Економічні негаразди та війна є основними причинами незадоволення людей у 2015 році

Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології презентували дослідження політичних підсумків і прогнозів 2015 року. Було опитано  2040 респондентів ...

Україна

Галина Жовтко

Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Київський міжнародний інститут соціології презентували дослідження політичних підсумків і прогнозів 2015 року. Було опитано  2040 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим. У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною.

60% населення вважає, що Україна продовжує йти в неправильному напрямку

Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»: “Вже традиційно можна сказати, що більшість населення вважає, що Україна продовжує йти в неправильному напрямку – так вважає 60% населення, практично стільки ж, скільки були і в минулому році (58%), наприкінці 2013  – 52 %. Цього разу ми вирішили з’ясувати, а що люди мають на увазі, чому вони вважають, що Україна йде в неправильному напрямку?

Більш того, є відсоток, і досить таки вагомий – 22%, який вважає, що Україна йде таки в правильному напрямку. Ми запитали: Якщо ви вважаєте, що Україна рухається у правильному напрямку, то чому? Аргументи наступні – рух України в напрямі європейської інтеграції, зростання соціальної активності людей, поширення волонтерства, здійснення в країні, хоч і не швидко, але потрібних реформ, зміцнення української армії, яка змогла дати відсіч агресору, більша згуртованість та патріотичність людей.

Але що ж мають на увазі люди, які вважають, що Україна рухається у неправильному напрямі, які основні аргументи? Основні аргументи – це економічні, триває війна на сході (для 73%), зростають ціни, а зарплати не зростають (69%), високий рівень корупції (57%), у людей немає впевненості у своєму майбутньому (38%), сильно зросли комунальні тарифи (36%), країною і досі правлять олігархи. Можна сказати, що це ті негативи, які заставляють людей думати, що Україна йде в неправильному напрямку”.

Як показало опитування, індикатором того, що Україна буде йти в правильному напрямку буде: закінчення бойових дій та встановлення миру на Донбасі, загальне зростання української економіки, загальне зростання рівня життя людей, притягнення до кримінальної відповідальності корупціонерів, створення нових робочих місць.

33% населення готові потерпіти заради реформ

У грудні 2014 року 43% опитаних готові були нести матеріальні труднощі заради реформ, а в 2015 році вже 33 % готові потерпіти заради реформ.

Щодо протестних настроїв, то ситуація така ж, яка була наприкінці грудня 2014 року – 26.5% населення вважають, що в їхньому місті чи селі можливі масові протести, 24% готові взяти в них участь. На заході 39% населення готові взяти участь у протестах, найменше на сході – 7%, на Донбасі – 10%.

39% опитаних відчувають надію, і 39%  – тривогу.  Надія переважає на заході та в центрі, а тривога на півдні, сході та Донбасі.

Менше страху та менше оптимізму

У порівнянні з попередніми роками різко знизився страх серед населення: влітку 2014 року відчуття страху – 21%, а зараз 15%.

Баланс довіри\недовіри до ВРУ є зараз найнижчий за весь час її існування

У 2015 році лідерами довіри стали волонтери – довіра перевищує недовіру на 49%. Церква теж серед лідерів довіри, позитивне ставлення і до Збройних Сил України, до громадських організацій.

До ЗМІ довіра поступово зменшується, зараз баланс довіри\недовіри на нулі.

Лідером недовіри стандартно є ЗМІ Росії. Далі йдуть усі правоохоронні органи України, баланс довіри\недовіри до судів – мінус 72%, прокуратура – мінус 66%, Конституційний суд – мінус 58%, СБУ  – мінус 35%. До новоутвореної поліції довіра зросла – з мінус 57%  до мінус 24%.

Також впала довіра і до владних інстанцій. Баланс довіри\недовіри до ВРУ є зараз найнижчий за весь час її існування – мінус 74%, до уряду – мінус 67%. У Президента в грудні минулого року був позитивний баланс – +5%, а зараз є -40%.  Політичні партії теж у рейтингах недовіри – мінус 72%.

Щодо зовнішньополітичних орієнтацій населення, то більшість за вступ до ЄС. На півдні, сході та Донбасі значна частина населення не визначилися з орієнтацією (53%) – вони відійшли від Митного союзу, але ще не впевнені, що Україні треба рухатися до ЄС.

За вступ до НАТО – 43% населення, позаблоковий статус підтримують 29%.

43% населення не підтримують дострокові парламентські вибори

43% не підтримують дострокові парламентські вибори, 37% підтримують. 40% населення серед тих, які готові йти на вибори не обрали, за яку партію голосувати. 

Марія Золкіна, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва розповіла, що найважливішими подіями року, на думку експертів, були місцеві вибори, успіхи України щодо безвізового діалогу із ЄС та початок реформаторських процесів у МВС.

Негативно експерти оцінили: здачу Дебальцевого, загалом війну, яка триває, укладання Мінських домовленостей, корупцію та падіння економіки.

Найуспішнішими політиками 2015 року, на думку експертної спільноти, є: Міхеіл Саакашвілі, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко.

Ознайомитися із дослідженням можна за посиланням.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині