського Простору.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині