Конкуренція за гуманітарну допомогу призводить до “соціальної інвалідності” ВПО

12 листопада громадські діячі презентували результати моніторингу 5 модульних містечок для переселенців в Дніпродзержинську, Дніпропетровську, Павлограді, Запоріжжі та Нікополі. Загалом в Україні є 7 ...

ВПО

Громадський Простір

12 листопада громадські діячі презентували результати моніторингу 5 модульних містечок для переселенців в Дніпродзержинську, Дніпропетровську, Павлограді, Запоріжжі та Нікополі. Загалом в Україні є 7 модульних містечок, найбільші з них у Павлограді – на 640 осіб та Запоріжжі – на 544.

Участь у моніторинговому візиті взяли представники Ресурсного Центру для допомоги вимушеним переселенцям, Центру зайнятості вільних людей, БФ «Право на захист» і Данської ради у справах біженців в Україні. Представлені результати щодо умов проживання та соціального зрізу аудиторії є початком дослідження стану місць компактного проживання переселенців в Україні.

МКП-2

Згідно із результатами дослідження, середній рівень заповненості модульних містечок сягає 68%.

“Ми дослідили, що більшість людей, які проживають в цих модульних містечках, загалом задоволені тими умовами, в яких вони проживають на даному етапі, оскільки вони не можуть повернутися до своїх домівок. Більшість людей в найближчому майбутньому не зможуть туди повернутися. Чому? Тому що, наприклад, 52% респондентів заявили про те, що співвідношення заробітної плати, яку вони отримують, та оренди на житло не дозволяє їм виселитися з цих модульних містечок і самостійно орендувати житло. 10% заявили про те, що їхнє житло повністю зруйноване і 12% сказали, що вони бояться повертатися назад додому, тому що на їхніх територіях зараз знаходяться так звані “ДНР” та “ЛНР”. А 20% просто не хочуть повертатися на ті території, де зараз проводяться бойові дії. Більшість людей, а саме 60-70%, які проживають в модульних містечках, заявили, що якоїсь дискримінації з боку місцевих жителів чи державних органів вони на собі не відчули і більш менш адаптувалися до того місця, де вони проживають. Команда Ресурсного Центру вважає, що наразі ті програми, які пропонують міжнародні організації щодо переселення осіб і оплати їм оренди на певний строк не будуть ефективними, тому що при анкетуванні усіх переселенців, з якими ми безпосередньо мали контакт, вони чесно нам заявили про те, що навіть якщо півроку їм будуть винаймати житло, то після спливу цього строку вони не зможуть самостійно далі себе забезпечувати, а також забезпечувати свої сім’ї, - представив результати Ігор Мороз, аналітик Ресурсного Центру для допомоги вимушеним переселенцям.

МКП-3

Як показало опитування, більша частина тих, хто проживає в МКП відносяться до соціально незахищених верств населення. За словами Ольги Івкіної, координаторки контактного центру Ресурсного Центру для допомоги вимушеним переселенцям, дане дослідження мало показати, чи є МКП та модульні містечка тим фактором, який спричиняє так зване явище “соціальної інвалідності”.

“Є підстави вважати, після цього візиту і дослідження, що фактором, який спричиняє це явище – є конкуренція за гуманітарну допомогу, яка, на жаль, іноді виникає в цьому середовищі. Це торкається тих людей, які були завжди малозабезпечені, і в час переїзду гуманітарна допомога часто була умовою виживання для таких людей. Але з того часу для більшості людей вже пройшов певний період і це мало дозволити адаптуватися, шукати роботу, переоформити виплати і трохи ставати самим на ноги. Але те, що ця допомога продовжує надаватися і її не вистачає – спричиняє явище певного дефіциту такої допомоги. Важливо дуже розуміти, що в цих місцях компактного поселення є люди, які залучені до цього явища конкуренції, а є люди, які до цього не залучені,” – розповіла координаторка та наголосила на тому, що дуже важливо розробити нові принципи надання гуманітарної допомоги.

Такими принципами могли б бути: адресна допомога на засадах кейс-менеджменту замість точкової роздачі матеріальних благ; допомога, націлена на довгострокову перспективу замість матеріальних речей повсякденного вжитку.

Інфографіка_модульні містечка_РЦ

17 грудня відбудеться круглий стіл, який має на меті ініціювати розробку та впровадження державної стратегії роботи з місцями компактного проживання ВПО, допомоги в інтеграції і працевлаштуванні, та стратегії роботи з вразливими групами населення (контакти: [email protected]). 

Фото - Ресурсний Центр для допомоги вимушеним переселенцям


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще