Гжегож Колодко громадянському суспільству України: Сподівайтеся на себе

Громадський простір поспілкувався з Гжегожем Колодком, професором економіки, колишнім Віце-Прем’єром та Міністром фінансів Польщі, та дізнався, як громадянське суспільство може вплинути на побудову ...

Колодко

Громадський Простір

Громадський простір поспілкувався з Гжегожем Колодком, професором економіки, колишнім Віце-Прем’єром та Міністром фінансів Польщі, та дізнався, як громадянське суспільство може вплинути на побудову розвинутої держави.

Гжегож Колодко 4 рази був Віце-Прем’єром та Міністром фінансів Польщі, саме в той час, коли Польща стала на шлях євроінтеграції. За його словами, в той час як він був Міністром фінансів, важливо було приділяти увагу соціальній комунікації. “Коли я працював в уряді не було жодного тижня, аби я не відвідував якусь з частин моєї країни. Я спілкувався з людьми з різних соціальних груп, розмірковував – чому я займаюся тим, чим я займаюся”.

На думку Гжегожа Колодко, громадянське суспільство важливе в багатьох аспектах. Один з прикладів — ринкова економіка та громадянське суспільство. “Якщо населення не розуміє, що є ринковою економікою, це значить, що країна не має ринкової економіки, оскільки розуміння правил ринку — головна умова. Люди повинні знати та розуміти, що таке ринкова економіка. І в даному випадку велике значення має соціальна комунікація”.

Звертаючи увагу на важливість громадянського суспільства, Гжегож Колодко зазначив, щосьогодні перехід, це не лише становлення ринкової економіки чи політичної демократії, це ще й формування якісно нової ринкової культури та громадянського суспільства. Не варто вірити, на його думку, в успішну ринкову економіку без громадянського суспільства. “Я вірю в новий прагматизм, де є місце громадянському суспільству.Громадянське суспільство (всі неурядові організації, ініціативи, рухи тощо), поряд з приватним та державним сектором, є третьою опорою, коли самі люди беруть на себе відповідальність за вирішення власних проблем”. Гжегож Колодко радить не чекати на те, щоб хтось з приватного чи державного сектору прийшов і вирішив проблеми певної громади, наприклад такі як прибирання в парку, ремонт місцевої дороги чи організацію культурного заходу. “Це потрібно робити самим”, – підсумував свою думку польський професор.

В Україні, на думку Гжегожа Колодко, представлені більшість з можливих форм, що присутні в громадянському суспільстві — організації, рухи, ініціативи — проте громадянське суспільство в Україні ще досить слабке, в порівнянні з громадянським суспільство Австрії, Фінляндії чи Канади. Навіть в Польщі, переконаний колишній міністр, є ще багато роботи.

Під час розмови Гжегож Колодко поділився своїм рецептом як можна сприяти ефективному розвитку третього сектору. “Коли я був Міністром фінансів я пішов на хитрість: 1 відсоток від податку на доходи фізичних осіб міністерство перераховувало не в центральний бюджет, а передавало громадським організаціям. Це був фінансовий стимул для підтримки громадянського суспільства, яке, я вважаю, є невід’ємним елементом соціальної ринкової економіки”.

Колишній Міністр переконаний, що аби держава досягла успіху, необхідно якомога більше дбати про розвиток приватної власності, приватного підприємництва, поміркованого державного регулювання та громадянського суспільства. “У вас є потенціал, лише необхідно працювати разом”, – зазначив Гжегож Колодко.

Автор : Олександр Ярощук


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще