Правозахисники роздали будяки українським антигероям

Сьогодні, 10 грудня, в Міжнародний день прав людини Українська Гельсінська спілка з прав людини нагородила справжніми будяками найбільших порушників прав людини в країні - лауреатів Антипремії «Будяк ...

???????????????????????????????

Любов Єремічева

Сьогодні, 10 грудня, в Міжнародний день прав людини Українська Гельсінська спілка з прав людини нагородила справжніми будяками найбільших порушників прав людини в країні – лауреатів Антипремії «Будяк року». Перелік “антигероїв” правозахисники оголосили під час прес-конференції в інформаційному агентстві УНІАН.

Антипремія присуджується за найбільш ганебні та небезпечні порушення прав людини та основних свобод, що мають загальнонаціональне значення, та сталися в період з 1 листопада попереднього року до 1 листопада поточного року.

…Вже вісім років ми вручаємо найбрутальнішим порушникам прав людини отакі-от будяки як символ того, що порушувати права людини не треба. Ми хочемо привернути увагу максимальної кількості людей до порушень прав людини“, – розповіла Марина Говорухіна, PR-менеджерка УГСПЛ.

Я вам чесно скажу, у мою трійку переможців беззаперечно потрапив Національний банк України, власне, я його зараз і представляю, за прийняття Постанови, що призвела до дискримінації великої групи осіб за ознакою місця реєстрації, мається на увазі – тимчасово переміщені особи, з Криму передовсім. Я вам хочу сказати, що неможливо взагалі припустити, щоб в країні дискримінувалася така кількість людей. Це дискримінує право на гідне ставлення, право на рівне ставлення, дискримінація йде за свободою пересування. Власне люди, які є громадянами нашої країни, не мали нагоди користуватися рівними правами з іншими людьми, які опинилися на материковій Україні або великій Україні. І коли вони переїжджали сюди, були дискриміновані саме в тому, що не могли нормально навіть відкрити  банківський рахунок, не кажучи вже про різні події, пов’язані в тому числі із правом на власність. Це взагалі огидна ситуація, але в чому тут є позитив – я бачила, на скільки рішучою була і адвокатська, і юридична спільнота, і правозахисники, і цю проблему вдалося подолати”, – наголосила Лариса Денисенко, письменниця, правозахисниця, ведуча Громадського радіо, член журі «Будяка».

“Для мене ця премія – це приклад того, як третій сектор бере контроль над першим, тобто того, як громадські організації починають фактично замінювати собою певні інститути влади. І це дуже добре, тому що інститути влади, на жаль, у нас працюють дуже неефективно, що власне й показує будяк, зокрема, який ми вручаємо генеральному прокурору України за бездіяльність по відношенню до порушників прав людини, розкрадачів державного майна…”  , – Іван Ліщина, адвокат, партнер юридичної компанії “Trusted Advisors”, керівник практики міжнародного захисту прав людини, член журі «Будяка».

Марина Говорухіна

Ми бачимо, що будяк дійсно на щось впливає, – зазначила в підсумку Марина Говорухіна, – Дійсно, посадовцям не дуже приємно його отримувати, тим більше, знаючи про історію походження будяка і що стається з людьми, які його отримують. Насправді, ми провели моніторинг і виявили, що всі переможці “Будяка”… щось у них постійно трапляється із кар’єрним зростанням, тобто – вони або втрачають посаду, або їх садять. У нас був єдиний лауреат “Будяка”, який отримав безпосередньо будяк в руки – це Юрій Луценко, і за буквально декілька тижнів  його посадили. Будяк має таку темну легенду за собою – можливо, тому що є місце, звідки його беруть правозахисники. Ви бачите – це справжній будяк, справжній засушений будяк. Звідки ми його беремо? Ми сходимо на гору, яка називається “Поминальна”, там хрести стоять, дуже багато хрестів, і саме там, в п’ятницю, 13-го числа, збирається цей будяк – для того, аби порушники прав людини подумали, що краще цього робити не треба. Тому що насправді на порушників прав людини ця аура негативна так само впливає – як і публічний осуд, так і негативна аура“.

будяк року

Пакуємо в коробки і передаємо, ще жодна людина не відмовилась“, – Марина Говорухіна пояснила Громадському простору принцип передачі нагороди.

Відео із прес-конференції (виступи повністю): 

Публікуємо список лауреатів цьогорічної Антипремії, який пропонує сайт УГСПЛ:

Генеральній прокурор України – за бездіяльність у випадку порушення прав людини, наслідком якої підозрювані у серйозному злочині  залишились на волі. Зокрема, у липні 2015 року, слідчі Генпрокуратури підготували текст подання до Верховної Ради про надання згоди на зняття недоторканості, затримання та арешт Юрія Бойка. Епізод стосується афери зі скрапленим газом Сергія Курченка, де слідчі прямо називають Бойка “учасником злочинної організації”. Подання з усією викладкою дій екс-міністра було передано генпрокурору Шокіну для підписання та направлення до Верховної Ради. Однак, за твердженням заявника, уже три місяці документ лежить без руху, а Бойко почувається безкарним.

Cуддя Солом’янського районного суду м. Києва Бобровник Олександр Вікторович – за порушення права на справедливий суд. За твердженням заявника, суддя Бобровник Олександр Вікторович є найзухвалішим суддею правопорушником. Протягом 2013-2014 років він приймав неправосудні рішення, що спричинили тяжкі наслідки для Кучерявенка Олександра Васильовича. За цим фактом Генеральною Прокуратурою України було розпочато кримінальне провадження проти судді Бобровника. Однак користуючись бездіяльністю органів Прокуратури, суддя Бобровник продовжує маніпулювати процедурою, постановляти нові і нові завідомо неправосудні судові рішення, знищувати унікальні докази у справі (оригінал заповіту) та в інший спосіб цинічно глумитися з правосуддя.

Національний банк України – за прийняття постанови, що призвела до дискримінації великої групи осіб за ознакою місця реєстрації.  Прийняття Постанови Правління НБУ № 699 від 03.11.2014 року, призвело до дискримінації осіб, місце проживання яких зареєстроване в Криму та м. Севастополь. Їх визнали нерезидентами України.

Народний депутат Матейченко Костянтин – за найнебезпечнішу законодавчу ініціативу в галузі прав людини, що проявилось  в поданні до парламенту  законопроекту №2225, згідно якого може бути запроваджена кримінальна відповідальність за критику влади.

Полковник Бугира Віктор Петрович за застосування недозволених методів ведення слідства відносно 15-ти річного підлітка Артема Коткова і фабрикацію звинувачення у вбивстві, якого підліток (за твердженням заявника) не вчиняв.

Детальніше про номінантів, які були кандидатами на «Будяк року»  можна прочитати за посиланням.

Захід відбувся за підтримки Уряду Швеції.

 


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині