ІІІ Форум з оргрозвитку: Якщо не запрацюють демократичні інструменти, то люди візьмуть владу у свої руки

У Києві відбувся ІІІ Форум з організаційного розвитку, який зібрав понад 800 представників громадянського суспільства. Тема цьогорічного Форуму - «Культура миру: як громадські організації можуть ...

Форум

Галина Жовтко

У Києві відбувся ІІІ Форум з організаційного розвитку, який зібрав понад 800 представників громадянського суспільства. Тема цьогорічного Форуму – «Культура миру: як громадські організації можуть розвинути свої спроможності діалогу та лідерства змін для розбудови і утвердження культури миру в Україні».

Томбінський

Як змінились цінності суспільства, у чому полягає унікальність волонтерського руху в Україні та що чекає громадянське суспільство у майбутньому – обговорювали учасники подіумної дискусії ІІІ Форуму Організаційного розвитку – Богдан Гаврилишин, Валерій Пекар, Лариса Денисенко, Євген Бистрицький та Євген Глібовицький.

Форум з оргрозвитку

Цінності

Основним показником здоровості суспільства можна вважати те, що справедливість та інтереси людини були поставлені вище за матеріальні блага. За рік в Україні у різних містах проявилась нова парадигма – на спільну працю, на злагоду та спільне благо. Загальною практикою стосунків почали ставати такі цінності як гідність, справедливість та чесність.

“Саме активна позиція суспільства…суспільства громадянського, що розвивається, допомогли нам, українцям, зрештою втілити одне з прав із Всесвітньої декларації з прав людини – право на протест. Власне, завдяки цьому праву, завдяки свободі мирних зібрань, ми, зрештою, є єдиною країною у 21 сторіччі, країною Європи, котра подолала і знищила узурпацію влади. Ми побороли узурпацію влади. Тут постає ще один момент – узурпація влади… я можу порівняти це явище з герпесом – коли він одного разу трапляється, то треба стежити, щоб він не активізувався повторно. І саме громадянське суспільство працює як терапевт”, – Лариса Денисенко.

Волонтерство та відповідальність

Україна – це країна, яка знає, що таке волонтерство. Майдан та післямайданний період показали, наскільки потужним у нас є волонтерський рух. Волонтерство – це відповідальність, яку бере на себе суспільство, розуміючи, що державні інститути провалюються з цим. На думку учасників дискусії, такий потужний волонтерський рух у країні буде тривати доти, доки держава не продемонструє, що їй можна довіряти.

Реформи та громадянське суспільство

“У часи змін політична еліта завжди відстає від суспільства. Вони гальмують та не здатні відповісти на запити суспільства. Активна частина громадянського суспільства вже живе 2015 роком, певні люди при владі живуть ще червнем 2014 року, а ще певні – 2013…Влада відстає… Тому, так само як ми знали, що покладаємося тільки на себе на Майдані, ми знаємо це зараз…саме тому, ми більше сил витрачаємо на те, щоб допомогти фронту або…щоб самим побудувати команди реформ, ніж на те, щоб вимагати того від влади. Є європейський шлях – коли спочатку все суспільство стає сильнішим протягом багатьох століть, а потім ця зрілість суспільства перетворюється на зрілість політичної системи. Це європейський шлях внутрішнього розвитку. Є азійський шлях – коли суспільство залишається недорозвиненим, а держава через якість причини стає осередком модернізації. Це Японія, Південна Корея, Сингапур… Ми маємо в Україні ані те, ані інше. Я дуже не люблю шукання третього шляху ..ми маємо в цілому недорозвинене суспільство, в цілому недорозвинену у державі політичну еліту…що ми маємо – активне громадянське суспільство…”, – Валерій Пекар.

“Коли ми говоримо про реформи, то я дуже скептично дивлюся на це, бо в нас немає чіткої візії – якої ми України хочемо“, – Богдан Гаврилишин. На його думку, повна політична свобода, певний рівень економічного добробуту для цілого населення населення та соціальна справедливість є ключовими характеристиками того, якою має бути Україна.

Прогнози щодо громадянського суспільства 2015

Як вважає Валерій Пекар, за рік громадянське суспільство перестане доробляти за владою її роботу та почне робити її замість влади. Волонтерське суспільство почне створювати нові інституції влади, які самі будуть брати на себе цю роботу. Відбудеться “інституалізація громадянського суспільства” у різних сферах. На думку експерта, першим прикладом такої суспільної інституції є армія (з новими соціальними відносинами), яка, на відміну від старої армії, здатна протистояти російській агресії.

Після впровадження конституційної реформи, уже наприкінці 2015 року в Україні будуть трохи інші правила конституційної гри – децентралізація влади. Як вважає Лариса Денисенко, важливо, щоб відбулось тотальне очищення судової системи, а саме перезапуск та становлення нових кадрів на таку роботу як суддівство. Якщо не запрацюють демократичні інструменти, то люди безпосередньо будуть брати владу у свої руки.

Форум

______________________________________

Меседжі донорів громадянському суспільству

“Україна перейшла через трагічний період минулого року, і ще переживає. Тема цього форуму – як будувати культуру миру. Треба починати від себе, від кожного з нас…ми не маємо допустити, щоб ненависть заволоділа нами. Прийде життя після конфлікту. І сьогодні ця розбудова (культури миру – авт.)- це фундамент для майбутньої системи… З боку Європейського союзу ми також намагаємося надати допомогу через відкриття нових програм на фінансування громадянського суспільства в Україні на суму 10 млн євро…”
Ян Томбінський, голова представництва Європейського Союзу в Україні

“Швеція підтримує ті реформи, які будуть проводитись в Україні. І ми віримо, що ви – громадянське суспільство є рушійною силою для зміни. Швеція надає щорічну підтримку для громадянського суспільства. Так, цього року Швеція надала допомогу у 5 мільйонів євро для НУО. Я впевнений, що представники українського громадянського суспільства будуть моніторити дії уряду та будуть провідними діячами щодо змін в Україні….”
Андреас фон Бекерат, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні

“Я нещодавно відвідував постраждалі території сходу України, і бачив своїми очима до чого призвела ця трагедія. Але моє перше враження – це неймовірна солідарність українців. Я став свідком того, що люди віддавали свої зарплати, щоб допомогти українській армії… Мої спостереження такі, що ту солідарність, яку продемонстрував український народ не можна забрати у нього…”
Ніл Вокер, Координатор системи ООН в Україні та Постійний Представник ПРООН в Україні

“Масовий рух самоорганізації почався із Майдану, і продовжується до сьогодні. І це не можна було передбачити. І я відверто можу сказати, що для нас це перший хороший урок думання над тим – а що далі? А як далі буде розвиватися громадська активність? По-перше, що ми зараз бачимо – нагальна необхідність реформ. … Представники аналітичних організацій, наші експерти зараз, склали стратегічні дорадчі ради, які уже 6-7 місяців працюють разом із міністерствами, готуючи реформи… Після Майдану ми бачимо масовий волонтерський рух. Фантастично масовий… без їх допомоги був би хаос. Вони допомагають зараз вирішувати ті складні завдання, що виникли перед суспільством. Те, що вони роблять, має одну відмінність, про яку треба сказати – те, що роблять волонтери напряму пов’язано з реформуванням країни. Волонтери опосередковують стосунки влади й інших громадян. Якщо ми з вами масово не включимося в цей процес, то ми не зможемо змінити країну… Ми (Фонд Відродження – авт.) в цьому році витрачаємо 10 мільйонів доларів, із них – 4 мільйони йде на реформи”.
Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»
____________________________________

Проект Резолюції Форуму з організаційного розвитку
____________________________________

Довідково:

Форум – це найбільша національна платформа для навчання, спілкування та обміну досвідом у сфері організаційного розвитку благодійних та громадських організацій. Адміністратором Форуму є українська громадська організація ІСАР «Єднання», але до проведення події залучається велика кількість донорів та партнерів: Американське агентство міжнародного розвитку (USAID), Шведське агентство міжнародного розвитку (Sida), Програма розвитку ООН в Україні, Представництво ЄС в Україні, Посольство королівства Нідерландів, Фонд Ч.С. Мотта, Міжнародний фонд «Відродження» та багато інших.

Учасники Форуму – це представники українських благодійних та громадських організацій, органів державної та місцевої влади, бізнес-компаній та донорських організацій – усі, кого цікавить тема, як неурядовому сектору України стати сильнішим, професійнішим та впливовішим.

Формат Форуму – багато локацій, де відбувається багато подій. Це як традиційні майстер-класи, «круглі столи» й дебати, так і унікальні «Печа.Куча», «Українське кафе», «Жива бібліотека», «КІНОгалявина», «Лабораторія практичних робіт». У ході Форуму відбудеться виставка-ярмарок провайдерів прослуг, а також буде нагороджено переможців конкурсу на кращу історію успіху громадської ініціативи.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще