“Наш вибір”: українці Польщі крізь 2 Майдани

Саме від ангажування в події Помаранчевої революції можна говорити про роботу фонду «Наш Вибір» („Nasz Wybór”), який спочатку існував як ініціатива друзів – українців і поляків, що творили середовище ...

Додано:
Prostir.Ua

Наш Вибір. Польща

Prostir.Ua

Саме від ангажування в події Помаранчевої революції можна говорити про роботу фонду «Наш Вибір» („Nasz Wybór”), який спочатку існував як ініціатива друзів – українців і поляків, що творили середовище польсько-української взаємодії. Як розвивалась робота Фонду у період міжмайдання, що входить до кола завдань та інтересів Фонду сьогодні – у розмові з Дариною Попіль, менеджеркою Фонду.

Розкажіть детальніше діяльність фонду “Наш вибір”

Свою основну діяльність громадська ініціатива, що спочатку називалась «Наш Вибір-Україна»скерувала на різносторонню допомогу громадянам України, які проживають на території Польщі. До 2009 року «Наш Вибір» функціонував як громадська ініціатива, яка протягом 5 років провадила активну громадську діяльність. До прикладу, фонд став співзасновникам Центру Привітання у Варшаві, що підтримував мігрантів із різних етнічних груп, різної статі і віку, надаючи їм юридичну допомогу, організовуючи культурні та освітні заходи, фонд також провів низку інформаційних зустрічей для мігрантів, наприклад, з поліцією, урядовими працівниками. Проаналізувавши результати таких зустрічей, засновники фонду дійшли висновку, що найбільша проблема серед українських мігрантів – брак необхідної для життя та розвитку у Польщі інформації, отже коли у 2009 році вдалось офіційно зареєструвати фонд «Наш Вибір», першою ідеєю, що виникла, було створення газети для українських мігрантів у Польщі.

Першим великим проектом Фонду «Наш вибір» було видання щомісячної газети «Наш вибір» українською мовою та створення порталу naszwybir.pl польською і українською мовою, які існують дотепер. До цього моменту видано вже 33 номери. Мирослава Керик – президент фонду «Наш вибір» розказує, що зараз важко вже пригадати чому для фонду та газети обрали саме таку назву, мовляв тоді був просто цілий фонтан ідей, з яких назва «Наш Вибір», вихопилась якось сама по собі. Щодо інформаційного порталу, то окрім інформації, яка дублюється у паперовому варіанті, є багато інформації іншого типу, вже більш скерованої до активних користувачів Інтернету. Щодня портал оновлюється, подаються важливі новини, фотофакти, публікації про актуальні події, а також анонси подій, що можуть зацікавити українців у Польщі.

«Наш Вибір» організовує регулярні тематичні зустрічі із читачами, в першу чергу, щоб моніторити, які є інформаційні потреби в українців у Польщі, які теми є найбільш актуальними. Також часто такі зустрічі присвячуються приближенню української культури полякам.

У створенні порталу і газети бере участь команда, яка складається з 30 осіб. Багато з хто з журналістів працюють також у інших медіа в Польщі: газеті для української меншини в Польщі «Наше слово» чи в українській редакції Польського радіо.

На початку жовтня 2014 року відбулася важлива подія для фонду «Наш Вибір»: уряд міста Варшава виділив приміщення для створення Українського дому у Варшаві, адміністратором якого є фонд «Наш Вибір». Український дім у Варшаві знаходиться за адресою вул. Заменхофа, 1. Отже, віднедавна на Заменгофа 1 ще активніше ніж раніше фонд ініціює різноманітні зустрічі, події, заняття.

Розкажіть про сам  Український Дім

Ідея Українського Дому виникла в декількох українських середовищах і спільнотах у Варшаві, за сприянням міста вдалось офіційно зайнятись оформленням та адмініструванням Дому фондові «Наш Вибір». Неабияку роль у заснуванні Українського Дому відіграли також Об’єднання Українців у Варшаві, Мирослава Керик (голова фонду Наш Вибір) та Ростислав Крамар (редактор українських видань у Польщі, викладач у Варшавському університеті.

Український Дім – це місце, відкрите для всіх українців, які проживають у Варшаві, для їхніх ідей та ініціатив. Тут циклічно відбуваються зустрічі Клубу Українських Жінок (щонеділі), бойового гопака, мовні курси (польська і англійська мови), юридичні поради. Існує також окрема пропозиція для дітей: від початку листопада кожних вихідних в Українському Домі Яна Сіра, педагог з багаторічним стажем, веде дитячий клуб «Рукавичка»; щотижня у стінах Українського дому проходять репетиції дитячого хору.

Окрім цього, звісно, відбуваються й інші події, нециклічного характеру: психологічні тренінги, зустрічі з письменниками та ін. У самій назві: Український Дім закладена вся суть: це частинка України у Варшаві, де кожен може прийти не тільки на зустріч, але просто попити чаю, скористатись Інтернетом та врешті-решт – просто поспілкуватись рідною мовою. Зараз активно працюємо над розвитком Дому, нещодавно завершили ремонт і хочемо зробити так, щоб Дім був відчинений щодня, для вдалого функціонування задуму потребуємо охочих помагати, а також ведемо збірку на утримання Дому, тому що, хоча місто люб’язно надало нам приміщення, робити його комфортним та затишним та утримувати його мусимо самі, сподіваємось, спільними зусиллями українців в Варшаві, дамо раду.

Розкажіть про ще одну з ваших ініціатив – Клуб українських жінок. Він діє вже рік – що саме серед його активностей?

Клуб Українських Жінок – створений для українок, які проживають чи приїздять до Варшави працювати у різних сферах. Такі жінки часто є ізольованими від соціуму у Польщі і потребують підтримки, взаємної інтеграції. Клуб користується великою популярністю і серед молодих українок, які хочуть ділитись своїми знаннями та вміннями з іншими. У клубі щотижня якась тематична зустріч: майстер-класи, зустрічі з експертами з різних галузей, вихідні екскурсії та багато іншого, що може допомогти українкам тут знайти своє місце, отримувати корисні поради та інформацію. Клуб також створив свій хор «Калина», який активно виступає і виконує дуже красиві українські пісні.

Протягом останніх років фонд «Наш Вибір» активно організовує різноманітні зустрічі, вечірки, публічні події. Основна мета таких заходів – інтеграція української культури в польське середовище, моральна, інформаційна допомога та підтримка українців у Польщі.

Ваші найкращі реалізовані ідеї-успіхи… Чим горді?

Дуже важливим є бачити, що те, що робиш – допомагає людям. Так само і з діяльністю фонду Наш Вибір, перш за все, його мета – допомагати українським мігрантам у Польщі. Найбільшою проблемою, з якою стикаються українці в Польщі – це брак інформації: у всіх, навіть елементарних справах. Саме тому успіхом користується наш проект: україномовна газета Наш Вибір та Інтернет-портал з такою ж назвою. Друкований формат газети розрахований на старшого читача, який менше користується інтернетом, портал – для молоді.

Багато уваги теж, приділяємо діткам: у минулому видавали книги для дітей (казочки 2-ма мовами: українською і польською), проводили різні заходи, свята. Тепер в Українському Домі ведеться україномовний клуб для дітлахів, де вони можуть розвивати свою творчість. Клуб Українських Жінок теж користується неабиякою популярністю.

Фонд займається дослідницькою діяльністю. «Наш Вибір» у співпраці з Інститутом Соціально-Економічної експертизи провів дослідження «Високо кваліфіковані іммігранти на польському ринку праці. Суспільне дослідження». У березні 2015 року пройшла підсумкова конференція цього проекту.

Проте, мабуть, найбільше пишаємось Українським Домом, тому що врешті є місце, де можна робити багато хороших речей для українців у Варшаві.

І власне про співпрацю з Україною. У яких напрямках Ви взаємодієте?

Останній рік найважливішою для українців у всьому світі стала підтримка України, особливо у цій складній ситуації військових дій на сході України. «Наш Вибір» активно допомагає українцям, а Український дім став місцем різноманітних збірок та суспільних акцій допомоги Україні. Організаторами таких акцій часто виступають ініціативні громадяни чи громадські ініціативи. Нам дуже приємно, що Український дім у Варшаві притягує таких людей, тому ми завжди відкриті для співпраці, якщо ідеться про допомогу Україні.

Наприклад, наприкінці 2014 року в Українському домі пройшла виставка – аукціон «Боже, Україну храни», яку організували художники та іконописці Центру досліджень української сакральної культури НаУКМА. Далі аукціон помандрував до Франції й Італії. Зібрані кошти від продажу картин видатних українських художників передано на лікування українських військових.

Взимку в Українському домі проходили збірки подарунків на Миколая для дітей воїнів АТО і героїв Майдану. Усю зиму Суспільний комітет Українська Громадянська Ініціатива у співпраці з фондом Наш Вибір збирали теплі речі та найнеобхідніше для українських військових, які перебувають в зоні АТО.

Важливою для нас є збірка коштів для переселенців у східних областях України. Кампанія PomagajUkrainie.pl триває досі. У співпраці з різними польськими організаціями ми збираємо кошти на ліки, одяг, засоби гігієни для вимушених переселенців, які проживають у Запорізькій області.

Окрім такого роду допомоги, фонд «Наш Вибір» реалізує проекти для молоді у співпраці з організаціями з України. Цікавим таким проектом, зреалізованим у 2014 році є проект «Польсько-українська співпраця для збереження локальної пам`яті». В рамках цього проекту відбулась Літня школа, присвячена пам`яті історика і соціолога Богдана Сольчаника, який трагічно загинув на київському Майдані під час Революції Гідності.. Детальніше

Так склалось, що 5 років від офіційної реєстрації фонду збіглись із річницею Помаранчевої Революції та першою річницею Революції Гідності, і фактично боротьба українського народу за свободу і світле майбутнє надалі триває. Так само і триватиме праця фонду на благо та підтримку українців, де б вони не були – в Польщі чи Україні.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще