Громадські організації за гендерно чутливий парламент

У Верховній Раді жінок невиправдано мало. Причини не лише соціокультурні. Це також результат непрозорості і закритості політичної системи. Потрібні законодавчі квоти, публічність фінансування партій ...

g2_1359484001

Громадський Простір

У Верховній Раді жінок невиправдано мало. Причини не лише соціокультурні. Це також результат непрозорості і закритості політичної системи. Потрібні законодавчі квоти, публічність фінансування партій і відчуття жінками свого колективного “ми”.

Квота 30% на законодавчому рівні
Експерти з’ясували, що жінкам легше пройти в Раду за пропорційною виборчою системою. Що нижча ланка влади, то більше шансів у жінки туди потрапити. Саме у місцевій владі є відносна рівність жінок і чоловіків.

«У виборчих програмах, практично всіх, політичних сил знаходимо… цікаву згадку хіба що про необхідність забезпечувати права матерів з дітьми, інвалідів, пенсіонерів… Тим часом, спосіб формування виборчих списків залежить суто від чоловіків-керманичів. Жінка повинна мати або належні кошти, або знайти спонсора, або бути цінною як обслуговуюча одиниця. Особливо, коли доводиться не вельми цнотливо… боротися із жінкою-опонентом…», – сказала Олена Бондаренко, член Асоціації народних депутатів.

Пані Бондаренко скептично ставиться до ідеї добровільного квотування політичних партій.

«Поки добровільно жоден джентльмен не відчинив двері перед жінкою і не сказав “Up to you, please!”», – вважає експертка.

Тому квотування має відбуватися на законодавчому рівні. Інакше, на думку пані Бондаренко, говорити про рівні можливості не доводиться.

Позиція “За квоти!” віднедавна стала превалювати у вітчизняному експертному середовищі. Ділити місця між жінками і чоловіками пропонують 30 на 70, посилаючись на міжнародне зобов’язання України про 30% жінок у владі.

Квотування – це тимчасові позитивні заходи, – наголошує Оксана Ярош, ВОГО “Гендерний центр”.

“Дещо штучні, але наступні молоді покоління звикнуть, що це норма, що жінки є у владі на всіх рівнях”, – вважає пані Ярош.

Експерти наголошують дбати і про якісну складову жінок у парламенті. Поки що далеко не всі депутатки є самостійними політичними фігурами.

Якщо говорити про ліквідацію причин, а не наслідків, то постають питання фінансування партій, прозорості їх роботи загалом. Фахівці, у тому числі, рекомендують державне фінансування політичних партій. Зараз в Україні практично неможливо дізнатися про фінансування політичних сил.

Катерина Рябіко, уповноважена ОБСЄ, переконана, що жіноча участь змінить політичну культуру. «Для нас питання в тому, коли ми зробимо перші кроки і скільки це займе в Україні», – каже Катерина Рябіко.

«Жіночий консорціум» запустив проек

Експерти дослідили представництво жінок у владі в шести областях, опитали близько 80 учасниць.т, спрямований на посилення участі жінок у місцевих виборах. Підтримку проекту надає Канадський фонд розвитку місцевих ініціатив. Канада є серед лідерів у питаннях забезпечення гендерної рівності.

Для політичної кар’єри жінки, як правило, характерний запізнілий старт “із оглядкою” на чоловіка «Переважно жінки-політики – це ті, хто має за собою вирощених дітей, 45-47 років. У цій віковій категорії найбільше жінок-політиків, зреалізованих на високих постах», – сказала Громадському Простору Марфа Скорик, ГО «Київський інститут гендерних до

Жінки йдуть у політику під тиском соціальних обставин і через бажання «зробити щось».сліджень».

 

Для успіху в політиці жінка потребує надійного тилу. Це може бути підтримка чоловіка, сім’ї або команди.

Чи стане справа Юлії Тимошенко демотиватором для українських жінок? Таке припущення звучало під час Київського діалогу 5-6 березня.

«Думаю, що доля Тимошенко не може відлякувати жінок… Для українок, щоб піти у політику, є дуже висока самомотивація. У нас не беруть приклад з когось… а ідуть з власних мотивів», – сказала Громадському Простору Віра Карайчева, ВГО «Жіночий консорціум».

Де жіноча солідарність?
Жінкам-політикам бракує солідарності. Нечисленні у парламенті, вони розділені за партійною приналежністю.

Тричі безуспішно у Верховну раду подавали законопроект «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у виборчому процесі». Однак парламентська більшість уперто за нього не голосувала, не було стовідсоткової підтримки і в таборі опозиції.

Питання гендеру курує міжфракційне об’єднання “За рівні можливості”. Однак у парламенті нового скликання не стало підкомітету з гендерної політики.

Тому роботи в парламенті експерти бачать непочатий край. Окрім дискусій по суті, депутатам прийдеться долати і політико-ідеологічні розбіжності.

Водночас саме у теперішньому парламенті найвищий відсоток жінок за історію незалежної України – 9,7%. Однак цього замало. Відповідно до Цілей тисячоліття ООН, прийнятих Україною, жінок у представницьких органах влади до 2015 року має бути 30%. Ситуацію можна частково скорегувати місцевими виборами.

Експерти готують фільми для жінок, які хочуть іти в політику. У зйомках взяли участь депутатки Верховної ради, політтехнологи та іміджмейкери. Наразі можна переглянутипрезентаційний ролик. Повну версію фільмів представлять до кінця березня.

Автор : Ірина Салій


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Мислімо критично! На Українському радіо стартує медіаосвітний проєкт "Все Потребує Доказів"

На шляху до сталого розвитку. Як ПРООН заохочує українців до змін

Що варто знати про новий проєкт Стратегії розвитку громадянського суспільства?

Мистецтво дії білоруського художника Олексія Кузьміча

Андрій Грудкін: єдина альтернатива для громад на лінії зіткнення — це розвиток

ЦВК: просвіта. Певність та знання для усвідомленого вибору