Міжнародний тиждень Еразмус+ в Україні: партнерство, можливості, стратегування

Міжнародний інформаційний тиждень Програми Erasmus+ в Україні проводиться задля того, щоб розповісти про ті можливості, які відкриті у рамках програми Erasmus+ для різних типів організацій у різних ...

Слайдер ГП(19)

Громадський Простір

Міжнародний інформаційний тиждень Програми Erasmus+ в Україні проводиться задля того, щоб розповісти про ті можливості, які відкриті у рамках програми Erasmus+ для різних типів організацій у різних секторах програми, тобто для освіти, професійної підготовки, молоді та спорту.

4-8 листопада 2019 року в Києві проходив Міжнародний інформаційний тиждень Програми Еразмус+ в Україні, під час якого представники закладів вищої освіти, наукових установ, громадських організацій мали можливість зустрітись з потенційними міжнародними партнерами задля розбудови активної співпраці та детально ознайомитись із такими практичними кроками: як брати участь у конкурсах програми Erasmus+, знаходити партнерів та успішно вигравати гранти.

 

“Ми працюємо спільно з партнерами: Міністерством освіти і науки України, Міністерством молоді та спорту України, з Представництвом Європейського Союзу в Україні і, звичайно, університетами, закладами вищої освіти України і громадськими організаціями та іншими організаціями, які зацікавлені у рамках програми Erasmus+ реалізовувати свої ідеї і шукають підтримки в Європейському Союзі на фінансування таких проєктів”, — пояснює Світлана Шитікова, координаторка Проєкту «Національний Еразмус+ Офіс в Україні.

Співорганізаторами Міжнародного інформаційного тижня Erasmus+ були Міністерство освіти і науки України, Міністерство культури, молоді та спорту України, Представництво Європейського Союзу в Україні, Виконавче агентство з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури (ЕАСЕА), Національні Агентства Еразмус+, Національні Еразмус+ офіси, Університети країн-членів та країн-партнерів Програми.

75550315_10157665527199294_4936514622657134592_o

 

Erasmus+ — це програма міжнародної співпраці Європейського Союзу, яка покриває величезну цільову аудиторію, має безліч можливостей як для індивідуальних осіб, так і для організацій, які працюють в чотирьох сферах: освіта, професійна підготовка, молодь і спорт. Разом з понад 150 країнами світу, Україна є однією з країн-партнерів Програми.

КА Еразмус

зображення erasmusplus.org.ua

 

Програма Erasmus+ фінансує мобільності, проєкти співпраці, розбудову партнерств, європейські студії, можливості для молоді, різноманітні діалоги на політичному рівні з метою реформування освіти та молодіжної політики тощо. Як вже зазначала Катерина Жданова, менеджерка з комунікацій та експертка програм мобільності Національного офісу Erasmus+ в Україні, Україна отримала додаткове вікно фінансування за програмою на 2020 рік, а саме на напрями КА1: Міжнародна кредитна мобільність (2,5 млн євро), КА2: Розвиток потенціалу вищої освіти (2 млн євро) і Жан Моне (0,5 млн євро). 

 

Еразмус 2

зображення erasmusplus.org.ua

 

Зверніть увагу, що конкурс вже оголошено на всі напрями Програми Еразмус+ та оновлено Керівництво до програми: Міжнародна академічна мобільність (подання проєктів до 05.02.2020 р.), Проєкти Спільних магістерських програм Еразмус Мундус (подання проєктів до 13.02.2020 р.), Розвиток потенціалу вищої освіти (подання проєктів до 05.02.2020 р.), Жан Моне (подання проєктів до 20.02.2020 р.), Erasmus+: Молодь, Marie Sklodowska Curie Actions.

А говорячи про оновлену Програму Erasmus на 2021-2027 роки, Віра Рибак, координаторка сектору «Освіта і наука» Представництва Європейського Союзу в Україні, у вітальному слові першого дня Міжнародного інформаційного тижня зазначила: «Бюджет наступної програми щонайменше збільшиться вдвічі… Друга особливість – це те, що, окрім вищої освіти, освіти дорослих, невеличких за обсягом наразі можливостей співпраці у сфері загальної середньої освіти, відкриваються широкі можливості співпраці в рамках професійно-технічної освіти та середньої освіти».

Еразмус3

зображення erasmusplus.org.ua (ICM – International credit Mobility/Міжнародна кредитна мобільність; CBHE – Capacity Building in Higher Education/Зміцнення потенціалу закладів вищої освіти)

Віра Рибак звернула увагу учасників на те, що 15 жовтня 2019 року було опубліковано новий конкурс за Програмою Erasmus+ «Центри досконалості», який спрямований саме на професійно-технічну освіту: «Якщо ви вже плануєте брати участь у нових конкурсах з 2021 року, то можна розглянути можливість взяти участь у якості асоційованих членів… Так, вища освіта надзвичайно важлива, – ми підтримували і підтримуємо цей напрямок, – але ми почали дивитись більш пильно і в бік професійно-технічної освіти, адже всі знають, яка потреба в кадрах наразі спостерігається на ринках праці… В рамках двосторонньої програми (так званої національної програми) Європейський Союз виділив 58 мільйонів на підтримку сфери професійно-технічної освіти. Ми вже розпочали реалізацію двох проєктів в цій сфері, один з яких якраз і спрямований на створення Центрів професійної досконалості – на це ми виділили 21 мільйон. Німеччина зацікавлена та вже готова надати додатково 20 мільйонів, а Європейський інвестиційний банк із зацікавленістю готовий надати пільгові кредити на створення таких центрів».

Нагадаємо, що 22 жовтня 2019 року було зареєстровано законопроєкт (Проєкт закону №2299), який вносить зміни до Закону України «Про вищу освіту» та стосується питань ліцензування, забезпечення якості вищої освіти – і це лише початок законодавчих змін. З 1 листопада розпочав роботу Освітній омбудсмен і його офіс, про що повідомив на Міжнародному інформаційному тижні Олег Шаров, Генеральний директор Директорату вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України. «Період 2014-19 років – це повернення до базових концептів модернізації вищої освіти в Європі, з яких Україна в певний час почала виходити. А наступний період з 2019 по 2025 роки – це переосмислення ролі та завдань університетів для економіки, держави та суспільства (мова йде про ідеї, інтелектуальний потенціал, інновації). Врешті-решт, нашим завданням та нашою стратегічною метою є включення у світовий мейнстрім прагнення до зразковості та досконалості університетів», – підсумував пріоритети подальшої роботи Олег Шаров.

«Наша подія відбувається в такий важливий період, коли уряд затвердив Програму дій на найближчі п’ять років, Міністерство наразі працює над Програмою у сфері освіти, – наголосила Віра Рибак, – Тому дуже уважно слідкуйте, ознайомтесь, щоб пропозиції, які ви будете готувати на наступний конкурс, дійсно відповідали пріоритетам модернізації освіти в країні».

Олена Козієвська, заступниця Керівника Секретаріату Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України підтвердила, що підготовка стратегії розвитку вищої освіти України на сьогодні є пріоритетом, а частиною такої стратегії стане інтернаціоналізація вищої освіти.

«Такі програми, як Erasmus+, Горизонт 2020… дають можливість не тільки здобувати освіту за кордоном, а й обмінюватись думками, ідеями, – зауважила Олена Козієвська. – Переваги академічної мобільності на сьогоднішній день є очевидними. Ми зараз можемо спостерігати за таким процесом, коли люди, які здобули освіту за кордоном, які знають іноземну мову, дуже стрімко вриваються в політичний простір, займають топові місця та мають можливість приймати політичні рішення, які впливають на розвиток усієї країни. Тому дуже важливо, що є такі заходи, які дозволяють  отримати нову інформацію про можливості інтерналізації, створення міжнародних програм».

Координаторка Проєкту «Національний Еразмус+ Офіс в Україні» Світлана Шитікова додає: «Насправді, те, що ми працюємо зараз над стратегією розвитку вищої освіти, зокрема й інтернаціоналізації, підтверджує важливість напряму міжнародної співпраці і співпраці з партнерами з усіх країн світу. Ви знаєте, що Програма Erasmus+ відкрита практично для всіх країн світу. І ми проводимо Міжнародний інформаційний тиждень за участі наших міжнародних партнерів.

74596682_10157665526559294_9097561608552448000_o

Ми активно співпрацюємо з Національними агентствами Erasmus+ у країнах-членах програми і Національними офісами Erasmus+ в країнах-партнерах програми, які є контактними центрами для отримання інформації, поширення досвіду, для того, щоб допомагати університетам і іншим партнерам реалізовувати проєкти якісно». 

Для участі у Міжнародному інформаційному тижні зареєструвались учасники з 15 країн: представники Національних агентств Erasmus+, зокрема Австрії, Литви, Польщі, Палестини, Лівії, Німеччини, Тунісу; університетів Словаччини, Фінляндії, США, Португалії, а також спікери зі Швеції та Грузії.

75485168_10157665526989294_4543269448554905600_o

Зокрема, успіхами спільної роботи поділився Герхард Фольц, начальник відділу вищої освіти за Програмою Erasmus+ Австрійського агентства з міжнародної мобільності та співпраці у сфері вищої освіти: «Я дуже радий бути в Києві, оскільки ми довго та плідно  співпрацюємо з Національним Erasmus+ офісом в Україні, зокрема зі Світланою Шитіковою та її колегами. Загалом співробітництво між австрійськими університетами та українськими інституціями добре налагоджене. У нас є багато проєктів зі зміцнення потенціалу закладів вищої освіти в масштабній кооперації. Наразі йде мова про два-три проєкти на рік, в яких залучені австрійські та українські університети, котрі спільно розробляють навчальні плани, започатковують ініціативи та нові моделі роботи.

А також ми бачимо, що кількість учасників у програмах обмінів зростає, зокрема у програмі академічної мобільності – міжнародної кредитної мобільності. В 2019 році ми погодили близько 90 обмінів між австрійськими та українськими навчальними закладами. Значна кількість австрійських університетів долучається до спільних проєктів мобільності з Україною. А також багато українських вузів беруть участь в програмах обмінів між нашими країнами, тому для мене велика честь бути тут, промотувати та презентувати систему вищої освіти Австрії та поділитись інсайтами щодо співпраці українських та австрійських закладів вищої освіти».

Представниця Донецького національного технічного університету Ірина Швець під час Міжнародного інформаційного тижня Erasmus+ поділилась досвідом участі у Програмі: «З 2014 року в нашому університеті ми стали партнерами та учасниками сімох проєктів розбудови потенціалу вищої освіти. У нас з’явилось 62 партнери з 19 європейських (і не тільки європейських) країн. Ми маємо дуже потужний результат. Насамперед, для нас, як для переміщеного університету, це підтримка… По-друге, коли я сюди сьогодні приїхала, вже побачила як тих партнерів, котрі з нами працюють, так і поспілкувалась з новими партнерами. Особливо для мене важливо було почути про нові пріоритети. Зараз у нас майже всі факультети беруть участь у проєктах програми Erasmus+. Але я бачу, з огляду на пріоритети, що ми можемо залучити нових учасників з нашого університету».    

Світлана Шитікова, координаторка Проєкту «Національний Еразмус+ Офіс в Україні», підсумовує: «Проєкти завжди інноваційні, вони відповідають тим нагальним пріоритетам реформ, які є важливими сьогодні для України, для того щоб внести зміни у різних сферах: змінити і вищу освіту, і шкільну освіту, розвивати молодь, і так само розвивати пріоритет спорту.

Програма Erasmus+ працює над стратегією розвитку на різних рівнях: індивідуальному, інституційному, секторальному, на рівні спільнот в регіонах України та обов’язково на рівні усієї країни (Стратегією розвитку молодіжної політики до 2030 року – ред.), а також над міжнародною, глобальною стратегією. Ми маємо глобальні цілі сталого розвитку, до реалізації яких вже долучились в Україні».

За підсумками участі у Програмі Erasmus+ 2014-2019 років Україна досягла вражаючих результатів, зокрема йдеться про 44 проєкти, реалізовані спільно з українськими партнерами-НУО за напрямком «Підтримка реформ: молодіжний діалог»; 5 проєктів у кооперації з громадськими організаціями за напрямком «Спорт»; 6 спільних проєктів у сфері освіти для дорослих, 82 проєкти Жан Моне, більше 13 тисяч академічних мобільностей тощо.

 

З усіма матеріалами Міжнародного інформаційного тижня Erasmus+ можна ознайомитись на сайті

Головне про можливості Програми Еразмус+ для організацій з України читайте за посиланням.

Портал пошуку партнерів ЄС для спільної участі у програмах за посиланням.


Відеотрансляція заходів Міжнародного інформаційного тижня Програми Erasmus+ в Україні за посиланнями:

4 листопада Міжнародний Інформаційний День Програми Еразмус+ в Україні – Конкурс 2020 р.

7 листопада VIII Міжнародна науково-практична конференція «Європейська інтеграція вищої освіти України в контексті Болонського процесу

8 листопада День Жан Моне Еразмус+

Підготували Ірина Гузій і Віталій Ніщименко


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині