Програма СБУ «На тебе чекають вдома» – для тих, хто хоче покинути незаконні збройні формування

Програма «На тебе чекають вдома», яка була започаткована СБУ 18 серпня 2015 року, спрямована на доведення до учасників незаконних збройних формувань т.зв. «ДНР/ЛНР» положень законодавства, що ...

На тебе чекають вдома

Галина Жовтко

Програма «На тебе чекають вдома», яка була започаткована СБУ 18 серпня 2015 року, спрямована на доведення до учасників незаконних збройних формувань т.зв. «ДНР/ЛНР» положень законодавства, що передбачають можливість звільнення від кримінального покарання.

Умовами програми скористалися вже понад 60 колишніх бойовиків незаконних збройних формувань. Стосовно 29 учасників прийняті рішення судів про їх звільнення від кримінальної відповідальності або про звільнення від покарання, з випробувальним терміном. Є декілька випадків, коли суд присуджує певний термін покарання, але з відстрочкою виконання цього вироку. Про це повідомив під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Олександр Ткачук, керівник апарату Глави Служби безпеки України.

Програма виключно в рамках чинного законодавства забезпечує організаційні механізми, щоб гарантувати можливість людям повернутися із зони конфлікту до своїх сімей

“Ті люди, які піддалися на російські лозунги, на російську пропаганду, вони не повинні думати, що у них немає іншого шляху, що вже вибір зроблений і більше немає у них можливості повернутися до нормальних умов. Насправді, така можливість і такий шанс є! І саме це шанс пропонує ця програма “На тебе чекають вдома”. … Якщо людина вчиняє злочин інший, не пов’язаний з  участю його в незаконних збройних формуваннях, наприклад, грабежі, умисні вбивства, то звичайно, що ці дії будуть кваліфікуватися окремо”, – Олександр Ткачук.

На тебе чекають вдома

СБУ не розголошує прізвища тих людей, які скористалися цією програмою.

Процедура має декілька етапів, повідомив керівник апарату Глави Служби безпеки України: 

Ми без обманів, ми відверто спілкуємося з людьми, з членами їх родин і розповідаємо, що у кожному випадку їх чекає.

“В будь-якому випадку люди перевіряються через оперативні можливості нашої служби. Ми збираємо усю можливу інформацію про те, чим вони насправді займалися і цьому, звичайно, допомагають колишні члени незаконних збройних формувань. Якщо раніше хтось скористався програмою, то він розповідає і про інших членів цього самого угрупування і характеризує їх, чи займалися вони насильницькими злочинами, чи вони дійсно несли можливо службу на якомусь блок-пості. Коли ми отримуємо інформацію, що у нас наразі є дані про вчинення цією особою якихось тяжких злочинів, то ми дуже відверто і прямо говоримо, що: вибачте, але якщо ви повернетеся на українську територію, то в рамках досудового розслідування ми будемо документувати ці факти і передавати до суду, і відповідно, вже суд буде приймати рішення… і у вашому конкретному випадку мова може йти про якусь санкцію, яка передбачатиме або перебування у тюрмі, або якесь інше покарання за ті діяння, які ви вчинили. Ми без обманів, ми відверто спілкуємося з людьми, з членами їх родин і розповідаємо, що у кожному випадку їх чекає. Ми домовляємося про те, яким чином ця людина повернеться з неконтрольованої території, ми її зустрічаємо, як правило це відбувається на наших нульових блок-постах, на тій території, яка вже контролюється українською владою. Людина супроводжується до правоохоронних органів для написання відповідної заяви і з цього моменту, або реєструється провадження, або якщо вже кримінальне провадження, то заява долучається до матеріалів цього провадження і здійснюється досудове розслідування. У багатьох випадках стосовно цих людей обирається і запобіжний захід, відбуваються всі передбачені законом процесуальні дії, які потрібно, щоб повністю провести кримінальне розслідування і досудове розслідування діяльності конкретної особи”.

Як наголосив  Олександр Ткачук, мова не йде про амністію чи про помилування, рішення конкретно по кожній людині приймає лише суд. 

Для більшості членів НЗФ програма може дійсно стати альтернативою

“Зараз здійснюється такий пресинг на Україну з різних боків, щоб якомога швидше добитися цієї всебічної амністії, але як показує ця програма – вона фактично є альтернативою, для більшості членів незаконних збройних формувань вона може дійсно стати справжньою альтернативою, і не через 5 років, не через 3 роки, а вже сьогодні стати можливістю повернутися до своїх сімей”, - Олександр Ткачук.

Як повідомив керівник апарату Глави Служби безпеки України, уже розробляється рамковий документ для підписання між правоохоронними органами (СБУ, Національна поліція, Прокуратура), щоб ще детальніше відпрацювати механізми використання цієї програми та дати можливість більшій кількості людей повернутися до мирного життя.

________________________________

Контакти:

dorogamira.org.ua

073-042-06-02
050-831-26-22


Тематика публікації:         

Останні публікації цього розділу:

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест