ГО візьмуться за перевірку декларацій: два роки тюрми за брехню
Перевірка декларацій є дуже потужним антикорупційним інструментом, вважають громадські організації, які оголосили сьогодні про створення коаліції з перевірки декларацій. Під час презентації було ...
Додано:
Галина Жовтко
Перевірка декларацій є дуже потужним антикорупційним інструментом, вважають громадські організації, які оголосили сьогодні про створення коаліції з перевірки декларацій. Під час презентації було підписано меморандум про співпрацю.
Як повідомила Олександра Дрік, Голова Ради ГО «Громадський люстраційний комітет», кілька тижнів тому представники ГО зібралися в кабінеті голови антикорупційного комітету для того, щоб узгодити подальшу роботу, та дійшли висновку, що одним із ключових пріоритетів громадських організацій на цей рік є робота з деклараціями, перевірка нових декларацій посадовців і знаходження фактів корупції.
“На жаль, діяльність Державної фіскальної служби, яка за законом люстраційним відповідала за проведення майнової перевірки, була повністю провалена. Робота НАЗК (авт. – Національного агентства із запобігання корупції), як ми зараз бачимо, та запуск НАЗК – саботується і затягується умисно, тому що всі прекрасно розуміють, що як тільки цей орган запрацює, то дуже швидко посипляться корупціонери з органів влади. Тому, власне, весь минулий рік громадські організації та ЗМІ забезпечували ось цю боротьбу з корупцією, і ми визначили ті організації, для яких перевірка декларацій є пріоритетом”, – Олександра Дрік.
“Можна вважати, що громадськість замовила нам публічний аудит статків наших чиновників, адже 28% громадян, які вважають, що найкраще борються з корупцією саме ГО, надали нам такий досить високий кредит довіри, і ми збираємося ще більше консолідувати наші зусилля і об’єдналися саме для того, щоб координувати нашу діяльність”, - Тетяна Семілетко, директор з розвитку ГО «Інститут Медіа Права».
За словами Олександра Лємєнова, співзасновника ГО «Центр локального самоврядування», менеджера антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ, цілі коаліції “Декларації під контролем” – це забезпечення громадського контролю за публікацією на офіційних веб-сайтах декларацій про доходи; забезпечення громадського аналізу декларацій осіб, які займають посади в органах влади або претендують на такі посади; сприяння формуванню та роботі Національного агентства із запобігання корупції; розробка методичних матеріалів та проведення навчальної і роз’яснювальної роботи з метою залучення громадян до виявлення корупціонерів.
“Ми хочемо, щоб уповноважені державою інституції, зокрема НАЗК, нарешті з’явилося та працювало ефективно. Тому що воно відповідає за те, щоб декларації велися, перевірялися, чиновники каралися. Друзі, цього року за брехню в декларації передбачено два роки тюрми… Ми хочемо домогтися того, щоби громадяни могли легко користуватися доступними інструментами самі і могли виступати цими народними люстраторами також”, - заявив Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна.
Зокрема, Канцелярська сотня, організація, яка входить до новоутвореної коаліції, створила громадський реєстр декларацій, де накопичуються декларації та співставляються з відкритими реєстрами.
Дмитро Чаплинський, співзасновник ГО “Канцелярська сотня”: “Ми назбирали десь понад 18 тисяч декларацій, оцифрували їх та оприлюднили. Я можу сказати, що це насправді титанічна праця, дуже багато було задіяно і волонтерів, редакторської роботи, і роботи програмістів, і насправді не дуже хочеться це повторювати для 2015 року. Саме тому запуск електронної системи декларування, коли чиновники та можновладці будуть подавати інформацію про свої статки саме в електронному вигляді, вирішить багато з цих проблем… Якщо нова система буде запущена, то це буде 600 – 1 млн. декларацій на рік, але навіть оцей невеличкий обсяг вже відіграє свою роль.”
Віктор Таран, Голова ГО «Центр політичних студій та аналітики», секретар конкурсної комісії НАЗК, повідомив, що задача коаліції буде направлена на кілька векторів роботи – запуск НАЗК та контроль за його роботою, та через тиск на народних депутатів повернення відповідної норми про декларування чиновників в режимі онлайн.
За його словами, відбувається затягування відбору членів керівництва НАЗК, і через це затягується сам запуск НАЗК: “Владі невигідно, щоб цей орган запрацював максимально швидко і повноцінно. Друга проблема по електронним декларуванням – це так звана правка Деркача-Мисика, яка була внесена в бюджет і, як ви знаєте, відтермінували створення електронних декларацій до кінця наступного року. Президент та уряд обіцяли внести відповідний законопроект з тим, щоб зняти цей казус, але до цього часу, уже пройшло більше місяця, ні Кабінет Міністрів, ні Адміністрація Президента не подала відповідні законопроекти. На нашу думку, це свідчить про те, що влада свідомо робить все, аби зірвати електронне декларування в цьому році. Якщо це буде зірвано, то ми так і не зможемо повноцінно провести аналіз статків високопосадовців. Тому, ще однією із задач нашої коаліції – це буде створення суспільного тиску для того, щоби ці законопроекти були прийняті”.
Перед командою стоїть дуже просте, але важливе завдання – впродовж цього року зробити неможливим перебування на посадах людей, які спіймані в шахрайстві зі своїм майном, – наголосив Єгор Соболєв, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції.
За словами активістів, до коаліції можуть долучатися усі бажаючі – громадські організації, окремі журналісти-розслідувачі, зв’язавшись із координатором.