Олена Микитась: знати точну мотивацію і мету і, звичайно, йти назустріч страху

З Оленою Микитась, головою Херсонського обласного Центру «Успішна жінка», ми зустрілися просто в центрі Херсона, неподалік від міської ради. Олена охоче розповіла про успіхи та особливості проекту ...

Микитась Олена

Любов Єремічева

З Оленою Микитась, головою Херсонського обласного Центру «Успішна жінка», ми зустрілися просто в центрі Херсона, неподалік від міської ради. Олена охоче розповіла про успіхи та особливості проекту «Від локальних дій до єдиної країни», який впроваджується за підтримки Українського Жіночого Фонду. Аналогічний проект-близнюк втілюється також Волинською обласною громадською організацією «Гендерний центр».

Метою проекту є створення місцевих політичних платформ жінок Херсонщини та Волині. Протягом лютого та березня жінки м. Херсона мають змогу отримати знання та навички для ведення своєї комунікаційної кампанії, політичної діяльності, власної виборчої кампанії, підвищити рівень обізнаності щодо проблематики прав людини тощо.

Олено, розкажіть про себе в кількох словах: хто Ви? Чим займаєтесь? Що Вам подобається в житті?

“Я – Олена Микитась, громадська діячка з 1997 року. Перша організація, яку я створювала на Херсонщині, була “Асоціація гайдів”, скаутська організація дівчат-скаутів. У 2000 році, можна сказати виросла, і хотіла вже дорослу організацію – жіночу, тож створила Херсонський обласний центр «Успішна жінка». Звичайно, робила я це не одна, біля мене були дуже талановиті, дуже фахові жінки, і ось нашій організації цього року виповниться 15 років. Що я люблю? Я люблю знайомитися весь час з чимось новим, відкривати в собі щось нове..”

“Я дуже пишаюсь тим, що невістка зараз мені подякувала за мого сина, який миє посуд, який робить все в будинку, і немає проблем хто це робить, немає жіночого/чоловічого. Чесно, думала, не доживу до такого, ось дожила – подякували”.

“Хочеться дійсно змінювати у сенсі того, що неможливо, щоб політики вирішували питання на рівні прийняття рішень, і прийняття законодавства як на Всеукраїнському рівні, так і на місцевому, без жінок, так як це, на жаль, робиться зараз – коли лише 11% жінок у Раді. А ми всі знаємо, саме з 30% починається помітність, впливовість і можна щось змінювати… ”

“У нас саме зараз, дякуючи Українському Жіночому Фонду, є прекрасний проект “Місцева платформа жінок”, ми його ще називаємо «Від локальних дій до єдиної країни», в якому є можливість на сесіях отримати знання, наприклад, як йти в політику, що треба знати, що таке виборча система, як влаштовувати свої виборчі штаби, як перемагати, як виглядати, дуже багато цікавих речей розповідаємо на цій школі…”

“Вони (жінки) заповнювали анкету, в якій було таке відверте питання: “Чи йдете ви в політику? Якщо йдете, то для чого? Що ви хочете змінити у своєму місті?”… Вони мають конкретні напрямки, конкретні цілі, бачать для чого. Багато з них вже виросли до того, що треба дійсно щось робити для того, щоб моє місто було зручне не лише для мене, а й для моїх дітей, моїх онуків, для моїх односельців”

Олено, що скажете про успіхи проекту?

“Наш проект працює активно із січня, це не так багато часу, але вже всі жінки мають сторінки у Фейсбуці, а це є важливою складовою у сенсі бути видимою. Для політика це дуже важливо. Для того, щоб бути видимим, зараз неможливо без соціальних мереж, без Інтернету, без того, щоб тебе пізнавали в Інтернеті. Вони мають ці сторінки, я вважаю це дуже важливим, активізуються на цих сторінках. Вони обговорюють певні теми, виставляють теми, які їх цікавлять. Вже погодилися жінки і взяли участь у відео-зверненнях, у відео-інтерв’ю, тобто самі себе записували через youtube та google+, є різні програми. Зараз ми домовилися: кожної неділі група жінок чи жінка буде оголошувати тему, яку вона хоче озвучувати, з якої вона хоче почути своїх однодумців-жінок. Дуже важливим успіхом з самого початку є те, що проект є близнюком – впроваджується в Херсоні і на Волині, в місті Луцьку”.

Є труднощі, з якими доводилося зіштовхуватися?

“Труднощі в тому, що дуже багато ідей і хочеться їх реалізовувати, і шукати ще кошти, мабуть, на це. Це не труднощі, думаю, це все можливо.

Жінки, які підключились, учасниці проекту, зараз шукають можливостей безкоштовного продовження навчання. Може, це будуть одногодинні семінари. Є ідея створення політичного клубу, про це сказала одна з депутаток обласної ради, яка була у нас ведучою однієї із сесій. Тобто, дуже багато ідей, але, звичайно, хочеться і знаходити певні кошти, тому що у нас ще зустріч в Одесі. А бачите – проїзд подорожчав, і скільки жінок зможе туди поїхати, і як там провести… Але, я думаю, це все можна подолати, було б бажання. І жінки готові навіть вкладати кошти, звичайно, за проектом і в своє навчання, і в своє просування”.

Що планується зокрема за проектом?

“Найближчим часом, 13 березня, це День визволення Херсона, свято із самого дитинства, але у нас буде тема “Гендер і громада”, “Гендер і вибори”, і “Протидія гендерним стереотипам, які є в суспільстві”. Жінці без розуміння, без певних навичок, важкувато буде йти і впевнено це робити (мається на увазі громадську чи політичну діяльність – авт.). Для того, щоб робити це впевнено, звичайно, треба розуміти як діють ці стереотипи, що з ними можна робити”.

Олено, щоб Ви сказали жінкам, які хотіли б займатися активно політикою чи громадською діяльністю, але поки що не наважуються?

Я хочу сказати, що треба бути самими собою і розуміти, що це дуже необхідно – саме для вас. Знати точну мотивацію і мету і, звичайно, йти назустріч страху. Я весь час кажу: страшно – от і йдіть на нього (на страх – авт.). І тоді ви отримаєте ті навички, і поборете цей страх, станете ще сильнішою, ще розумнішою, ще красивішою, і життя довкола буде таким самим. Адже треба починати з себе.

Щоб Вам хотілося додати до вже сказаного?

“Знаю про те, що восени вже будуть вибори, і знаю про те, що вже почалось у нас на Херсонщині – дуже активно ці передвиборчі перегони. Є, на жаль, один приклад, навіть з нашою учасницею, це певне травлення, залякування. Дуже хвилююсь, бо була у нас одна “школа”, коли жінки точно були прохідні, просто впевнені були в цьому, але, на жаль, шляхом різних залякувань з останнього етапу ці жінки були зняті. У цьому сенсі ми хочемо об’єднуватися, щоб жінки різних партій об’єдналися. У мене є така мрія: якщо у нас у Каланчацькому районі одна жінка йде на вибори, йде обиратись, наприклад, в обласну раду, то ми приїжджаємо (туди, де вона буде виступати зі своїми передвиборчими промовами), і показуємо, що вона не одна, а що її підтримують жінки різних напрямків і різних партій.

Тобто, у мене це така давня мрія і я думаю, що саме в цьому проекті вона і втілюється. Тому що у нашій групі жінок є представниці різних партій. На Волині це дуже яскраво – різні, опозиційні, можна сказати, протилежні навіть. Коли ми розуміємо, для чого об’єднуємось, що хочемо змінити, що нам особливо немає чого ділити, у нас одна мета – покращення нашого міста і життя для наших дітей, то можна знаходити шляхи, як взаємодіяти разом. Щоб ці платформи підтримували одна одну… Коли це буде платформа, це буде видно… Я думаю, що ту жінку неможливо буде зняти на останньому етапі, бо ми скажемо: ми ж все бачимо, ми все знаємо, вона – не одна. Оце є така мрія і я думаю, що крок перший зроблено і якщо на цих виборах хоч трохи це вдасться (а я вірю, що вдасться) – у наших жінок і на Волині. Колежанка Оксана весь час з вірою каже: “Звичайно, не всі, але хай це буде 4-5 жінок, це вдасться”. Уже наступний крок буде робити легше, звичайно. І вже надалі – це Верховна Рада – з місцевих рівнів треба доходити туди, до Верховної Ради”.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині