Що таке “Принципи Торонто”? Презентовано дороговказ реформ в Україні

Ми живемо у період змін в країні та умовах невизначеності. Тож яких принципів потрібно дотримуватися, впроваджуючи реформи за таких умов?Ці та інші питання обговорили 22 травня на форумі ...

Слайдер ГП(37)

Громадський Простір

Ми живемо у період змін в країні та умовах невизначеності.

Тож яких принципів потрібно дотримуватися, впроваджуючи реформи за таких умов?

Ці та інші питання обговорили 22 травня на форумі “Відповідальність, довіра, інклюзивність: бачення реформ завтрашнього дня. Пропозиції громадянського суспільства”, організованому  Реанімаційним пакетом реформ.

 

A7309064

На форумі був представлений візійний документ “Принципи Торонто”, у якому викладено ключові пріоритети проведення реформ в Україні. Як відмітила Джилл Сінклер, уповноважена з підготовки Ukraine Reform Conference 2019 в Торонто, це не фіналізована версія, а поки робочий документ. Тому експерти ще мають змогу запропонувати свої правки.

Роман Ващук, уповноважений Посол Канади в Україні, зазначає, що громадський сектор та влада повинні активніше комунікувати з громадянами:

 

A7307930

“Громадські активісти мають пояснювати зрозумілішою мовою, що відбувається, для чого і яка реформа потрібна”.

Цю думку поділяє Тарас Шевченко, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ. Сьогодні важливо побудувати діалог, спільний порядок денний між владою та громадянським суспільством. Тарас Шевченко вважає, що для цього головне виконувати, бути наполегливим у втіленні запланованого і необхідно усвідомлювати, що це відповідальність всіх. Він вважає, що представники  громадянського сектору недостатньо розуміють людей, і, на його думку, потрібно більше спілкуватися:

 

A7308507

“Коли громадянське суспільство хоче виступати від імені українців, важливо їх розуміти, чути, інакше ми говоримо від свого власного імені, від імені своїх організації, від імені своїх переконань. Ми можемо бути впевнені, що це найкращій шлях розвитку держави, будучи експертами та знаючи, що треба зробити. Але демократія базується на тому, що зробити можна те, на що є воля людей,” – зазначив Тарас Шевченко.

 

A7307845

“Принципи Торонто” – візійне бачення громадянського суспільства щодо ключових пріоритетів реформ в Україні.  

Цей документ складається з трьох блоків:

  1. Безпека та верховенство права. У цьому блоці розглядаються безпека країни, реформування сфери юстиції, судова реформа, підвищення системи антикорупційної інфраструктури, питання ефективності слідства нового антикорупційного суду;

     

  2. Демократія та належне  врядування. Цей блок передбачає питання виборчої реформи, парламентської реформи, децентралізації, публічної адміністрації, питання електронної демократії, захист громадянського суспільства, прозорість українських медіа;

     

  3. У блоці  “Добробут та розвитку людського капіталу” увага приділена економічній частині: економіка, макроекономічна стабільність, та соціальна: охорона здоров’я, освіта, наука, національна пам’ять.

“Принципи Торонто стануть дороговказом, можливістю порівнювати ситуацію через деякий час, маючи документ з думками станом на сьогодні,” – таку оцінку документу дав голова Ради РПР Тарас Шевченко.

 

A7308451

 
Загалом, експерти відмічають позитивні зрушення у сфері комунікації влади і громадянського суспільства:

“Однією з найбільших цінностей є потужне проактивне експертне середовище, громадське середовище, яке завжди змушує владу рухатися трошки швидше, у складних ситуаціях бере лідерство у свої руки,” – зазначив Олександр Саєнко, Міністр Кабінету Міністрів України.

 

A7308703

На його думку, сьогодні  покращилася співпраця між міністерствами та експертним середовищем, тому що є комунікація. Це дає змогу новим людям, молоді долучитися до процесу державотворення.

Принципи Торонто мають спільні пріоритети з бізнесом в Україні.

Як вважає Томаш Фіала, президент Європейської Бізнес Асоціації, найбагатші країни світу – це країни з розвиненою демократією, з незалежними медіа. На його думку, для того, “щоб Україна не відставала від розвинених західних сусідів, необхідно залучати більше інвестицій. А перешкодами для інвестицій є корупція та відсутність верховенства права”.

A7308962

Тож для того, щоб Україна стала привабливою для інвесторів, нам потрібно верховенство права, довіра до судів і правоохоронних органів. Але, як наголошує Томаш Фіала, бізнес починає робити кроки для підтримки громадянського суспільства, тому їх спільні пріоритети на найближчі п’ять років – це антикорупційні реформи, “перезавантаження” НАЗК, САП, підтримка НАБУ, створення антикорупційного суду, реформа правоохоронних органів та створення служби фінансових розслідувань.

 

A7308435

У ході обговорення піднімалося питання міграційної політики. Зокрема, відмічалася масова міграція талановитих кадрів за кордон. На думку Томаша Фіали, це вирішують ринковими методами: підвищенням зарплат. Це можливо за умови конкуренції за працівника, а також  шляхом створення більшої кількості робочих місць.

Отже, на думку експертів, країна рухається вперед. Принципи Торонто – важливий крок у вдосконаленні системи реформування. Ми напрацьовуємо дорожні карти по кожній з реформ.

 Більше про «ПРИНЦИПИ ТОРОНТО»

Фото: Реанімаційний пакет реформ

 

Підготувала: Наталя Мосненко


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови