Олександра Степанова: наше завдання — не тільки перемогти, а й відновити країну

 Зареєстрована в 2016-му році громадська організація "Платформа прав людини" має місією розвиток та становлення громадянського суспільства через забезпечення стандартів прав людини. "Ми прагнемо — ...

slider_ГП_2022(82)

Громадський Простір

 Зареєстрована в 2016-му році громадська організація “Платформа прав людини” має місією розвиток та становлення громадянського суспільства через забезпечення стандартів прав людини. “Ми прагнемо — захистити та розвивати права і свободи людини, сприяти становленню вільних та професійних ЗМІ, реалізувати освітню та просвітницьку діяльність для сприяння встановленню демократичного, громадянського суспільства в Україні. Наш головний ресурс — це люди. Щирі, віддані ідеї прав людини, професійні та відповідальні“, — декларує команда організації. 

Платформу прав людини підтримує мережа досвідчених юристів та адвокатів з 15-ти обласних центрів, які працюють у сфері прав людини та охоплюють всю територію України. Олександра Степанова, виконавча директорка “Платформи прав людини”, розповіла Громадському Простору про те, як на діяльність організації вплинула повномасштабна війна, як вдалося зорієнтуватися в нових реаліях та продовжити свою діяльність, а також поділилася планами на 2023-й рік. 

Олександра-Степанова

Про що для вас був цей рік з повномасштабного вторгнення? 

війна підсвітила згуртованість нашої команди

24 лютого 2022 року все завмерло. Час йшов, події відбувалися, але важко згадати зараз про що ти думав чи що робив впродовж перших пару тижнів, тому що ніякого усвідомлення, що відбувається не було. Той ранок тривав безкінечно на той момент…

Мені здавалося, що минула вічність, однак зараз усвідомлюю, що вже на початку березня ми з командою зібралися в зумі й розпочали обговорювати наші подальші дії. Ми збиралися поговорити про роботу, а в процесі розмови ділилися своїми переживаннями, досвідом, ідеям і таким чином підтримували один одного.

IMG_2994

Ці місяці були для мене про людей. Люди – найголовніша цінність. Війна підсвітила згуртованість нашої команди і я точно знаю, що разом ми – сила.

гордість за нашу націю зростає 

Українці довели й всьому світу, і собі насправді, що ми — одна велика єдина родина. Кожного дня моя гордість за нашу націю зростає і сльози на очах від рівня емпатії й доброти в серцях українців.

Що вам допомагає не зупинятися?

не розглядаю варіант зупинятися

Було складно себе взяти в руки. На той момент я не усвідомлювала звідки брати сили, в першу чергу, моральні, рухатися вперед. Тільки через пів року війни я знайшла відповідь. Відповідаючи на запитання: “Що вам допомагає не зупинятися на півдорозі?”, я сказала, що просто не розглядаю варіант зупинятися. Тобто, тоді теж був єдиний варіант — до Перемоги, він залишається і зараз.

Десь на початку квітня місяця ми вже активно працювали й адаптовували наші проекти до нових умов…

IMG_2757

Що було і є важливим у вашій роботі в цих умовах? 

Головним в нашій діяльності я вважаю було дві речі: перша – це можливість Платформі прав людини рухатись далі та швидко адаптуватися до нових реалій, друга річ – це гнучкість, яку проявили донорські організації, за що я їм безмежно вдячна. Ми змогли всі наші наявні на той момент проекти адаптувати і продовжити. Лише в одному проекті деякі активності було тимчасово призупинено, однак, сьогодні вже все відновлено.

lawyers3

Фокус діяльності нашої організації не змінився: як і до війни, захист свободи вираження поглядів є пріоритетним напрямом. Але змінився зміст. Наприклад, до війни ми активно захищали журналістів в судах від позовів українських політиків і олігархів, а в умовах сьогодення ми захищаємо журналістів в Європейському суді, направляючи заяви про порушення росією прав людини, гарантованих Конвенцією. До війни ми навчали громадянських журналістів як працювати з публічною інформацією, а зараз ми стикаємося з ситуаціями минулих років – коли інформація знов закрита і треба розпочинати діалог з розпорядниками, що війна – не привід закрити все.

Після повномасштабного вторгнення ми продовжили надавати журналістам юридичні консультації, однак, теми вже зовсім інші, більшість консультацій про одне – як працювати в умовах правового режиму воєнного стану.

Я не думаю, що внутрішні проблеми зникли, деякі з них просто стали другорядними, з чим будемо розбиратися після великої Перемоги.

IMG_2362

Окрім того, я б хотіла, якщо можна, відзначити допомогу для членів команди і їхніх сімей, яку пропонували різні міжнародні організації. Така допомога була вкрай необхідна, оскільки, відчуваючи себе в більш-менш безпечному місці, ми могли думати про важливість нашої справи. 

На чому плануєте фокусуватися у 2023-му? 

У 2023 році Платформа прав людини продовжить надавати безкоштовну юридичну допомогу журналістам і ЗМІ. Хочу підкреслити, що таку допомогу можуть отримати і громадянські журналісти, і блогери, і активісти. Тобто, поняття “журналіст” вживаємо в широкому значені.

 важливо під час війни зберегти довоєнні здобутки громадянського суспільства

Також, ми вже анонсували Школу громадянської журналістики на «Доступі до правди», яка передбачає підготовку власного розслідування під керівництвом професіоналів — юриста та редактора. Ми помічаємо, що зараз кількість журналістських розслідувань поменшало і це не дивно. Однак, ми ставимо собі за мету підтримати таку діяльність журналістів, оскільки, нам дуже важливо під час війни зберегти довоєнні здобутки громадянського суспільства, адже вони достатньо великі, а розслідувальна журналістика має неабияке значення в цьому процесі. Тобто, продовжити спостерігати за роботою представників влади – важлива місія, і для цього ми маємо підтримувати журналістів-розслідувальників.

Щомісяця ми проводимо онлайн зустрічі з медіаюристами, присвячені викликам свободи слова під час війни. Під час таких зустрічей учасники мають можливість поставити своє запитання юристу, подискутувати і поділитися досвідом. Живі зустрічі, я їх так називаю. Цінність таких зустрічей – це діалог, тобто, всі розмовляють про важливе і про те, що їх турбує саме сьогодні. Ми збираємо зворотній зв’язок від учасників і кожен наголошує, що формат заходів дуже ефективний. Учасниками є не тільки журналісти чи активісти, до нас приходять і викладачі, і представники судової влади, і студенти, представники місцевої влади тощо. Тобто, це унікальна можливість не тільки отримати відповідь на своє запитання, а й почути досвід з різних сфер.

Також ми на такі зустрічі періодично запрошуємо спеціальних гостей. Так, наприклад, ми запрошували до ефіру представницю Уповноваженого Верховної Ради  з прав людини з інформаційних прав Юлію Деркаченко, яка розповіла про виклики у сфері доступу до інформації й відповіла на важливі запитання учасників. На зустріч “Етика висвітлення чутливих тем”, що зараз є дуже актуальним, ми запросили голову Комісії з журналістської етики Андрія Куликова. Тож, приходьте!

Плануємо серію тренінгів для журналістів в різних регіонах України. Вже в лютому буде проведено перший захід. Зараз розробляємо програму і зовсім скоро будемо анонсувати. Сьогодні завдання провести тренінг ускладнилось тим, що треба знайти місце, яке буде облаштоване для безпеки учасників.

активно війна ведеться у цифровому вимірі

ГО “Платформа прав людини” не перестає відстежувати, що відбувається з правами людини в інтернеті та продовжує проводити моніторинг дотримання цифрових прав. Під час війни сама методологія була адаптована до нових реалій і ми бачимо, що, також, активно війна ведеться у цифровому вимірі. Зараз всі потенційні порушення цифрових прав розглядаються крізь призму війни, експерти наголошують, що у деяких випадках національна безпека превалює над правами людини і не можна стверджувати, що той чи інший випадок є порушенням. Поговоримо про це після війни. Однак, збирати й аналізувати інформацію вкрай важливо, щоб було про що говорити. Наші здобутки у вигляді аналітичних звітів можна буде використовувати під час напрацювання нормативно-правових актів.

маємо зараз “ремонтувати” те, що вже гарно працювало

Крім того, не дивлячись на війну, плануємо працювати з законотворцями для покращення законодавства в Україні. Зараз вже працюємо над деякими нормами Кримінального кодексу України, які стосуються поширення інформації в інтернеті, а далі плануємо піднімати питання права на доступ до публічної інформації. На жаль, право на доступ дуже постраждало — і ми маємо зараз “ремонтувати” те, що вже гарно працювало.

Одним з важливих завдань тепер є імплементація Закону України “Про медіа”. Важливо навчити новим правилам медіаспільноту. Як зазначили розробники закону під час онлайн зустрічі, імплементація закону займає по часу не менше, ніж його підготовка. Тож, треба набиратися сил, терпіння і працювати в цьому напрямку також.

Є ще багато ідей, які ми хочемо втілювати, однак, про них поки що зарано говорити.

lawyers

Дуже важливо, щоб ідеї і дії правозахисних організацій відповідали потребам, які існують сьогодні у медіаспільноти. Саме тому ми запустили опитувальник, щоб зрозуміти більш конкретно. Щирі відповіді учасників допоможуть нам побачити прогалини, якщо такі є, або вкажуть на активності, які варто підсилити. Будемо раді отримати якомога більше відповідей для аналізу.

Ваш меседж командам з громадського сектору?

Піклуйтеся про свій моральний і психічний стани. Наше завдання — не тільки перемогти, а й відновити країну.

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині