Громадська Хмельниччина — на зв’язку

Чим живе Хмельниччина активна? Як локальні  організації зустріли кризу та що активного, цікавого, корисного відбувається в регіоні — про це Громадський Простір поспілкувався з місцевими ...

148366747_260328208803734_3302486162969535205_n

Громадський Простір

Чим живе Хмельниччина активна? Як локальні  організації зустріли кризу та що активного, цікавого, корисного відбувається в регіоні — про це Громадський Простір поспілкувався з місцевими активіст(к)ами. 

Ольга Мороз, наразі координаторка проєкту “Центр розвитку громадської активності” у Хмельницькій області, адмініструє фейсбук-групу “Платформа Активістів Хмельниччини“, і яка вже налічує 2 тисячі учасників. Тож про громадський контекст дізнаємось з перших вуст.

За словами Ольги, її громадська діяльність розпочалася у 2009 році, з першого курсу Хмельницького національного університету: “Саме тоді я зрозуміла, що волонтерська діяльність приносить мені внутрішнє задоволення та віру у власні сили”.

Ольга МорозОльга Мороз має досвід роботи у соціальних, культурних проєктах та проєктах для дітей з особливими освітніми потребами. Була активісткою, волонтеркою, фотографинею у ГО “Наше майбутнє”, членом Молодіжної ради при Хмельницькій облдержадміністрації, а також членкинею громадської організації “Бути жінкою”.

Громадське життя на Хмельниччині

Ольга Мороз: На мою думку, певна активізація громадянського суспільства області тісно пов’язана з реформою децентралізації. Відбулося адміністративне переформатування місцевих громад, з’явилися кращі бюджетні можливості та місцеві жителі почали активніше долучатися до громадських ініціатив чи проєктів. Активізація громадськості тісно пов’язана з бажанням розвивати громаду, розв’язувати нагальні проблеми різних соціальних груп.

Яким чином? Особиста активна позиція, створення і діяльність громадських об’єднань, участь в консультаційно-дорадчих органах при органах влади.

Кожна громадська організація вносить свою лепту у розбудову громадянського суспільства на Хмельниччині. Кожен наполегливо працює у власній громаді. Бо як заповідав Іван Франко: “Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод не спинить вас!”

Я виокремила для себе декілька проблем, про які найчастіше згадують організації: в першу чергу, це взаємовідносини громадських організацій з владою: часте небажання влади йти на співпрацю з громадськими організаціями. По-друге, місцеві жителі стали більш пасивними щодо громадського життя, можливо, певна зневіра. А якщо говорити про представників громадського сектору, то є величезне емоційне вигорання в колективах. А ще бракує знань в розбудові інституцій.

Та саме виклики (хронічні й новітні) для багатьох активістів і організацій стали поштовхом для переформатування, пошуку і застосування нових шляхів у діяльності.

Про громадські активності в кризовий ’20-й

Великим випробуванням для всього суспільства стала пандемія. Спочатку для багатьох це був шок. Потрібно було змінювати інструменти комунікації та співпраці з колегами, представниками бізнесу. Значна частина роботи, спілкування і контактів перейшла в онлайн. Через пандемію велику кількість проєктів не вдалося втілити в життя. Але НУО не зупинилися, а лише згуртувалися.


 Власне, до невеличкого опитування Громадського Простору про зустріч з кризою та що вдалося зробити попри карантин — долучились представники/ці хмельницьких НУО:  

Іван Тулюк, голова ГО “Зараз твій час” (Дунаєвецька ОТГ)

Наша організація навіть в такий час змогла провести акцію “Подаруй дитині щастя”. Напередодні Різдва координатори акції дізнавалися мрії дітей зі складними життєвими обставинами, аби сформувати “Списки мрій”.

Далі все намріяне дітьми широко поширювалося у соціальних мережах з метою залучення якомога більше небайдужих людей до здійснення 176 дитячих мрій.

Хм8 

 Юлія Сапєлкіна, засновниця ГО “Благодійний центр “Довіра”

Так, дуже багато справ було зроблено під час пандемії. Ми розпочинали нові проєкти, підтримували медиків, розповсюджували засоби захисту для убезпечення людей від коронавірусу. Разом – ми сила! Лише об’єднуючись, ми можемо долати виклики, які приходять у наше життя.

Хм3 

Тетяна Кріль-Фрицак, голова ГО “Бути жінкою”

Карантин хоча і скасував святковий захід, та це не привід залишити дітей без подарунків. Наша команда створила Особливу майстерню Святого Миколая. У співпраці з бізнесом для дітей з особливими освітніми потребами, а також тих, хто виховується в багатодітних родинах, доставили їм додому радість та солодощі.

 Хм7

Віктор Годний, голова “Пласт – НСОУ”

З початком карантину в організації спочатку був трохи стрес, бо діяльність пов’язана з практичною стороною і людьми різного віку і різної категорії ризиків. Але розпочали із онлайн зустрічей. Пластуни з Старокостянтинова долучились до всеукраїнської акції із поширення захисних щитків в лікарнях. Старались більше допомагати й емоційно, поширювали інформацію про заходи безпеки.

Хм1 

Ілля Осадчук, голова Дунаєвецької молодіжної ради

Представники Дунаєвецької молодіжної ради провели благодійну акцію “Миколай іде до тебе” для дітей з малозабезпечених сімей. Сама ідея не була спонтанною, на засіданнях молодіжної ради ми неодноразово обговорювали те, як можна допомогти мешканцям нашої громади, які цього найбільше потребують. Найбільш вразило те, що долучилися до акції також люди, які не проживають на території нашої громади, і радує те, що багатьом людям небайдужа доля діток з малозабезпечених сімей.

Також сильно закарбувалися в пам‘яті моменти, коли дітки отримували подарунки. Малеча неймовірно раділа, дехто відразу розпаковував свої солодощі. У такі моменти розумієш, що потрібно цінити те, що маєш.

Хм5 

Ольга Яневич-Федишина, голова ГО “Батьківська ініціатива”

 зауважила про бажання рухатись вперед: “Ми хочемо далі ставати не тільки більш професійними та ефективними, але й вийти на всеукраїнський рівень. Ставати лідером і впливати на позитивні зміни у сфері освіти та медичних послуг. Найголовніше — це сформувати свою місію та рухатись згідно зі стратегічним планом”.

Хм

 


 

Хмельниччині — більше знань і громадської взаємодії

Продовжуємо спілкування з Ольгою Мороз: 

Наразі ми перейшли в онлайн формат. Активні громадяни зрозуміли, що потрібно розвивати людський потенціал: онлайн навчання стали ще доступнішими та ефективнішими. В успішних громадах почався розвиток та презентація своїх ініціатив та ідей. Активізувалося залучення громадських організацій до подання проєктів на громадський бюджет. Активні мешканці мають можливість донести свою ідею до місцевої влади через систему петицій та громадських консультацій.

Потрібно, щоб громадську організацію чули, а це означає, що комунікація, співпраця з журналістами мають бути ефективні, на постійній основі. Комунікація, інформаційна складова в сучасному світі — мають надважливе значення

Важливий момент, громадські активісти мають розуміти, як розвивати свою громаду, розумітися в законодавчій базі. 

Платформу активістів Хмельниччини було створено як онлайн-майданчик для комунікації та налагодження співпраці між громадськими активістами з Хмельницької області. Тут публікуються актуальні новини та можливості, цікаві для громадського сектору. До речі, ідентичні групи є й в інших областях, які охоплює Центр розвитку громадської активності, що дозволило створити цілу мережу таких майданчиків.

Планується оновити склад молодіжної ради при Хмельницькій облдержадміністрації, створення нових НУО з молодіжним складом,  молодіжних рад в громадах. Молодь активніше долучається —і це дуже тішить.

 

Центр розвитку громадської активності

Проєкт “Центр розвитку громадської активності”, який впроваджує ГО  “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад”, дає можливість отримати консультації з правових, фінансових та фандрейзингових питань. Молоді активісти швидко отримують необхідну інформацію, навчаються новому, заручаються підтримкою однодумців. Такі ініціативи діють в 6 областях: Тернопільській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій.

Важливо – активізувати діяльність активістів в громадах, давати знання, допомагати з питаннями реєстрації НУО, ділитись інструментарієм для розвитку коаліцій,  громадських мереж в областях, сприяти більш дієвому запровадженню інструментів громадської участі.

Моїм основним завданням — як обласного координатора — є підвищення якості роботи громадських активістів та організацій в територіальних громадах. Відповідаємо за комунікацію з усіма громадами області, взаємодіємо з громадськими активістами на місцях, ділимось корисними напрацюваннями. Ми гнучкі до потреб активістів, тому постійно розширюємо межі своєї роботи

Проєкт стартував лише у червні минулого року. Першим заходом став форум “Громади: активісти ДЕ?”, який зібрав чимало відомих спікерів: Олексій Гончарук, Сергій Притула, Кіра Рудик, Дмитро Підручний та низка інших експертів.

Цей захід став майданчиком для зародження комунікації між громадськими активістами з різних областей, що надалі допоможе розвивати коаліції між ними. Проводяться тренінги з проєктного менеджменту та комунікації, бо часто не вистачає знань і досвіду.

 Хм2

Команда ГО “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” ініціювала конкурс “Золотий фліпчарт” , мета якого – відзначення найкращих у сфері громадської діяльності. Конкурс проходив по п’яти номінаціях – “Проєкт року”, “Ідея року”, “Активіст року”, “Активістка року” та “Громадська організація року”. Переможці визначалися двома шляхами – онлайн-голосуванням на сайті та за результатами експертного оцінювання. Сподіваємося, що цей конкурс стане традиційним — і ми кожного року нагороджуватимемо найдієвиших.

Хм4

Започатковано рубрики #ЛідериЗмін та #ЗапальнаРозмова. Більше про ініціативи можна дізнатися на сайті – https://activitycenter.org.ua/ та сторінці – https://www.facebook.com/ngocrh

Громадські активісти діляться своїми відгуками про важливі і корисні для них активності. І ці моменти надихають працювати ще більше.

У березні відбудеться Форум громадських коаліцій. Планується навчання: у багатьох новостворених громадах бракує досвіду у впровадженні інструментів участі, тож збезпечуватимемо комунікацію, збиратимемо актуальні потреби для подальшого планування консультацій. Для активізації громадського життя в регіоні сприятимемо розбудові коаліцій громадських організацій. Зазначу, що це не тільки завдання проєкту, але й необхідна умова для розвитку громадянського суспільства України.

В ці кризові часи хочу, щоб громадський активіст не опускав руки. “І все на світі треба пережити, і кожен фініш — це, по суті, старт” (авт. — Ліна Костенко). Щоб вірив у свою справу. Хочу, щоб кожен з нас трішки помріяв, з широко відкритим серцем. Щоб наповнив себе вірою у свої сили. Оточуйте себе людьми, які надихають,  дають більше мотивації рухатися вперед. Ставте конкретні цілі, бо без них ми “сліпі”.

Для локальних організацій важливо об’єднуватися, не сприймати один одного як конкурентів, підтримувати ідеї колег.  Бо разом — ми сила!

 

Спілкувалась Люба Єремічева

 

 


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест