Команда ГО “Креативний простір Креденц”: молодь має бути дотична до відбудови

Робота з молоддю, наснаження її на активність та небайдужість до життя власної громади (і паралельно з тим на те, аби залишитися і реалізовуватися саме в ній) — завжди на часі — переконані в ГО ...

фокус_ЯсінянськаТГ

Громадський Простір

Робота з молоддю, наснаження її на активність та небайдужість до життя власної громади (і паралельно з тим на те, аби залишитися і реалізовуватися саме в ній) — завжди на часі — переконані в ГО “Креативний простір Креденц” на Закарпатті. Тут протягом трьох місяців втілювали проєкт “Обізнана молодь”. Одна з ключових активностей — поширення вдалих кейсів реалізації молодих людей в своїй громаді. 

За даними організаторів, у Ясінянській громаді проживає близько 3,5 тисяч молодих людей віком від 14 до 35 років. Під час опитувань та досліджень, які проводились протягом 2022-2023 років було визначено, що більшість молодих людей не знають про можливості, які існують для них у громаді з реалізації та працевлаштування, вони не відвідують сайт громади та/або не знають про його існування. Також молоді люди часто не обізнані про процеси участі для жителів громади (наприклад, бюджет участі, створену програму підтримки молоді, молодіжний простір та його можливості тощо). Часто навіть люди старші 25 років не вважають себе молоддю, бо вже мають сім’ю та дітей.  Вони найчастіше зайняті облаштуванням власного життя, не беруть участі у процесах розвитку громади та вважають громаду депресивною, часто-густо хочуть виїхати у міста або закордон в пошуках кращих умов…

Натомість громада втілює чимало заходів для підсилення участі молоді та розвитку її можливостей. Але комунікації, яку здійснює громада, недостатньо, про це свідчить низька активність у освітньо-розвиткових заходах для молоді чи використанні інструментів, які існують у громаді. 

Тому проєкт “Обізнана молодь” ставив за мету покращити обізнаність молоді про можливості участі в житті громади та надихнути на втілення власних планів. Зокрема, розповідаючи про кращі практики та ініціативи, які заснувала місцева молодь та ВПО та проводячи живі неформальні зустрічі з молоддю —  у молодіжному просторі та у закладах освіти, у формі квартирників та тихих вечірок. Тут успішні молоді люди розповідають свої історії, мотивуючи однолітків реалізовуватися в громаді.

Світлана Джунжик, керівниця ГО “Креативний простір Креденц“, розповіла Громадському Простору про актуальність роботи з молоддю на місцях, зокрема в контексті повоєнної відбудови, та поділилася досвідом реалізації проєкту “Обізнана молодь”. 

Світлана_Джунжик

Менторську та фінансову підтримку організація отримала в рамках проєкту “Інституційний розвиток громадських організацій в громадах України”, що реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED). 

Аби надихати залишатися — позитивні кейси самореалізації молоді у громаді

Загалом наша організація молодіжна — три роки тому ми створили молодіжний простір. Зараз він діє більше як молодіжний центр. Надаємо послуги молодіжної роботи в громаді. Мабуть, ми єдині, хто так системно діє в цьому напрямку, бо працюємо з молоддю, з владою, з закладами освіти, з бізнесом і намагаємося налаштувати цю роботу в інтересах молоді. 

404603552_1798717147216088_82879448691135556_n

Проблема в тому, що у нас досить невелика громада — офіційно чотири села, але це гірські села, вони знаходяться досить далеко одне від одного і дуже тяжко з комунікаціями, дуже важко спілкуватися з людьми. Немає стабільного мобільного зв’язку в певних районах, не всюди добре ловить інтернет, немає локальних газети, радіо, телебачення. Хіба що ловить пару радіохвиль. Єдиним більш-менш інформаційним джерелом є офіційна сторінка селищної ради, але люди не часто відстежують її. 

Якщо говорити про молодь, то селищна рада не веде комунікацій в соціальних мережах, в Youtube всього кілька відео. Тому ми хотіли деякою мірою заповнити цю прогалину і провести протягом проєкту таку інформаційну кампанію про те, які є способи доступу до інформації для молоді. У нас є Інстаграм, налагоджена комунікація з молоддю. На цих сторінках ми писали і досліджували частково, де молоді зручно, що їм подобається, які вони використовують соцмережі,  канали, найдоступніші та найзручніші для них та виявляли, де і як краще комунікувати. Ми створили сайт, де почали і будемо продовжувати писати — тут молодь може дізнатися про різні можливості, новини тощо. Ми прагнули створити сайт, яким буде зручно користуватися молоді, особливо зі смартфона, який буде виглядати стильно та молодіжно та зможе стати суттєвою інформаційною підтримкою.

404852021_917193536678252_4461315468388680267_n

Паралельно з цим ми публікували інформацію про різні можливості для молоді. Це вже була інформаційна кампанія — 12 постів про можливості, про інструменти участі молоді. Зокрема, йшлося про молодіжні ради — що таке молодіжна рада, створили оголошення для претендентів у молодіжну раду, якби хтось хотів долучитися. Декілька людей подали свої заявки. Тобто ми описували різні інструменти участі молоді, і паралельно до таких постів, ми ще написали 12 успішних історій молодих людей, які реалізують себе в громаді — це люди, які не виїхали, а живуть тут і щось роблять. Йдеться про позитивні кейси самореалізації молоді, які мали на меті надихнути аудиторію проєкту на втілення власних ідей. Це підприємці, активісти… Це захоплюючі історії, бо люди дійсно класні.

Паралельно ми проводили живі зустрічі з молоддю, обговорювали, досліджували, пили чай. Це були такі затишні зустрічі, на яких ми знайомилися.

404507434_755412936042664_3909360336447811540_n

На зустрічі приходили молоді люди та герої наших історій. Ми спілкувалися про їхній досвід, ділилися чим хто займається, як прийшли до цієї ідеї тощо. Серед гостей — люди від бізнесу (зокрема сфера краси), був музикант — викладач, який має гурт, говорили про авторську музику, був також місцевий параолімпієць… Тобто ми намагалися обирати людей з дуже різних сфер… Додаткова ціль зустрічей — показати приклади того, що молодь може реалізовувати себе в громаді також. На жаль, люди дійсно виїжджають і бачать це єдиним шляхом для самореалізації. 

Ми показували, що є альтернатива — бо це молоді люди, не “динозаври”, їм по 23, максимум 30 років. Хтось має родину, хтось ще ні. Є дівчина, яка вирощує вдома цибулю і продає її в локальних магазинах. Є людина, яка має маленьке сільське домашнє господарство, людина зі спорту, гірські гіди, тренери… 

404628175_1123216632178333_5970040386331451833_n

Такі історії з фото, з інтерв’ю користувалися найбільшою популярністю, люди на них дуже реагували.  

405246703_360628946685067_6115321357213745319_n

Ми також провели три тренінги для молоді “Використай свої можливості”, на яких були презентовані  можливості та інструменти самореалізації, навчання з написання проєктних заявок та пошуку інших ресурсів для втілення власних ідей. 

Було затишшя — і тепер ми все намагаємося розворушити

Відгук від молоді на наш проєкт був. Ми бачили це і на живих зустрічах, коли вони активно спілкувалися один з одним. І ці герої, про яких ми писали, між собою почали спілкуватися. У нас утворилася невелика спільнота. Ми також ходили в школи і зустрічалися там з молоддю. Їм це цікаво.

404982142_3190510757912551_3760415128937122502_n

З інструментами участі молоді довелося дещо складніше. Наприклад, ми розповідаємо їм про петиції, про те, що ми можемо їх робити, але це не практикується… Все насправді ще попереду — ця робота з використання інструментів, комунікації, взаємодії. 

Ми також запитували про те, чому люди малоактивні. Зазвичай, їхня відповідь звучала як: “Нас не чують, нас не слухають”. Тобто начебто бувають цікаві ініціативи — зокрема, в школі, для старшокласників, де діти накидають в скриньки пропозиції. Умовно кажучи, хтось хоче розмалювати школу. Але це не реалізовується, це навіть не обговорюється:  ви хочете розмалювати школу, це ось скільки коштує, треба шукати можливості. Є ж дуже багато проєктів, які вони можуть подати, можуть залучити нас, але це навіть не обговорювалося. Просто збір, скринька — і забуто.

За три місяці проєкту багато не встигнеш. Але ми вже діємо як молодіжна спільнота, як активна молодь це доносимо. Ми брали участь в написанні молодіжної програми і зараз працюємо над тим, щоб ця програма реалізовувалась так, як ми її писали, з тими напрямками. Ми її розробляли з управлінням освіти. Хочемо чути, що молодь — це не тільки та, що в школі. Молодь — це і старші люди… Це все ще молодь, їх треба чути, вони класні, вони в нас є. Їх дуже важко зібрати, бо якесь таке дозвілля — це все відсутнє. Зараз війна, це зрозуміло, але ці речі були відсутні й до того, і до пандемії також. В цьому плані було затишшя і тепер ми це все намагаємося розворушити.

photo1703584017

Чи далі буде…

Цю діяльність ми продовжуємо. Зараз ми вступаємо у фазу реалізації — в нашому молодіжному центрі буде великий проєкт з реалізації молодіжної програмної діяльності. Там знову буде комунікаційник і ми будемо продовжувати писати про актуальне для молоді. Я думаю, що ми будемо продовжувати розповідати позитивні історії і будемо працювати над втіленнями справді тих інструментів, про які ми писали для того, щоб вони реально створилися. Тому що молодіжної ради немає, і ми шукаємо для цього актив, щоб ми або селищна рада не були самі в цьому процесі. Хочеться, щоб це була проактивна молодь, яка готова брати участь у тому, щоб захищати свої інтереси. І ми над цим будемо далі працювати, будемо говорити, втілювати.

photo_5226874413985682612_y

Цей інформаційний проєкт був підсилюючий для нашої діяльності — ми могли створити старт. Тому що в багатьох інших наших ініціативах ми не могли зробити сайт, а він нам потрібен. У нас є спеціаліст, який допоможе нам цей сайт підтримувати. Ми зможемо його розвивати, внести календар, будемо писати й далі про успішні кейси. Якщо є громадська організація чи молодіжна ініціатива, яка хоче діяти з нами, то ми пропонуємо дружити.

Ми є така платформа, інформаційний майданчик, і фізичний також, і кадровий. В нас є декілька людей, які будуть працювати як молодіжні працівники, це їхня основна лінія роботи.

Чому важливо працювати з молоддю в контексті повоєнної відбудови

Важливо працювати з молоддю, бо моя улюблена фраза: “Молодь — це не майбутнє, молодь — це теперішнє!”. Вони вже є, ми вже є — я теж іще молодь.

404571441_877933440734063_5452436086438870704_n

Я розумію, що молодь дуже мобільна. Але це значить, що маленькі села втрачають свою молодь, бо молодь дуже легко їде і зазвичай часто не повертається. Ось чому громадам варто працювати з молоддю. Я просто вірю в те, що комфортне середовище притягує класних людей, які продовжать в ньому працювати. І молодь має долучитися до того, щоб створювати це комфортне середовище.

419759966_1129534214844912_1569412879612127202_n

Міста, які постраждали, мають відбудовуватися, молоді жити в цих містах — вони мають бути комфортними, молодь має бути дотична до їхньої відбудови. Кажуть: поки ти не повоюєш чи не поволонтериш, ти не зрозумієш ціну незалежної держави, ціну миру, ціну спокійного сну… І про відбудову і створення комфортного середовища навколо себе — молодь треба долучати, бо часто вона приносить сміливі, креативні, прогресивні ідеї. І по-друге — це потужна сила та енергія. 

Фото: з архіву ГО “Креативний простір Креденц”


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест

Меморіал: створення нової культури пам’яті, віддаленої від радянщини

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова