Індекс свободи медіа у країнах Східного партнерства

За даними пілотного Індексу свободи медіа, Україна опинилась на четвертому місці серед усіх країн Східного партнерства, випередивши лише Азербайджан та Білорусь. Лідерами у рейтингу стали – Грузія, ...

Індекс свободи медіа у країнах Східного партнерства

Галина Жовтко

За даними пілотного Індексу свободи медіа, Україна опинилась на четвертому місці серед усіх країн Східного партнерства, випередивши лише Азербайджан та Білорусь. Лідерами у рейтингу стали – Грузія, Молдова та Вірменія.

Сьогодні у Києві МГО «Інтерньюз-Україна» та її партнери презентували у рамках проекту «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства» дві ініціативи – Індекс свободи ЗМІ у шести країнах Східного партнерства та сайт “Eastern Partnership Media Freedom Watch”.

Сам проект «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства», який був створений в рамках роботи Форуму Громадянського суспільства Східного партнерства, ставить собі за мету захист свободи медіа в країнах Східного Партнерства.

Андрій Кулаков, програмний директор МГО «Інтерньюз-Україна», розповів, що медіа-підгрупа Форуму задалась ціллю створити консолідуючий продукт, який би віддзеркалював те, як країни Східного партнерства борються за права журналістів та яким чином вони реформують медіа-сферу і наближають її до європейських стандартів. Партнерами цього проекту стали організації, які брали участь у роботі медіа-підгрупи: Союз журналістів «Єні Несіл» з Азербайджану, Єреванський прес-клуб з Вірменії, Асоціація «Зелена Хвиля» з Грузії, Центр незалежної журналістики з Молдови та партнери з Білорусі. Як повідомив Андрій Кулаков, координацію проекту здійснюватиме МГО «Інтерньюз-Україна».

В рамках проекту планується: заснувати мережу медійних організацій серед країн Східного Партнерства, розробити веб-ресурс “Eastern Partnership Media Freedom Watch”, інформувати міжнародну спільноту щодо стану дотримання свободи ЗМІ та прав журналістів, здійснити експертну роботу щодо больових точок в сфері свободи медіа у країнах СхП та розробити рекомендації для кожної країни. Окрім того, щоквартально будуть проводитись презентації замірів Індексу свободи медіа країн СхП. 

Борис Навасардян, президент Єреванського прес-клубу, відзначив, що охопити специфічні ситуації у сфері медіа різних країн світу з різними контекстами, дуже складно. Саме тому, щоб показати проблеми лише нашого регіону, і був затіяний Індекс для 6 країн СхП.

Використана методологія враховує специфіку наших країн – це серія критеріїв, які виражаються у формі питань. Експерти проставляють бали за цими критеріями. Над створенням пілотного Індексу свободи медіа у шести країнах Східного партнерства працювало 60 експертів у медіа-сфері.

Борис Навасардян про проблеми у здійсненні дослідження сфери медіа:

За результатами пілотного індексу, аутсайдерами є Білорусь та Азербайджан. Лідер – Грузія, далі йде Молдова, Вірменія та Україна. Індекс має чотири складових – блоки «Політика», «Практика», «Телерадіомовлення» та «Інтернет та нові медіа».

У загальному Індексі свободи медіа Україна набрала 797 балів, тоді коли Грузія – 1222, Молдова – 1108, Вірменія – 912. Детальніше тут.

Окрім того, було представлено сайт “Eastern Partnership Media Freedom Watch”, який повідомлятиме про тенденції у сфері свободи медіа країн СхП.

За словами головного редактора сайту Анатолія Марциновського, наразі головними «ньюзмейкерами» є Азербайджан, Білорусь та Україна, найрезонансніші події приходять саме з цих країн: «Ситуація зі свободи медіа в Білорусі та Азербайджані нагадує виверження вулкану… який накрив лавою майже усе, є лише окремі острівці живого. Щодо України, то тут відбуваються такі активні викиди лави… і чим це все закінчиться – поки що ми не знаємо».

Сайт mediafreedomwatch.org має стати містком між журналістським співтовариством, неурядовими медіа-організаціями країн СхП та західними структурами, які займаються питаннями свободи слова.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще