Н.Возаловська: зараз Херсонщина – це не тільки кордон, а й обличчя України

Наталія Возаловська, голова асоціації територіальних громад Херсонської області, радниця ОДА з питань взаємодії з громадськими організаціями поділилась із Громадським Простором думками про роль ...

Херсон

Любов Єремічева

Наталія Возаловська, голова асоціації територіальних громад Херсонської області, радниця ОДА з питань взаємодії з громадськими організаціями поділилась із Громадським Простором думками про роль порубіжної Херсонщини та про настрої громадськості на межі із анексованим Кримом.

Яка зараз ситуація на Херсонщині, яка стала кордоном України з анексованим Кримом? Які проблеми?

– Настрій різний. У нас, дякувати Богу, все спокійно – ніяких провокацій немає. На контрольних пунктах в’їзду – виїзду дійсно є проблеми. Але справа в тому, що це навіть не залежить від адміністрації. По-перше, для того, щоб поставити контрольно-пропускний пункт (називається “в’їзду – виїзду” – тому що це адміністративний кордон), треба вирішити дуже багато питань – це і відведення землі, це і погодження… Тобто тут дуже багато саме цієї бюрократичної тяганини. Але пункти працюють і поки що умови тут дуже погані. Якось пристосовуються прикордонники, митники, але я думаю треба якомога швидше рухатися в цьому напрямку. Для того, щоб не було соромно перед людьми, які заїжджають в Україну. Все-таки,зараз Херсонщина – це не тільки кордон, а й обличчя України. Тому треба пришвидшити цю роботу. Дуже складно, дуже складно… Наше законодавство, нормативна база написані для мирного часу, вони не пристосовані до війни. Тому багато питань доводиться дуже довго вирішувати. Тому у нас така ситуація. Звичайно, людям складно, і прикордонникам складно, і органи влади намагаються щось зробити, а їм ще складніше, бо треба вище вирішувати.

Які настрої панують в громадськості? Як працюєте з переселенцями?

– Звичайно, люди є різні, але в основному у нас настрій саме патріотичний. Можу сказати, що Херсонщина є більш патріотичною, ніж деякі міста західної або центральної України. У нас дуже сильний волонтерський рух. У нас багато допомагають переселенцям. Чесно кажучи, я пишаюся людьми Херсонщини – через їх патріотизм.До нас приїжджали із Львівської області, з Ужгорода і казали: “Ми навіть не думали, що Херсонщина наскільки патріотична область”. Не те, що місто, а ціла область! Скільки символіки, скільки людей у вишиванках…

Пам’ятник Небесній Сотні?…

– Пам’ятник Небесній Сотні не тільки в Херсоні, ставлять і в районних центрах. Я не знаю, скільки цих ленінів залишилося, але у нас постійно знімають ці пам’ятники тоталітаризму – Леніну, Дзержинському, якщо є такі… Тому я хочу сказати, що Херсонщина дуже патріотична.

Ви особисто вірите, що все закінчиться скоро і закінчиться добре для України?

– Не вірити не можна. Звичайно, я вірю. Я знаю, які наші люди. Я знаю, що наші люди будуть при потребі, не доведи Господи, боротися за кожний сантиметр своєї землі. Але я дуже надіюся, що все-таки ми обійдемося без повномасштабної війни. Я бачу, що наше керівництво все для цього робить. Тому будемо надіятися, що все закінчиться.

А що кожен з нас може зробити для цього?

– Кожен з нас повинен робити те, що він може робити. Якщо людина має навички, вміє воювати, хай іде на схід, не може – якщо має здібності до волонтерства, хай займається волонтерством. Кожна людина має на своєму, навіть робочому, місці робити все для того, щоб було краще. Робити це не тільки для себе, робити це на майбутнє, робити це для України. Все залежить від кожного з нас. Перестанемо давати хабарі, будемо переходити вулицю у належному місці, будемо дотримуватися законодавства – все у нас стане на свої місця. Тобто все залежить від кожного з нас – від честі, від добросовісності. Патріотизм – це і є чесність, честь, добросовісність.

Фото: Kateryna Handziuk


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще