Про програму ЄС з фінансування науки та інновацій Горизонт 2020

Горизонт 2020 - найбільша програма Європейського Союзу з фінансування науки із загальним бюджетом близько 80 млрд. євро. Олена Чемоданова, керівник Національного контактного пункту Програми Горизонт ...

Олена Чемоданова

Любов Єремічева

Горизонт 2020 – найбільша програма Європейського Союзу з фінансування науки із загальним бюджетом близько 80 млрд. євро. Олена Чемоданова, керівник Національного контактного пункту Програми Горизонт 2020 Національного університету «Києво-Могилянська академія», розповіла Громадському Простору про особливості програми та на кого саме вона спрямована.

Пані Олено, у чому полягає місія Горизонту 2020? Що відрізняє її від інших програм?

– Програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій Горизонт 2020 покликана вирішити три головні завдання: 1. Зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців з усього світу і вивести європейську науку на передовий рівень; 2. Покращити конкурентну спроможність європейської промисловості через запровадження інноваційних підходів і розробок на підприємствах; 3. Ефективно залучити науку у вирішення нагальних проблем європейського суспільства – від погіршення демографічної ситуації і кліматичних змін аж до культурної ідентичності європейців і питань безпеки. Треба розуміти, що Горизонт 2020 не є однорідною програмою – він об’єднує багато колишніх окремих грантових ініціатив, впроваджуючи для них спільні правила участі і спрощене фінансування. Отже, в межах Горизонт 2020 існують різні конкурсні напрямки, це можуть бути індивідуальні чи колективні дослідження, на теми, запропоновані Європейською Комісією, або ж визначені здобувачами грантів.

На кого спрямована дана програма?

– Головним чином, програма спрямована на науковців з добрим дослідницьким досвідом, але також напредставників малого та середнього бізнесу, які прагнуть зробити своє виробництво більш інноваційним та вийти на міжнародні ринки і, зрештою, громадських активістів, які могли би реалізовувати координаційні програми. Важливо, що Горизонт 2020 не є програмою лише Європейського Союзу, оскільки країни, асоційовані до Горизонт 2020 мають право рівної участі з країнами-членами ЄС. А на сьогоднішній день, асоційованими до Горизонту є майже всі країни Європи та Ізраїль.

Які галузі науки покриває програма?

– Принциповою позицією ЄС є те, що дана програма покриває усі галузі науки – природничі, медичні, точні, економічні, соціальні, гуманітарні, космічні дослідження тощо.

Якими є критерії для того, аби отримати індивідуальну стипендію?

– Як вже було зазначено, в рамках Горизонт 2020 є різні конкурсні напрямки. Індивідуальні стипендії надаються в рамках напрямку Дії Марії Склодовської-Кюрі, і якраз зараз, до 10 вересня є відкритим конкурсна подання заявок (усі конкурси оголошуються щорічно). Треба мати на увазі, що індивідуальні стипендії розраховані на досвідчених науковців – таких, що вже захистили кандидатську дисертацію або мають принаймні 4 роки досвіду наукової роботи після здобуття повної вищої освіти. Якщо Ви належите до цієї категорії осіб, то тоді, для подання заявки потрібні три умови – інституція в європейській країні, яка готова Вас до себе прийняти, науковий керівник, що працює у цій інституції і готовий допомагати Вам у роботі, а також проект Вашого дослідження – англійською мовою на 10 сторінок. Зусилля, витрачені на підготовку заявки, цілком окупляться, адже переможці отримують стипендії на 1 або 2 роки досліджень з щомісячною платнею коло 4,5 тис. євро плюс обов’язковими доплатами за мобільність (переїзд в іншу країну) і на утримання родини, за її наявності. Деякі європейські наукові інституції, які хотіли би бачити у себе стипендіатів Марії Склодовської-Кюрі, розміщують про це оголошення на сайті напрямку.

Чи є якісь особливі “родзинки” у програмі Горизонт 2020?

– Незаперечною “родзинкою” програми Горизонт 2020 можна вважати програму допомоги малому та середньому бізнесу – SMEInstrument. За цією програмою підприємці можуть здобути грант до 50 тис. євро на впровадження нових технологій у виробництво, або ж налагодження зв’язків із закордонними партнерами.

Також, Європейська Комісія приділяє велику увагу гендерній рівності – якщо у Вашому проекті буде збалансована команда дослідників і дослідниць, він матиме значно більше шансів на виграш. Серед згаданих вище індивідуальних стипендій є окремий вид, спрямований на відновлення наукової кар’єри після тривалої перерви, спроектований з думкою про жінок-науковців, які брали декретні відпустки.

Що ми можемо зробити, аби науковий потенціал України не “витікав” із неї, а навпаки – ставав потужним національним арсеналом?

– Дуже важливо, аби наші науковці зацікавилися програмою, розібралися в ній, адже вона відкриває великі можливості для фінансування. Оскільки Україна у березні цього року підписала асоціацію до програми, ми можемо здобувати фінансування для досліджень, запрошувати до себе науковців з інших країн (і це фінансуватиме Горизонт), модернізувати наші підприємства, отже, головне – попрацювати над тим, щоби зрозуміти, як можна використати Горизонт на практиці.

Де більше можна ознайомитися з програмою та поставити запитання?

– Горизонт 2020 має два головних сайти. На одному з них, офіційному сайті Горизонт 2020 – розміщені описи усіх конкурсних напрямків, і Робочі програми, в яких визначені умови участі і теми досліджень, які готова фінансувати Європейська Комісія (для тих конкурсів, де теми визначаються згори). На іншому сайті, Порталі учасників – можна знайти дати оголошення і дедлайни усіх конкурсів, детальні інструкції про те, як підготувати заявку, а також, власне, звідти і треба подавати заявку в електронному вигляді.

Для підтримки програми Горизонт 2020 в кожній країні-учасниці існує мережа національних контактних пунктів. Як правило, вони знаходяться при наукових установах, відповідають за 1 або 2 конкурсні напрямки програми (але, звичайно, можуть консультувати і по програмі загалом), і рівномірно розподілені по країні географічно. На початку Ви можете звернутися до будь-якого контактного пункту, але, якщо Ви вже знаєте, який саме конкурсний напрямок Вас цікавить і маєте конкретні ідеї – варто зв’язатися з представником відповідного контактного пункту. Усі консультації надаються безкоштовно. Також, контактні пункти можуть проводити інформаційні семінари для широкої аудиторії – треба в них цікавитися. Перелік контактних пунктів в Україні можна знайти за посиланням, а інформацію про контактні пункти в усьому світі.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще