Європейський фонд за демократію: підтримаємо тих, кого не підтримали інші

Підтримати тих, кого не підтримують інші - цікавий і дуже актуальний на сьогодні для громадських організацій акцент у політиці "Європейського фонду за демократію" (The European Endowment for ...

Книгарня Є

Галина Жовтко

Підтримати тих, кого не підтримують інші – цікавий і дуже актуальний на сьогодні для громадських організацій акцент у політиці “Європейського фонду за демократію” (The European Endowment for Democracy), що розпочав свою роботу у липні цього року, відповідно до рішення Ради ЄС та країн-членів ЄС.

Сьогодні у Києві представники громадянського суспільства України мали змогу поспілкуватись із директором “Європейського фонду за демократію” п. Єжи Помяновськи.

Ви створюєте свої пріоритети, а ми їх розглядаємо!
За словами п. Єжи Помяновського, близько двох років зайняла сама підготовка для початку роботи “Європейського фонду за демократію”, проте у Європейському контексті два роки – від ідеї до реалізації – це майже як швидкість світла.

Фонд має два джерела надходжень фінансування – це Європейська комісія та кілька країн-членів ЄС. На даному етапі загальний бюджет фонду становить 25 мільйонів євро на три роки. Географічний мандат фонду охоплює 15 країн – 6 країн Східного партнерства, 9 країн в Північній Африці та на Близькому Сході.

Коли створювався фонд, то, звичайно, ключовим питанням було – в чому його «додана вартість», якою буде його ефективність. За словами п. Єжи Помяновського, додана вартість Фонду має розумітись в контексті інших механізмів допомоги, які існують в Європейському союзі.

Перша прогалина, яку фонд хоче заповнити – це часова прогалина, тобто планується дуже швидкий розгляд заявок. Фонд бере на себе зобов’язання розглядати заявки впродовж 12-ти тижнів незалежно від кількості заяв. Також апліканти впродовж 12 тижнів отримають відповідь – негативну чи позитивну.

Заявки приймаються незалежно від юридичного статусу організації – це можуть бути зареєстровані чи незареєстровані організації, а також індивідуальні активісти, які потребують допомоги.

П. Єжи Помяновський зазначив, що “Європейський фонд за демократію” чекає на проекти, які передбачають політичну або соціальну діяльність, політичний чи громадський активізм, діяльність як на регіональному, так і на національному рівнях. Політичний активізм може бути різних форм – це і політична журналістика чи політичний дослідницький центр.

«Ключова місія фонду полягає у розвитку консолідації демократії, тому, без підтримки політичного активізму досягнення нашої стратегічної цілі є неможливим», – зазначив директор Фонду.

Мандат фонду з одного боку дуже широкий, але з іншого – дуже сфокусований. Саме тому на веб-сайті немає опису пріоритетів чи стратегій, бо у фонді не хочуть, щоб апліканти, які звертаються по допомогу, намагалися вгадати, що від них очікується і писали свої заявки під пріоритети фонду.

Як наголосив П. Єжи Помяновськи, «Ви створюєте свої пріоритети, а ми їх розглядаємо».

___________________________________________

Громадський Простір пропонує до Вашої уваги запитання-відповіді щодо критеріїв та процедур роботи “Європейського фонду за демократію”:

Яким є середній та максимальний розмір наданої грантової підтримки? Чи практикує «Європейський фону за демократію» інституційну підтримку громадських організацій? Чи цікавлять проекти, що пов’язані із моніторингом майбутніх президентських виборів?

Чи може «Європейський фонд за демократію» підтримувати проекти, які є мережевими, тобто не тільки об’єднуючи кілька організацій, структур однієї країни, але в яких беруть участь кілька країн, включно з країнами Східного партнерства та деяких центральноєвропейських країн?

Чи можна звертатись за співфінансуванням, коли вже існує проект?

Чи існує процедура для розгляду термінових проектів?

Кого все таки підтримуватиме ЄФД? Чи надаватиметься підтримка новим медіа?

Що очікується від НУО при поданні проектів у “Європейський фонд за демократію”?

Довідково:

ЄФД розпочав свою роботу в липні 2013 року у Брюсселі, відповідно до рішення Ради ЄС та країн-членів ЄС. Метою Фонду є просування європейських цінностей свободи та демократії у країнах Східного Партнерства. ЄФД допомагатиме громадським організаціям та рухам, незалежним активістам та молодим лідерам, жіночим правозахисним організаціям, незалежним ЗМІ та журналістам.

П. Єжи Помяновський обіймав посаду заступника міністра закордонних справ Польщі у 2011-2013 рр., має ранг дипломата. Працював у Міністерстві закордонних справ Польщі з 1991 року, був послом Польської Республіки до Японії (1997-2002), директором департаменту розвитку співпраці та надання технічної допомоги Міністерства (2005-2006). Активний учасник руху демократичної опозиції в Польщі (1980-1989), співзасновник незалежного видавництва “Студентське видавництво SOWA-NZS”.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині