Кшиштоф Становські: Реформи треба проводити швидко

У Любліні триває Конгрес Ініціатив Східної Європи. Кшиштоф Становські, Президент Фонду міжнародної солідарності/ Prezes Fundacji Solidarności Miedzynarodowej, модератор сьогоднішньої дискусії "Процес ...

Кшиштоф Становскі

Галина Жовтко

У Любліні триває Конгрес Ініціатив Східної Європи. Кшиштоф Становські, Президент Фонду міжнародної солідарності/ Prezes Fundacji Solidarności Miedzynarodowej, модератор сьогоднішньої дискусії “Процес європейської інтеграції країн Східного партнерства та ЄС: проблеми та перспективи” в інтерв’ю для Koło Aktywności-Polska&Ukraina розповів, на що варто звернути увагу Україні, впроваджуючи реформи.

На що Україні варто звернути увагу, впроваджуючи реформи? 

Кшиштоф Становські: “Перше, реформи треба робити швидко. Перша реформа економічна в Польщі була зроблена за 90 днів, після створення уряду. Реформа місцевого самоврядування, пакет законів парламенту – прийняли його за 180 днів після оформлення уряду. Чим пізніше, тим це буде важче.

Друге, не можна просто робити імпорт реформ. Дуже важливо, щоб з одного боку брати добрий приклад, і тут польський приклад – це є чудовий приклад у світі. З іншого боку, це ж не Польща. Це інша країна. Це трохи інші люди – не кращі, ні.. просто інші люди. І треба це застосувати. Це буде важко зробити, тому що рішення злежить від кількості громад – сьогодні їх 15 тисяч, а є такі громади в Україні, де є 500 людей. А не може бути бюджету для 500 людей, і це без реальних змін.

І останнє, ми розуміємо, що, на жаль, в Криму не буде виборів. Польща посилає спостерігачів, але цього разу їх не буде в Криму. Та це є реальний вибір. І громадянське суспільство, і уряд, і політики – вони повинні це розуміти, що це є реальний вибір.

Якщо люди не будуть готові вибирати Європу…це ваше життя. Ми не можемо вас заставити, змусити до інших виборів. І це також дуже важливо, щоб це зрозуміти – ми можемо допомагати, але вибір має робити Україна, українці”.

Стосунки України та Росії у майбутньому? 

Кшиштоф Становські: “Не треба про це переживати. Останні 400 років національним героєм у Польщі можна було стати двома шляхами. Перший – це вбивати сусідів, а другий – це бути вбитим сусідом. Сьогодні ми маємо розумні стосунки з Україною, з українцями, ми маємо розумні стосунки із німцями. Ми не є заручниками історії. Ми можемо це змінити, але це також вимагає часу.

Для них (авт. – росіян) це також дуже важко. Перші 10 років – це найважче. Чесно кажучи, ви втратили 25 років. Це не критика, але ви реально втратили 25 років”.
__________________________________

У Любліні (Польща) проходить Конгрес Ініціатив Східної Європи, участь в якому беруть 700 осіб з 17 країн (Східного партнерства, Європейського Союзу) – діячі мистецтва, менеджери та аніматори культури, представники міністерств, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, наукових кіл та засобів масової інформації. Про інші теми та меседжі Конгресу дізнавайтеся на сторінці Koło Aktywności-Polska&Ukraina

Джерело : Koło Aktywności-Polska&Ukraina


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині