Гранти у сфері культури: у столиці відбувся Другий міжнародний ярмарок

Близько 1500 заявок на реєстрацію, більше 1000 учасників з усіх куточків України, а також із Польщі та Грузії, 16 спікерів,  20 донорських організацій, 11 інформаційних стендів — така статистика ...

65660936_1742365609226979_8030057137923162112_o

Громадський Простір

Близько 1500 заявок на реєстрацію, більше 1000 учасників з усіх куточків України, а також із Польщі та Грузії, 16 спікерів,  20 донорських організацій, 11 інформаційних стендів — така статистика Другого міжнародного ярмарку грантів у сфері культури, що відбувся 2 липня в Києві.

Захід організовано Національним бюро програми ЄС “Креативна Європа” в Україні за підтримки Українського культурного фонду. Інформаційний партнер — Громадський Простір.

Щорічне проведення “Міжнародного ярмарку грантів у сфері культури” стало доброю традицією та ефективним майданчиком для спілкування між грантодавцями та представниками культурних і креативних індустрій, які перебувають у пошуку фінансової підтримки для своїх культурних проектів та ініціатив в Україні. 

Учасники дістали унікальну можливість познайомитись із найбільшими донорами у сфері культури, обмінятись досвідом і навіть зустріти потенційних партнерів для майбутніх проектів. Серед грантодавців ярмарку – програма ЄС “Креативна Європа”, Український культурний фонд, проект House of Europe, Посольство США в Україні, Міжнародний фонд “Відродження” та інші інституції і посольства, які розповіли актуальну інформацію про напрями, за якими здійснюється їх грантова підтримка.

Ця подія вже стала ефективною комунікаційною платформою між грантодавцями, представниками української культурної креативної індустрії, та гарним інструментом пошуку фінансової допомоги для підтримки ваших власних проектів та ініціатив. Я думаю, ви знаєте, як багато уваги привернула ця подія — і ось декілька цифр: цього року організатори  ярмарку отримали 1409 заявок на участь. Напевне, це є найкращим свідченням користі цієї події і уваги до неї від мистецької спільноти.

Тут сьогодні є представники усіх індустрій, зокрема, з аудіовізуального мистецтва (251 особа з цієї галузі є тут), також дуже багато інших — культурна спадщина: 229 учасників, сценічне та перформативне мистецтво: 149 учасників, креативні індустрії: 449, література і видавнича справа: 126, візуальне мистецтво: 124, аудіальне мистецтво: 72 і дизайн: 43. Насправді, дуже цікаве і строкате середовище зібралося тут сьогодні“, — зауважила модераторка події, журналістка Ірина Славінська.

Славінська

Хюг Мінгареллі, Посол, Голова представництва ЄС в Україні у вітальному слові зазначив: “Для Європейського Союзу надзвичайно важливо робити усе можливе для розвитку культурних та креативних активностей та індустрій у будь-якій з країн-партнерів, зокрема, в Україні, через кілька причин. По-перше, ми дуже щасливі бачити так багато людей і таке їх різноманіття, котрі залучені до культурних активностей в цій країні. Ми також щасливі бачити, що багато організацій в Україні надають гранти для промоції культурних активностей — на наш погляд, це надзвичайно позитивно.

культура — це “клей” для нашого суспільства

Ми віримо, що культура — це “клей” для нашого суспільства, що культура сприяє тому, щоб зближувати людей. І ми потребуємо цього, зокрема, в цей час нашої історії. Культура та креативні індустрії, на наш погляд, одна з найбільших рушійних сил української модернізації. Саме тому надзвичайно важливо створити правильні умови для розвитку креативних індустрій в цій країні“.

Хюг Мінгареллі

Світлана Фоменко, перша заступниця Міністра культури України, зауважила: “Ми живемо в той час, коли всі суспільні сфери страждають від надмірної стандартизації та уніфікації всіх послуг, які існують. Тому саме креативність, саме культурна сфера, виведуть нас на абсолютно новий рівень суспільного розвитку.

Звичайно, Міністерство не може стояти осторонь тих процесів, що відбуваються. Як ви знаєте, в 2017 році з’явилося дві абсолютно новітні та інноваційні інституції — це Український культурний фонд та Інститут книги. Їх діяльність є молодою, але вже дуже ефективною і якісною. Разом з тим, ми не можемо не звертати уваги на ті процеси, зокрема, культурної децентралізації, які зараз відбуваються в Україні. Тому ми започаткували ще кілька грантових програм. Звичайно, це проект “Малі міста – великі враження, який підтримує розвиток спадщини, згуртування громад на основі креативних індустрій“.

Фоменко Світлана

Український культурний фонд працює разом з Креативною Європою і це — показник того, що ми рухаємося в Європейському напрямку і дотримуємося європейських стандартів в роботі. Український культурний фонд — це абсолютно нова державна установа, яка працює тільки другий рік, але за цей час вона показала свою ефективність.

І якщо минулого року на адресу фонду надійшло 716 заявок, з яких було підтримано 293, то цього року ця кількість грантових заявок складала вже 2018, які були після технічного відбору розглянені і оцінені незалежними експертами. Цей показник, ви бачите, зріс вже майже в п’ять разів. Це говорить про те, що в культурних колах фонду довіряють і бачать, що він працює прозоро і незаангажовано, а найголовніше, що він надає рівні і доступні можливості для кожного“, —  сказала у вступному слові Марина Порошенко, Голова Українського культурного фонду.

Порошенко Марина

Юлія Федів, керівниця Національного бюро програми ЄС “Креативна Європа” в Україні,  виконавча директорка Українського культурного фонду, зазначила у своєму виступі: “Я думаю, що кожен з нас, присутніх у залі, мріє про чудовий культурно-мистецький проект. Мрії переходять в ідеї, ідеї переходять в проекти і проекти підтримуються грантодавцями. Тому — приходьте з ідеями на Другий міжнародний ярмарок грантів, а виходьте з проектами, виходьте з контактами, використовуйте сьогоднішню подію для мережування. Буде презентовано близько 14 пограм українських, міжнародних, європейських грантодавців.

дуже мало проектів національної та міжнародної спрівпраці

Але наберіться терпіння, тому що будь-яка мрія та ідея не реалізовується із сьогодні на завтра, не очікуйте швидких результатів, використовуйте всі контакти і можливості, пишіть якісні проектні заявки і отримуйте фінансування як з українського державного бюджету, так із міжнародних, європейських грантових програм. І, будь ласка, кооперуйтеся. Тому що, до прикладу, Український культурний фонд і цього, і того року, на жаль, отримує ще дуже мало проектів національної та міжнародної співпраці. Коли ми спілкуємося з колегами з інших програм — теж, в Україні більша кількість індивідувальних заявок. Такі заходи сприяють тому, щоб ви створювали спільні проекти, з різних куточків України, між Україною та іншими країнами, використовуйте цю можливість для кооперації“.

Федів Юлія

 “Хочу звернути увагу, що цей рік для нас став особливо приємним. Буквально в п’ятницю ми отримали результати конкурсу проектів міжнародної співпраці, які були минулого року. Цей рік для України був найуспішнішим. Ми вперше маємо проект, де організація з України є лідером проекту — вона виступає не лише в партнерстві, а є лідером. І загалом, у нас було підтримано шість проектів Креативної Європи. Бюджет цих проектів різний, це можна побачити у нас на сайті“, —  сказала Ксенія Калина, проектна менеджерка Програми ЄС “Креативна Європа”, яка своєю доповіддю розпочала сесію із презентації грантових програм ЄС.

2021 рік — що далі?, — говорить Ксенія, — Як я уже анонсувала, Програма “Креативна Європа” закінчується у 2020 році. Ми можемо сказати з упевненістю, що Програма продовжена ще на сім років (2021-2027 рік). Швидше за все, вона буде в такому самому форматі, як існує зараз, але будуть змінені акценти, яких не було до цього. Основним фокусом будуть кроссекторальні проекти, тобто там, де будуть поєднуватись культура, аудіовізуальний сектор, інновації, сучасні технології”

Калина Ксенія

Усі презентації грантових програм ЄС можна подивитися за цим посиланням. Серед доповідачів: Оксана Саржевська-Кравченко, директорка Міжнародного благодійного фонду “Ізоляція. Платформа культурних ініціатив” — про Програму мобільності i-Portunus, Анна Карнаух, програмна менеджерка Програми Culture Bridges, Крістіан Дімер, керівник проекту Програми House of Europe, Катерина Жданова, менеджерка Національного Еразмус+ офісу в Україні. Незабаром також очікуйте на Громадському Просторі основні тези із цієї сесії.

Наступною сесією стала презентація грантових програм окремих країн: Наталі Берас, радниця з питань культури та співробітництва Посольства Франції в Україні розповіла про Французький інститут в Україні, серед спікерів (ок) також  — Ганна Сумар,  спеціалістка відділу культури Посольства США в Україні, Луціє Ржегоржікова, Друга секретарка Посольства Чеської Республіки в Україні і директорка Чеського центру в Києві,  Богдан Грицюк, координатор програми грантів HBCE (організація Harald Binder Cultural Enterprises®), Олена Варварюк, менеджерка Програми Румунія-Україна 2014-2020. Доповіді цієї секції доступні за посиланням

Остання сесія цьогорічного ярмарку була присвячена грантовим програмам України. 

Міжнародний фонд “Відродження” —  одна з найбільших вітчизняних благодійних організацій, ми працюємо в Україні з 1990 року. І, власне, практично з того часу, так чи інакше, Фонд підтримує культуру. Ми підтримували і книговидавництво, і переклади ключових творів світової гуманітаристики українською мовою. Видано, вже, власне, більше 800 книг.

Підтримано інші численні культурницькі ініціативи. У 2017 році ми провели конкурс “Культурна дипломатія”, з якого, власне й виросла краудфандінгова ініціатива “Культура. Спільнота”. Тому що ми віримо, що самі громадяни, саме українське суспільство здатні, принаймні, частково співфінансувати  значущі культурницькі ініціативи, особливо ті, які сприяють порозумінню, примиренню в суспільстві, які спонукають до діалогу“, — розповів Станіслав Лячинський, директор програми “Соціальний капітал” Міжнародного фонду “Відродження”. 

Лячинський Станіслав

Ми прагнемо розповідати українцям про світ і про Україну світові за допомогою літератури. Наші завдання розкриваються в наших програмах (таких програм є шість). Деякі ми вже вдало запровадили (їх дві). Одна з них — це поповнення фондів публічних бібліотек, інша — програма промоції української літератури в Україні та за кордоном. Власне, це наша участь у міжнародних книжкових ярмарках. Проте, як бачите, є ще чотири програми, якими ми маємо опікуватися — нині маю честь розказати про програму перекладів, яка стартує у 2020 році. Чому це важливо? У 2012 році така велика і важлива неурядова організація “Література через кордони” досліджувала схожі на наш інститути, їх в Європі на той момент назбиралось 22, і кожен із них адміністрував програму підтримки перекладів, тобто ви розумієте, наскільки важливою є така програма для того, аби розказувати через свою літературу світові про себе“, — про Український інститут книги розповіла керівниця сектору перекладної літератури Богдана Неборак.

Неборак Богдана

Ми пишаємося тим, що наше Міністерство чи не найперше започаткувало відкритий формат підтримки проектів та ініціатив громадських організацій, у нашому випадку, це були дитячі та молодіжні громадські організації на конкурсних засадах, починаючи із початку 2000-х років, тобто ми постійно вдосконалюємо цей конкурс. На сьогоднішній день більшість нормативної бази і того, що регулює проведення конкурсів, власне, було напрацьовано за результатами наших конкурсів, яким чином вони відбуваються, постанова № 1049 (напевно, багато хто про неї чув). Відповідно, ми намагаємося зробити так, щоб конкурсів було більше, щоб вони були різні, більше можливостей створювати для громадських організацій. І ключове — що не чиновники мають визначальний вплив на прийняття рішень, а представники різних організацій громадянського суспільства“, — розповів Олександр Ярема, заступник Міністра молоді та спорту України.  

Ярема Олександр

Серед спікерів (ок) сесії, присвяченої грантовим програмам України також: Тетяна Лишневець, начальниця проектного відділу Українського культурного фонду, Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту, Анастасія Крилова, в.о. начальника відділу освіти для експортерів Державної установи “Офіс з просування експорту України“, Сергій Недзельський заступник голови Державного агенства України з питань кіно. Усі виступи сесії доступні за посиланням

На завершення події організатори запросили присутніх приєднатися вже до Третього міжнародного ярмарку грантів у сфері культури, який відбудеться наступного року та виразили сподівання, що кількість учасників стане ще більшою. 

……………………………………………………………………………………………………

Підготували: Люба Єремічева, Ірина Гузій, Віталій Ніщименко


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

Інклюзивне мистецтво, польсько-українська співпраця та війна: історія двох організацій