Перша українська “Біржа pro bono” – для безоплатної правової допомоги

16 травня, у рамках Четвертого Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги, було презентовано унікальний для України сайт, перший український Pro Bono Clearing House - "Біржа pro bono". ...

Про боно

Галина Жовтко

16 травня, у рамках Четвертого Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги, було презентовано унікальний для України сайт, перший український Pro Bono Clearing House – “Біржа pro bono”.

Головна мета ресурсу www.pro-bono.in.ua – сприяти розвитку громадянського суспільства, захисту прав вразливих груп осіб, забезпечувати виконання принципів рівного доступу до правосуддя та верховенства права.

Громадяни, які не можуть забезпечити собі якісний правовий захист, завдяки цьому сайту можуть повідомити про свою проблему. Якщо її розв’язання потребуватиме залучення адвоката, то він сам може обрати відповідну справу і допомогти безкоштовно.

Робота над сайтом ще ведеться, але допомогу можна отримати вже зараз. Детальніше тут.

Як зазначив виконавчий директор ВБО «Українська фундація правової допомоги» Микола Сіома, pro bono включає в себе правові послуги, які надаються фаховими юристами та адвокатами для суспільного блага без комерційних інтересів. Це добровільна діяльність, яка жодним чином не відшкодовується. Такі послуги за якістю не мають відрізнятися від платних, що надають юристи чи адвокати.

А даний веб-сайт, за словами Миколи Сіоми, – перший інституціоналізований вигляд того, що у світі прийнято називати Pro Bono Clearing House, тобто певний координаційний посередницький центр для Pro Bono (такі центри уже давно є у США, Німеччині, Росії).

Щоб справа pro bono розвивалась, важливою є співпраця правозахисних організацій та адвокатських фірм. Як відзначив Максим Щербатюк, програмний директор УГСПЛ, правозахисникам дуже часто бракує професійного підходу та досвіду, який мають практикуючі адвокати. А даний сайт може стати тим інструментом, що багато чого змінить.

«На моє глибоке переконання, чим більшою, глибшою є співпраця правозахисних організацій і юридичних компаній, тим більше в Україні може з’явитися таких успішних історій, таких успішних справ як справа Вєрєнцова, яка фактично визнала незаконність законодавства в сфері мирних зібрань, показала певний напрямок змін, куди необхідно рухатися… таких справ було б набагато більше, якби співпраця між правозахисниками, адвокатами і юридичними компаніями була глибшою», – зазначив Максим Щербатюк. А поки, на жаль, українські випадки pro bono є одиничними.

Якоїсь загальної статистики щодо того, скільки справ pro bono вирішується щороку немає. Така практика є не дуже поширеною в Україні, немає системної роботи в цьому напрямку (за минулий рік ведеться лише 5 справ pro bono), стверджують експерти. Але позитивні приклади все таки є. Наприклад, в Україні однією із таких фірм, яка додатково надає безкоштовну юридичну допомогу, є Міжнародна юридична група AstapovLawyers. Наразі компанія вирішує справу, що стосується прав інвалідів в Україні.

Довідково:

- До створення української біржі долучилися: Українська фундація правової допомоги, Програма “Верховенство права” Міжнародного фонду Відродження, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Асоціація правників України, Національна асоціація адвокатів України, Асоціація адвокатів України, Спілка адвокатів та інші організації.

- 23 травня у Києві та інших містах пройде “Всеукраїнський день безоплатної правової допомоги-2013″. Цього дня адвокати надаватимуть кваліфіковану правову допомогу тим, хто її найбільше потребує – малозабезпеченим особам, громадським, благодійним та іншим неприбутковим організаціям, а також суб’єктам малого підприємництва.

Регіон: Київ


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині