Не проґавити «вікно можливостей»: що вже маємо робити для реінтеграції мільйонів ветеранів/ок

Після перемоги України у війні з росією, кількість майбутніх ветеранів та ветеранок може досягти кількох мільйонів осіб. Їхня повноцінна реінтеграція у цивільне життя — один із ключових викликів для ...

356866786_808932727461376_958034358907703128_n

Громадський Простір

Після перемоги України у війні з росією, кількість майбутніх ветеранів та ветеранок може досягти кількох мільйонів осіб. Їхня повноцінна реінтеграція у цивільне життя — один із ключових викликів для країни. 

Згідно з дослідженням Українського ветеранського фонду, понад 53% українських ветеранів\ок вважають, що держава на сьогодні не достатньо виконує свої зобов’язання. Відсутність роботи, зловживання алкоголем, конфлікти у сім’ї та самогубства — на жаль, серед найбільш ймовірних проблем, з якими можуть зіткнутися ветеран(к)и, повернувшись з російсько-української війни.

Чого потребують ветеран(к)и для гідного життя, що держава і громадянське суспільство вже роблять для підтримки ветеранів, якою має бути ветеранська політика та який досвід буде корисним для України — про це говорили на Форумі «Повага. Досвід. Перспектива», що відбувся 27 червня у Києві.

DSC00571

Головна мета форуму — посилити діалог з ветеранською спільнотою щодо різних можливостей для ветеранів\ок на шляху їхньої реінтеграції, освіти та працевлаштування.

 

Інститут помічника ветерана буде створено для того, щоб ветеран відчував себе гідно

 

На момент широкомасштабного вторгнення в електронному реєстрі  Міністерства у справах ветеранів налічувалося півмільйона осіб. Після перемоги, за прогнозами Міністерства, Україна матиме близько 4 млн людей, які будуть дотичними до ветеранів: особи з інвалідністю внаслідок війни, члени родин, члени родин загиблих та безпосередньо самі наші захисники й захисниці. Загалом 10% населення буде дотичним до бойових дій. 

За словами міністерки у справах ветеранів України Юлії Лапутіної, в Україні запущено кілька грантових програм для підтримки бізнесу родин захисників, які стали ВПО, та ветеранів-підприємців. Наприклад, спільно із фондом «МХП-Громаді» надається грантова підтримка (півтора мільйона гривень) для ветеранів-аграріїв. 

«Ми маємо зробити таким чином, щоб ветеран, куди б він не повернувся з фронту, отримав відповідний перелік інструментів для розвитку і також отримав точки входу: щоб він знав, куди йому звернутися, де йому нададуть підтримку», — зазначила Юлія Лапутіна.

DSC00352

Планується, що по всій Україні будуть відкриті у ЦНАПах «Ветеранські вікна». Такі вікна для обслуговування учасників бойових дій вже відкрито у Кривому Розі.

Крім того, стартує пілотний проєкт зі створення Інституту помічника ветерана. Помічник буде допомагати супроводжувати ветерана\ку, коли він\вона приїде із фронту. Ця некабінетна людина допомагатиме швидко розв’язувати питання ветеранів\ок. Така практика існує у США.

«Інститут помічника ветерана буде створено для того, щоб ветеран відчував себе гідно і комфортно, і йому дійсно допомагали. Помічник фактично має стати ментором для ветерана та допомагати йому будь-куди інтегруватися. Зараз цей проєкт ми започатковуємо в 4-х областях — це Дніпропетровська, Львівська, Миколаївська і Вінницька», — заявила міністерка у справах ветеранів. В рамках цього проєкту вже відкрито Центр ветеранського розвитку. Він буде орієнтований на перенавчання тих, хто прийшов із фронту на цивільну спеціальність.

DSC00387 (1)

 

Перекваліфікація та працевлаштування

 

Згідно із дослідженням Українського ветеранського фонду, близько 60% ветеранів вважають, що у сфері працевлаштування держава зробила недостатньо для них. «Це те поле, де необхідно працювати та розробляти елементи державної підтримки ветеранів для уможливлення їхнього працевлаштування», — вважає виконавча директорка Українського ветеранського фонду Мінветеранів Наталія Калмикова.

DSC00430

Опитування показують, що ветерани чітко розуміють, що компанії, які будуть їх працевлаштовувати, мають мати з цього вигоду. Зокрема, 62% ветеранів виступають за податкові знижки для роботодавців, які найматимуть ветеранів, ще 45% за переваги у держконкурсах підтримки для бізнесу, що працевлаштовує ветеранів (ця практика використовується у США), 44% — за програми підвищення кваліфікації, 42% — за програми перекваліфікації.

«У США підприємства, які не працевлаштовують певну кількість ветеранів — не беруть участь у державних закупівлях. Йдеться про громадянський обов’язок бізнесу… Це має бути проведено і на рівні законодавчому, і на рівні суспільного договору. Нам нема куди діватися. Війна не закінчиться завтра чи післязавтра. Хочемо чи не хочемо, але будуть працевлаштуватися тільки ветерани та пов’язані з ними особи», — зауважила Руслана Величко, перша заступниця виконавчої директорки УВФ.

DSC00657

Що стосується освіти та перекваліфікації, то ветеранам потрібно дати ті можливості, які допоможуть їм заробити на життя. Зокрема, необхідно орієнтуватися на сертифікаційні програми у бізнес-школах чи на виробничі професії, адже попереду нас чекає відбудова. 

«Наприклад, у США для ветеранів надають безплатно преміумакаунт LinkedIn, де вони можуть проходити різні курси. Так само є програма в Google, де ти можеш вчитися програмуванню з нуля. А потім ці великі компанії ще беруть на себе зобов’язання їх працевлаштувати, чого, на жаль, дуже часто у нас не відбувається. У нас багато великих компаній, які приходять з ініціативою — «давайте, ми навчимо вас кодити», і на цьому все. Добре, коли ветерани самі зорієнтуються і почнуть заробляти на фрилансі. Однак, на жаль, цього часто не відбувається».

На думку ветерана і представника «Руху ветеранів України» Іллі Шполянського, в Україні треба створити нову методологію надання державної послуги ветеранам, і зокрема щодо їх навчання та перекваліфікації. 

«Перше — ветеран має право вчитися, отримувати перекваліфікацію на будь-яку професію і будь-яку кількість разів. Суспільству вигідніше дати ветерану можливість вчитися 4 рази, ніж розгрібати наслідки. Друге — ця послуга має бути доступною. Коли людина намагається опанувати нову професію, то це важко думати про папери, які треба заповнити. Третє, і це моя позиція, треба, щоб хоча б 10% навчання оплачував ветеран. Бо люди йдуть на курси й через місяць половина не ходить», — зазначив Ілля Шполянський.

DSC00741

 

Організаціям громадянського суспільства треба готуватися до повернення ветеранів вже зараз

 

«Війна почалася не вчора, і до повномасштабного вторгнення у нас було 450 тисяч учасників війни, і проблем було багато, і держава особливо нічого не робила, щоб їх якось вирішити, — заявив  Тарас Чмут, директор благодійного фонду «Повернись Живим», член Наглядової ради УВФ. — Попереду понад 5 мільйонів… У країні, яка не змогла з 2014 року дати належну раду 400 тисячам людей, зараз стоїть задача дати раду 5 мільйонам. І це при тому, що у нас величезна демографічна криза, у нас значна частина активного населення виїхала, і частина з них не повернеться». 

На думку директора благодійного фонду «Повернись Живим», держава не зможе допомогти всім, а після перемоги фокус, скоріш за все, буде не на ветеранах. Саме тому зараз потрібно максимально скористатися вікном можливостей, щоб сформувати відповідну політику для підтримки ветеранів.

DSC00464 

«Як тільки зупиняється активна фаза війни, то про армію забувають до того періоду, коли починається наступна фаза війни, — зазначив Тарас Чмут. — Маємо про це не забувати. Маємо час, це вікно можливостей, поки Кабмін, президент та інші говорять, і ще для них це важливі питання, маємо намагатися у це вікно можливостей втиснути максимум». 

За словами Тараса Чмута, реабілітація для військових, медична допомога, підтримка родин тих, хто загинув, — це мінімум, який держава спільно з громадянським суспільством мають забезпечити для захисників та захисниць. 

Святослав Ніколайчук, ГО «Подільська агенція розвитку», закликав організації громадянського суспільства вже готуватися до повернення мільйонів ветеранів та ветеранок із фронту. Країна потребуватиме створення мережі якісних реабілітаційних центрів з мінімізованою бюрократією.  

«Всім громадянським інституціям треба готуватися вже зараз, вже вчора, до того, що повернуться 4 мільйони ветеранів, які потребуватимуть перекваліфікації та медичної допомоги», — зауважив Святослав Ніколайчук.  

DSC00920

Цього року Український ветеранський фонд запустив перший конкурс для громадських організацій, які надають послуги ветеранам на місцях. Надалі Фонд буде оголошувати нові конкурси. «Закликаю громадські організації, які працюють на рівні ОТГ, на рівні районів, створювати проєкти, отримувати фінансування та опікуватись ветеранами, які приходять до вас, які живуть у сусідньому будинку», — заявила Наталія Калмикова, виконавча директорка Українського ветеранського фонду Мінветеранів.

Викликом в Україні є і нестача психологів для військових. За словами директорки Українського ветеранського фонду, попри те, що у Мінветеранів є сформована система — реєстр надавачів психологічних, куди ветеран\ка може звернутися, і держава оплатить фахівця, психологів не вистачає. «Потреба у фахівцях психологах — величезна. Вона не наповнена. Необхідно розвивати, навчати, донавчати та перенавчати», — зазначила Наталія Калмикова.

DSC01101

 

Ветерани — це питання національної безпеки

 

Важливо вибудувати систему для ветеранів, яка б будувалася не на системі «пенсій», а на системі громадян, колишніх солдатів, які допомагають зростати своїй країні шляхом отримання нових знань, нових кваліфікацій. Тобто, має відбутися перехід від «пенсійної системи» до ветеранів-громадян. І США хочуть ділитися з Україною хорошими уроками, й тими, які не потрібно повторювати. Такі думки озвучив США Джеймс Е. Бейкер (James E. Baker), ексофіцер піхоти Корпусу морської піхоти США, ексголовний суддя Апеляційного суду США у справах Збройних сил, директор Інституту політики безпеки та права Сіракузського університету, професор Сіракузького юридичного коледжу та Школи громадянства та зв’язків з громадськістю імені Максвелла. 

DSC00517

За словами Джеймса Е. Бейкера, питання ветеранів — це питання національної безпеки. Люди, які забезпечують безпеку своєї країни, мають бути забезпечені. 

«Американський досвід показав, що після Другої світової війни з’явилося дуже багато ветеранів різного масштабу. Саме вони трансформували економіку США. Вони були тим поколінням, яке зробило так, що Штати стали передовою економікою у 21 столітті. Ми прийняли спеціальний закон про ветеранів — G.I. Bill (закон про реінтеграцію військових). На жаль, ви будете постійно стикатися із небезпекою агресії, але солдат-громадянин, ветеран завжди буде готовий піти назад до армії»,  — зауважив Джеймс Е. Бейкер.

Навчальні можливості для ветеранів та ветеранок, озвучені від час Форуму

Корисна інформація для ветеранів та ветеранок: 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест

Меморіал: створення нової культури пам’яті, віддаленої від радянщини

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом