Наталя Кравченко: Громадською діяльністю можна займатися тільки з внутрішньої мотивації

Наталя Кравченко — ініціаторка нового постмайданного проекту — громадської організації “МАЄ БУТИ”. Команда зародилася нещодавно, у 2015 році, хоча активно в громадському секторі ще з 2010 року. ...

04

Громадський Простір

Наталя Кравченко — ініціаторка нового постмайданного проекту — громадської організації “МАЄ БУТИ”. Команда зародилася нещодавно, у 2015 році, хоча активно в громадському секторі ще з 2010 року. Сьогодні команда як аналітичний центр, активно працює з порталом публічних фінансів України — проектом “Є-data”, новим інструментом для громадськості відслідковувати використання публічних коштів. Детальніше про команду та проект Наталя Кравченко розповіла в інтерв’ю Громадського Простору.

Наталія Кравченко

Громадський простір: Я знаю, що у вашого проекту є невеличка передісторія. Що ви можете розповісти про це? Який основний вид діяльності у вас був тоді?

Наталя Кравченко: З 2010 року функціонувала інша організація — “Студія-М”, студія творчого розвитку людини. На базі цієї ініціативи ми хотіли розвивати власну організацію в декількох напрямках: надавати експертні послуги, розвивати і популяризувати освіту, творчість тощо.

 

Лого ГО МАЄ БУТИ
Лого ГО МАЄ БУТИ

Г.П.: Коли сформувалася команда “МАЄ БУТИ”? Наскільки вона велика?

Н.К.: Офіційно ми стартували влітку 2015 року з маленької ініціативної групи з 4х осіб. Завдяки інформаційному майданчику ГО “МАЄ БУТИ” на Facebook та нашої участі в відкритих заходах, до команди постійно приєднуються нові активісти. Деякі з них стали членами організації. Зараз нас вже десятеро в команді. З іншими волонтерами та експертами ми співпрацюємо, публікуючи їхні власні дослідження на основі даних з порталу «Є-data». Хтось просто ділиться ідеями, як зробити відкриті дані щодо публічних фінансів корисними та цікавими для громадськості. Ми завжди раді новим колегам та друзям і запрошуємо всіх охочих до співпраці.

 

Г.П.: Яким чином події двох останніх років вплинули на Вас? Чи сприяли вони формуванню ідеї про створення громадської організації?

Н.К.: Звичайно, процеси, що відбуваються в українському суспільстві, відображаються на кожному з нас. Тепер більше усвідомлюєш необхідність бути одночасно і діяльним, і відповідальним. Тобто «хочеш результат – маєш діяти, діючи – думай про результат». Сьогодні люди не страшаться ставити перед собою амбітні цілі і готові об’єднуватися заради їхнього досягнення. Наша ініціатива виникла саме з розуміння потреби багатьох українців з високим рівнем громадянської свідомості брати участь у побудові України такою, якою ми мріємо її бачити.

 Г.П.: Чи пам’ятаєте Ви як проходив процес реєстрації? Чи виникали якісь проблеми з цим?

Н.К.: Формальна процедура реєстрації громадської організації проходила досить легко. Своїм досвідом з цього приводу ми поділилися на сторінці ГО “МАЄ БУТИ” – візуалізували стадії процесу у вигляді короткої інструкції, як створити громадське об’єднання в Україні:

Як створити НУО в Україні


Суттєвих проблем з процедурою реєстрації у нас не було, за винятком прикрого випадку, коли відповідальний працівник районного відділу юстиції некоректно вніс дані до реєстру. Ми вже п’ять місяців вимагаємо виправити цю помилку райвідділу.

Крім законодавчо передбаченої реєстрації в Україні, ми ще пройшли процедуру отримання міжнародного duns number (міжнародний реєстраційний номер, аналог українського ЄДРПОУ, – авт.) та маємо досвід з реєстрації офіційного порталу публічних фінансів України www.e-data.gov.ua на міжнародному ресурсі DataPortals.org, який володіє найбільш повним списком відкритих інформаційних порталів у світі.

 Г.П.: На чому сьогодні спеціалізується ГО “МАЄ БУТИ”? Яким є Ваш основний напрям діяльності?

Н.К.: Зараз 99% наших зусиль спрямовано на проект “Є-data”.

 Г.П.: Як саме ви залучені в проект “Є-data”?

Н.К.: Ми є учасниками міжвідомчої групи цього проекту при Міністерстві фінансів України. Ми також є певною інформаційною платформою. Зі свого боку, ми беремо у них базу для здійснення аналізу і для популяризації відкритих публічних фінансів для збільшення прозорості державної влади.

 Г.П.: Для кого цей інструмент?

Н.К.: «Є-data» корисна державним службовцям як інструмент для роботи. Громадськість може аналізувати публічні фінанси. Проект пропагує ідею можливості і корисності такого нагляду і контролю.

Портал цікавий як інструмент контролю за публічними коштами. У нас є приклади як люди в регіонах можуть робити корисні висновки з того, що є на порталі. Наприклад, наш колега з Кривого Рогу аналізує витрати криворізького відділу освіти. Він робить аналіз того, скільки коштів витрачено, на що саме вони витрачені тощо. З допомогою “Є-дата” аналіз можна робити детальний, конкретний.

 

Портал #Єdata відкриває інформацію, користь якої важко переоцінити. Готова база для розслідування: в Кривому Розі 51% ви…

Опубліковано МАЄ БУТИ 21 січня 2016 р.

 

Г.П.: Як працює “Є-data”? В чому специфіка цього інструменту?

Н.К.: «Є-data» публікує щоденні транзакції казначейства. Все, що пройшло через казначейство, проходить через цю систему. Кожна людина, відповідно, може побачити як рухаються державні кошти. Якщо цікавить якась державна інституція, і ми знаємо її ЄДРПОУ, ми можемо знайти інформацію про неї, і, використовуючи пошукову систему, за період з 15 вересня ми бачимо всі кошти цієї інституції, які пройшли через казначейство.

Проте на «Є-data» показані лише витрати, а для повного аналізу хотілося б бачити як витрати, так і надходження.

«Є-data» – це перший крок, який дозволяє розширити публічність державних коштів. Це — можливість для громадськості взяти у свої руки процеси, що пов’язані з публічними фінансами.

 Г.П.: Чому громадська діяльність зацікавила вас? Чому ви обрали наразі роботу з порталом «Є-data» головним напрямком роботи організації?

Н.К.: Громадською діяльністю можна займатися тільки з внутрішньої мотивації. Коли люди об’єднуються зі свого власного бажання, їхня взаємодія сильна і щира. Для мене важлива така емоційна віддача. Ти працюєш не на когось, а для всіх – що відчутно, коли результат твоєї роботи підтримують та поширюють сотні людей.

Ми створили ГО «МАЄ БУТИ» з ідеєю поєднання у людині творчості та професійного розвитку. Ініціатива «Є-data» стала для нас пріоритетною саме тому, що в ній можна проявити себе і творчо, і професійно, адже «Є-data» – це проект на перетині інформаційних технологій, економіки, менеджменту, соціології та інших сфер. Ідея використання відкритих даних як інструмента громадського контролю влади почала оформлюватися в України нещодавно – і роботи для громадських активістів багато. Широке поле діяльності і гідна мета – це те, що нас приваблює в «Є-data».

 Яким може бути ваше побажання, меседж, для суспільства?

Н.К.: Не бути байдужим.

Спілкувався Олександр Ярощук


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині