Правозахисники представили частину матеріалів, переданих до Кримінального Суду в Гаазі

Сьогодні, 20 лютого, до річниці трагічних подій у Києві презентована доповідь правозахисних організацій “Ціна Cвободи” про злочини проти людяності, скоєні під час Євромайдану (листопад 2013 року – ...

правозахисники

Галина Жовтко

Сьогодні, 20 лютого, до річниці трагічних подій у Києві презентована доповідь правозахисних організацій “Ціна Cвободи” про злочини проти людяності, скоєні під час Євромайдану (листопад 2013 року – лютий 2014 року).

У доповіді представлена публічна версія матеріалів, які зібрала та задокументувала Коаліція громадських організацій та ініціатив по боротьбі з безкарністю злочинів проти людяності. Зібрані матеріали уже були передані до Кримінального суду в Гаазі.

За словами правозахисників, уже було відправлено два подання до МКС. Перше, спільне від громадських організацій та правозахисних ініціатив, було відправлене влітку 2014 року та є більш ознайомчим, оскільки станом на літо 2014 року у МКС не було жодної офіційної інформації від державних органів України. У звіті “Ціна свободи” представлена витримка із другого подання, де є докази злочинів.

Результатом злочинів стало вбивство щонайменше 114 людей, з яких 94 були активістами Євромайдану, ув’язнення на різний термін щонайменше кількох сотень людей, нанесення тілесних ушкоджень більше 1000 активістам, досі лишається невідомою доля зниклих 27 учасників протесту.

Правозахисники наголошують, що масштабний та системний напад на мирне населення по всій країні є нічим іншим, як злочином проти людяності, одним із найгрубіших порушень міжнародного права. Саме це на сторінках свого подання правозахисники намагалися довести і переконати МКС відкрити основне провадження по цій справі.

Наразі МКС здійснює вивчення ситуації. Для того, щоб суд взяв цю справу на основне провадження, має бути дотримано два критерії: 1. суд має дійти до висновку, що злочин на Майдані був злочином проти людяності, 2. принцип доповненості, тобто МКС втручається у справу, коли національні правоохоронні органи з якихось причин не можуть або не хочуть розслідувати ці злочини та притягати винних до відповідальності. За словами Тетяни Печончик, голови правління Центру інформації про права людини, якщо на національному рівні не буде ефективного розслідування, то цю справу до кінця зможе довести МКС. Для того, щоб подібні злочини не повторювалися у майбутньому, правозахисники наголошують на ратифікації Римського статуту.

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод, координаторка громадської ініціативи Євромайдан-SOS: “Наша громадська ініціатива була створена 30 листопада 2013 року, одразу після брутального розгону студентського Майдану. Тоді, в суботу вранці, ми створювали громадську ініціативу для надання правової допомоги постраждалим студентам, і навіть у страшному сні не могли уявити, що потім нам доведеться працювати 24 години на добу, і через наші руки пройдуть сотні і сотні людей, які були побиті, які були заарештовані, які були піддані адміністративним кримінальним обвинуваченням, людей, які зазнали катувань, людей, яким було просто страшно… а потім нам доведеться працювати із категорією зниклих людей, а рік тому нам доведеться відзвонюватися рідним і казати, що їхній брат, батько, родич загинув і треба приїхати і забрати тіло….”.

“Рік тому щось перевернулося у моєму житті…. Не знаю, чи зможете ви зрозуміти, що таке втратити дитину, що таке втратити чоловіка, що таке втратити батька… головне, розуміти за що ми їх втратили. Ці люди загинули за те, що хотіли жити краще і за те, щоб ми з вами жили краще. Я можу сказати одне, я відчуваю величезну гордість за цих людей, за свого сина і за всю Небесну Сотню, і за всіх тих, які зараз воюють на сході і допомагають нам здобути нашу справжню державу Україну”,Ігор Гурик, батько загиблого Романа Гурика, голова громадської організації “Родини Героїв Небесної Сотні”.

Присутній на презентації Сергій Горбатюк, начальник Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, розповів, що загалом здійснено повідомлення про підозру 18 високопосадовцям найвищого рангу, більшість з яких перебувають у розшуку, на місці залишився лише Єфремов. Притягнуто до відповідальності більше 100 осіб, при цьому, з органів внутрішніх справ – більше 60 осіб, і це стосується керівництва. З територіальних органів повідомлено про підозру 36 особам. По подіям Автомайдану направлено до суду 26 актів стосовно 25 осіб. Двоє осіб арештовано із спецпідрозділу Беркут, також у суді розглядається справа стосовно колишнього голови КМДА Попова.

Розслідування та притягнення до відповідальності – це не питання помсти, це питання справедливості, це питання попередження того, щоб такі злочини більше ніколи не повторилися, зауважила О.Матвійчук.

 

Відео із мережі:

____________________________________

До коаліції громадських організацій та ініціатив по боротьбі з безкарністю злочинів проти людяності входять – громадська ініціатива «Євромайдан-SOS», Центр інформації про права людини, Міжнародний фонд «Відродження», Проект «Без кордонів», ГО Центр «Соціальна дія», Громадська організація «Ініціатива Е+», Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Фундація правової допомоги, Центр політико-правових реформ, Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Громадська організація «Громадська комісія з питань розслідування та попередження порушень прав людини в Україні», група адвокатів родин Небесної Сотні. Презентація відбулась за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», медіасупровід – Центр інформації про права людини.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині