Фенелла Роуз: це індивідуальна справа кожного – здійснювати зміни

Фенелла Роуз - радниця Інституту філантропії, експертка з консультування донорів та благодійників, нещодавно приїхала до України з Великої Британії, аби представити свою доповідь представникам ...

Під час виступу в Києві на конференції “Стратегічна філантропія: Мистецтво змінювати світ”

Громадський Простір

Фенелла Роуз – радниця Інституту філантропії, експертка з консультування донорів та благодійників, нещодавно приїхала до України з Великої Британії, аби представити свою доповідь представникам благодійного сектору під час конференції “Стратегічна філантропія: Мистецтво змінювати світ”. Під час розмови ми запитали у Фенелли додатково і про інші аспекти її громадської діяльності, про особливості прогромадського життя в Європі, про стан дотримання прав жінок в західних країнах, проблематикою, на якій добре розуміється експертка.

Фенелла Роуз - старша радниця Інституту філантропії. Тьюторка Школи соціальних підприємців, де координує роботу менторів, та Жіночого центру “Перехрестя”, в якому консультує жінок, що шукають притулок у Великій Британії. Крім цього, вона є членкинею Мережі донорів (the Funding Network ) та Мережі для соціальних змін (the Network for Social Change), а також учасницею двох донорських кіл (donors giving circles) у Великобританії.

Протягом 1991-2000 Фенелла працювала на позиції виконавчої директорки у двох нью-йоркських сімейних фондах. До цього у 1984-1991 рр. вона очолювала дві некомерційні організації у США.

Фенелла консультує приватних донорів та сімї щодо приватної благодійності у Великій Британії та США. Вона є сертифікованою медіаторкою та коучемчленкинею Американської Федеральної колегії адвокатів. Отримала освіту на юридичному факультеті Колумбійського університету, США (Columbia Law School, JD) та в університеті Ексетера, Велика Британія (BA). Вебсайт.

Фенелла Роуз

Громадський Простір: Ви є громадською активісткою вже багато років. Якою була мотивація та внутрішній намір долучитися до неурядового сектору, зокрема до активностей у сфері допомоги жінкам ?

Фенелла: Я народилася у 1950-х, тоді був великий жіночий рух за права, який почався в Англії та США, у 70-х мені було двадцять – і я несподівано прокинулася: Господи, у мене є сила (як у жінки у мене цієї влади, сили не було) і я зацікавилася цією владою. Тим як я можу її отримати, як інші люди можуть її мати. І у цьому виявився мій найбільший інтерес у роботі з жінками. З того часу я працювала з багатьма групами, де була зацікавлена тим, аби ділитися, давати одне одному ту силу, владу. У цьому мій інтерес.

Громадський Простір: Із того часу, як ви почали працювати на цій ниві, що вас найбільше вразило, можливо, навіть викликало певний шок?

мене не так просто шокувати: я бачу проблему і думаю, що можу зробити відносно неї

Фенелла: Я юрист, мене не так просто шокувати. Я бачу проблему і думаю, що можу зробити відносно неї. Я не знаю, наскільки це для вас доречно, адже я працювала із жінками, які приїздять із Африканських країн. Я була здивована, що ті люди у Великій Британії, які приймають рішення у цих питаннях (на 90% – чоловіки), судді в судах,  як вони цілковито провалювали розуміння усіх рівнів, що ж насправді відбувалося із тими жінками. З мого досвіду, всі переміщені жінки, всі жінки-мігрантки зазнали зґвалтувань, і ті жінки, які про це заявили, сказали (а це є причиною, щоб залишитися у нашій країні), натомість чоловіки-судді кажуть: немає доказовості. Тож я справді була вражена тими, хто приймає рішення у Великій Британії, їхнім ставленням до обставин жінок-мігранток.

Громадський Простір: Ви живете в Європі… На вашу думку, чи можна сказати, що з правами жінок там вже все гаразд? Чи є проблемами у цій сфері?

Фенелла: Я живу в Лондоні. Так, звісно. У нас є значна кількість жінок, які є домашніми прислугами, яких по суті утримують як рабинь, чоловіки серед них є також, але це велика проблема для жінок. У нас є чимало жінок, які є переміщеними особами. У Англії традиційними проблемами для жінок є те, що вони не можуть зростати достатньо швидко на робочому місці. У нас є чимало жінок у Великій Британії, які хочуть працювати у секс-бізнесі, я думаю, це нормально, вони це обирають, але превалює в Англії така позиція, що ніхто цього не хоче, що вони мусять бути врятовані. Я думаю, ми могли б легалізувати секс-бізнес як нормальну річ.

Громадський Простір: Зараз у нас в Україні точиться війна, через яку у нас з’явилося багато людей, які стали внутрішньо переміщеними особами, чимало із них – жінки з дітьми. У нас є організації, які допомагають їм,  можливо, порекомендуєте їм щось, адже Ви працюєте із жінками-мігрантками…

Фенелла: Справа в тім, що я працюю з мігрантами з Африки, і це зовсім інша ситуація. Я використовую Європейську конвенцію з прав людини, а Україна – не частина ЄС, тому я не знаю, якими саме законами Ви користуєтеся в цьому питанні. Я б хотіла допомогти у вашому запитанні, проте… У мене немає такого великого досвіду у цьому, як мають інші організації, які працюють із внутрішньо переміщеними дітьми та жінками, тому що це така спільна проблема в світі. Але наразі у Європі ми приймаємо сотні тисяч мігрантів із Сирії, чимало з них жінки та діти, багато із них помирають дорогою. Це величезна проблема, і я не думаю, що у когось є на неї відповідь.

Громадський Простір: Чи достатньо в Європі жінок у політиці?

Якщо жінки хочуть йти в політику, вони мають таку змогу

Фенелла: Ви знаєте, недостатньо, але набагато-набагато більше, ніж у вас. Справді, недостатньо, але досить багато зараз. І звичайно, якщо жінки хочуть йти в політику, вони мають таку змогу. Проблема в тому, що не так багато жінок цього хоче. Моя знайома є членкинею парламенту – жінка, дуже молода жінка, це її перший досвід. Але не складно жінкам досягати цього.

Громадський Простір: Чи достатньо у вас громадських організацій, які працюють в цьому полі: надихати жінок йти в політику?

Фенелла: Так, дуже багато.

Виступ на конференції “Стратегічна філантропія: Мистецтво змінювати світ”

Виступ на конференції в Києві “Стратегічна філантропія: Мистецтво змінювати світ”


Громадський Простір: Нам сподобалася ваша презентація, де Ви розповідали історію про дітей, які тонуть в течії, а ми маємо прийняти рішення – просто рятувати їх чи зрозуміти, чому їх так багато, звідки проблема, розібратися в корінні цієї проблеми… Чи багато організацій в Європі працюють стратегічно, працюють не з наслідками, а з причинами, корінням?

Фенелла: Так, чимало. Вони намагаються шукати коріння. Це справді дуже відома теорія.

Громадський Простір відзняв всю доповідь Фенелли “Стратегічна філантропія: плануємо та досягаємо змін”

Громадський простір: Ми зараз маємо велику хвилю активізму в Україні, це пов’язано з Майданом. А як щодо активізму у Великій Британії ?

Фенелла: У нас у Великій Британії розвинений активізм, я не дуже знаю про всю Європу загалом. Але у нас справді чимало активностей усіх видів – хтось активний у боротьбі з кліматичними змінами, люди, які говорять про права жінок… У нас є чимало організацій, які дають базову підтримку тим, хто хоче долучитися до кампаній,  активістів – усіх видів… Це дуже добре мати людей, які висловлюються.

Громадський Простір: Які зараз найбільш популярні теми серед молоді, де вони знаходять себе у волонтеруванні?

Фенелла:  Є багато можливостей для молоді, яка навчається, – права тварин, сільська місцевість, кліматичні зміни, права жінок, робота з людьми з обмеженими можливостями. Маю на увазі, існує дуже багато тем, над якими можна думати, тому багато активізму.

Громадський простір: Ви працюєте на ниві НУО вже багато років… Що робите для внутрішнього клімату, щоб надихати сь, продовжувати?

Фенелла: Так, вже сорок років. Я не маю з цим ніяких проблем. Я не хочу робити нічого іншого. У цьому я найбільше зацікавлена і це те, що я хочу робити. Я взагалі не зацікавлена в інших речах. Я юристка, і взагалі не зацікавлена в комерційному праві, я намагалася попрацювати в цьому, але зазнала величезних поразок. Воно просто не говорить до мене, воно мені не цікаве. І зараз я переважно тренер, коуч, це те, що я в основному роблю – треную людей. І це мені дуже подобається. Я не втомлююся від цього. Воно мене не втомлює – не знаю чому, але ні.

Громадський Простір: Люди іноді втомлюються, особливо, якщо вони працюють багато у цій сфері, але результату так швидко не видно… Як  прокидатися і  далі йти продовжувати  свою праву?

Фенелла: Я дуже втомлююся від новин, від того, що я чую про численні страждання в світі, я тримаюся, але це мене робить надзвичайно сумною. Але я підіймаюся і працюю: я можу підбадьорити її, підбадьорити його, побудувати певні зв’язки, я це люблю…

Громадський Простір: Чи є у Вас особливий меседж, думки зараз – від серця до світу?

Якщо хочете щось змінити, робіть це самі

Фенелла: Я гадаю, що скажу так: не чекайте, що хтось інший зробить. Якщо хочете щось змінити, робіть це самі. І я думаю, що ми всі маємо почуватися недобре, коли хтось скаржиться на владу, скаржиться на те, що щось недостатньо добре…. але відповідь на це є: окей, виправ це. Я впевнена, у нас у всіх є ця спроможність. І це індивідуальна справа кожного – здійснювати зміни.

Спілкувалися – Любов Єремічева, Галина Жовтко


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині